Partnerzy portalu

Sytuacja finansowa samorządów i spółek komunalnych pod lupą BGK

  • AW
  • 3 lipca 2020 - 10:45
- Chcemy być przygotowani na udzielanie adekwatnego finansowania oraz przygotować ewentualne rekomendacje dla innych instytucji publicznych – podkreśla Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego. To główny cel ankiety, jaką BGK wystosował do samorządów.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Kryzys związany z pandemią COVID-19 doprowadził do bardzo trudnej sytuacji gospodarczej w skali globalnej, w tym w Polsce. BGK jest państwowym bankiem rozwoju i finansowanie samorządów jest jednym z najważniejszych elementów misji banku. Chcąc lepiej poznać skalę i charakter wyzwań, jakie postawił przed samorządami trwający obecnie kryzys, bank przygotował i przesłał do władz samorządowych ankietę.

- Wysłaliśmy ankiety do wszystkich samorządów, wszystkich szczebli w Polsce. Jest to ankieta internetowa, która różni się nieco pytaniami w zależności od tego, czy pytania dotyczą miast, gmin, powiatów czy województw – wyjaśnia Mateusz Walewski, główny ekonomista BGK.

Ankieta zawiera ok. 30 pytań, które dotyczą m.in. tego, jakich zmian w poziomie dochodów podatkowych spodziewa się samorząd w 2020 roku w porównaniu do 2019 roku, i jaki wpływ na zmiany ma sytuacja związana z Covid-19; czy w związku z kryzysem samorząd rozważa dodatkowe zadłużenie w celu utrzymania płynności finansowej, jakie działania podejmie samorząd w zakresie wydatków; czy spółki komunalne zależne od samorządu rozważają wzrost zadłużenia płynnościowego w 2020 roku?

Samorządy mają czas na wypełnienie ankiety do 10 lipca, choć termin może ulec wydłużeniu. Raport na podstawie analizy wyników ankiety poznamy najpóźniej w drugiej połowie sierpnia.

- Wyniki posłużą bankowi do rozpoznania skali i rodzaju wyzwań finansowych, przed jakimi stają samorządy i spółki komunalne w związku z kryzysem COVID. Chcemy być przygotowani na udzielanie adekwatnego finansowania oraz przygotować ewentualne rekomendacje dla innych instytucji publicznych – podkreśla Walewski.

Sytuacja budżetowa samorządów robi się coraz trudniejsza, co podnosił Związek Miast Polskich. Tylko w kwietniu 2020 r. poziom wpływu z PIT w miastach należących do Związku był średnio o 40 proc. mniejszy niż w roku poprzednim.

Czytaj też: Finanse samorządów na równi pochyłej. Winny nie tylko wirus

- Następuje szybki spadek przede wszystkim udziału w podatku PIT. Dla gmin i powiatów jest to najważniejszy dochód własny. Spadek CIT ma mniejsze znaczenie dla miast i gmin w sensie liczbowym, ale jest z kolei najważniejszym dochodem własnym dla województw – tłumaczył Andrzej Porawski, szef biura ZMP podczas Kongresu EEC Online.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!