Partnerzy portalu

Świętochłowice: Powstał zespół przyrodniczo-krajobrazowy w Dolinie Lipinki

  • PAP
  • 19 października 2021 - 12:56
Zespół przyrodniczo-krajobrazowy na terenie Dolinki Lipinki w północnej części Świętochłowic (Śląskie) utworzyli miejscowi samorząd. Ponad 40-hektarowy teren o dużych walorach przyrodniczych otoczony jest hałdami po kopalni węgla i hucie cynku.

O przyjęciu przez świętochłowickich radnych przygotowywanej wiosną br. uchwały w sprawie ochrony Doliny Lipinki poinformował we wtorek PAP wiceprezydent miasta Sławomir Pośpiech.

Teren Doliny Lipinki, nazywany też lokalnie Ajską, jest położony w zapadlisku górnośląskim, gdzie występowały pokłady węgla kamiennego i ma współczesną rzeźbę terenu o charakterze antropogenicznym, czyli będącym skutkiem działalności człowieka.

Przed laty w pobliżu działały kopalnia węgla kamiennego Śląsk-Matylda i huta cynku Guidotto. Wznoszące się do 40 metrów ponad poziom doliny hałdy odpadów poprodukcyjnych tych zakładów zapewniają dziś widok m.in. na pobliskie dzielnice Świętochłowic: Chropaczów i Lipiny.

Zgodnie z danymi miasta obszar zespołu przyrodniczo-krajobrazowego to blisko 41 ha w środkowym odcinku doliny potoku Lipinka (na 1250 m jego długości); obejmuje dno doliny i jej zachodnie zbocza. Obszar Ajski, mimo poprzemysłowego otoczenia, ma stosunkowo zróżnicowaną florę i faunę.

Dolina Lipinki porośnięta jest lasem łęgowym i bagiennym lasem olszowym, a zbiorowiska wodne pokryte są szuwarami. Występują tam rzadkie gatunki roślin m.in.: kruszczyk błotny i szerokolistny, listera jajowata, kruszczyk rdzawoczerwony, konwalia majowa, grążel żółty czy kosaciec żółty.

Dolina potoku jest ważna pod względem ornitologicznym. Można tam spotkać gatunki chronione i rzadkie, jak derkacz zwyczajny, przepiórka, wodnik, kropiatka, zimorodek, brodziec samotny, dudek, sowa uszata, pójdźka, dzięcioł zielony, dziwonia, strzyżyk, bączek, ślepowrona i raniuszka krętogłowa.

Ajska to także ostoja i miejsce rozrodu gadów i płazów, jak zaskroniec zwyczajny, jaszczurka żyworodna, jaszczurka zwinka, ropucha zielona, rzekotka drzewna czy kumak nizinny.

Władzie Świętochłowic przypominają, że powołanie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego jest formą ochrony przyrody wyższą, niż użytek ekologiczny (w tym mieście użytkami ekologicznymi są: Lasek Chropaczowski, Staw Foryśka, Góra Hugona).

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy wyznacza się dla ochrony cennych fragmentów krajobrazu naturalnego i kulturowego, zachowania jego wartości przyrodniczych, kulturowych i estetycznych.

Na koniec 2019 r. w Polsce istniały 322 zespoły przyrodniczo-krajobrazowe, z czego w woj. śląskim ok. 25 - najbliższe to Żabie Doły na granicy Chorzowa i Bytomia czy Miechowicka Ostoja Leśna w Bytomiu.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Dolina Lipinki zajmie 3,13 proc. całkowitej powierzchni miasta, a po jego utworzeniu wszystkie formy ochrony przyrody w Świętochłowicach obejmują blisko 6 proc. jego powierzchni.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!