Partnerzy portalu

Świętokrzyskie: O blisko 300 mln euro wzrosła kwota unijnego wsparcia dla regionu w latach 2021-27

  • PAP
  • 23 czerwca 2021 - 17:55
Województwo świętokrzyskie w perspektywie finansowej 2021-2027 otrzyma o 297,4 mln euro więcej unijnego wsparcia. Region otrzyma w sumie 1,403 mld euro. Taka decyzja zapadła podczas środowego spotkania negocjacyjnego kontraktów programowych dla poszczególnych województw w Warszawie.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Spotkanie negocjacyjne odbyło się w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Uczestniczył w nim marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, który poinformował, że zapowiadana pierwotnie dla regionu kwota unijnego wsparcia wzrosła o 297,4 mln euro.

"Ostateczna alokacja na lata 2021-2027 wynosi 1,403 mld euro, czyli jest o ponad 38 mln euro większa niż środki, którymi nasz region dysponował w obecnej, kończącej się perspektywie unijnej. To wielki sukces i powód do zadowolenia. Także dodatkowe środki ponad te, którymi dysponowaliśmy w latach 2014-2020 przełożą się na konkretne działania i efekty" - powiedział Bętkowski.

Alokacja na region liczona per capita również będzie większa niż w obecnej perspektywie i wyniesie 1 137 euro. Wzrasta również udział województwa świętokrzyskiego w alokacji wszystkich szesnastu programów regionalnych - z 4,36 proc. do 4,94 proc.

"Region dodatkowo skorzysta ze środków programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Szacunkowo może to być ok. 418 mln euro" - dodał marszałek województwa. Bętkowski nie ma wątpliwości, że dodatkowe unijne fundusze udało się wywalczyć dzięki dobrze i racjonalnie przygotowanym założeniom programu regionalnego na lata 2021-2027 Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego.

"Opracowane priorytety odzwierciedlają to, co zostało zawarte w Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+. To przemyślany, służący rozwojowi regionu program, który stawia przede wszystkim na konkurencyjną gospodarkę i jest silnie skoncentrowany na kwestiach środowiskowych. Chcemy także inwestować w naszych mieszkańców, ich edukację, wiedzę i rozwój" - podkreślił marszałek Bętkowski.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!