Sytuacja finansowa samorządów i spółek komunalnych pod lupą BGK

Kryzys związany z pandemią COVID-19 doprowadził do bardzo trudnej sytuacji gospodarczej w skali globalnej, w tym w Polsce. BGK jest państwowym bankiem rozwoju i finansowanie samorządów jest jednym z najważniejszych elementów misji banku. Chcąc lepiej poznać skalę i charakter wyzwań, jakie postawił przed samorządami trwający obecnie kryzys, bank przygotował i przesłał do władz samorządowych ankietę.
- Wysłaliśmy ankiety do wszystkich samorządów, wszystkich szczebli w Polsce. Jest to ankieta internetowa, która różni się nieco pytaniami w zależności od tego, czy pytania dotyczą miast, gmin, powiatów czy województw – wyjaśnia Mateusz Walewski, główny ekonomista BGK.
Ankieta zawiera ok. 30 pytań, które dotyczą m.in. tego, jakich zmian w poziomie dochodów podatkowych spodziewa się samorząd w 2020 roku w porównaniu do 2019 roku, i jaki wpływ na zmiany ma sytuacja związana z Covid-19; czy w związku z kryzysem samorząd rozważa dodatkowe zadłużenie w celu utrzymania płynności finansowej, jakie działania podejmie samorząd w zakresie wydatków; czy spółki komunalne zależne od samorządu rozważają wzrost zadłużenia płynnościowego w 2020 roku?
Samorządy mają czas na wypełnienie ankiety do 10 lipca, choć termin może ulec wydłużeniu. Raport na podstawie analizy wyników ankiety poznamy najpóźniej w drugiej połowie sierpnia.
- Wyniki posłużą bankowi do rozpoznania skali i rodzaju wyzwań finansowych, przed jakimi stają samorządy i spółki komunalne w związku z kryzysem COVID. Chcemy być przygotowani na udzielanie adekwatnego finansowania oraz przygotować ewentualne rekomendacje dla innych instytucji publicznych – podkreśla Walewski.
Sytuacja budżetowa samorządów robi się coraz trudniejsza, co podnosił Związek Miast Polskich. Tylko w kwietniu 2020 r. poziom wpływu z PIT w miastach należących do Związku był średnio o 40 proc. mniejszy niż w roku poprzednim.
Czytaj też: Finanse samorządów na równi pochyłej. Winny nie tylko wirus
- Następuje szybki spadek przede wszystkim udziału w podatku PIT. Dla gmin i powiatów jest to najważniejszy dochód własny. Spadek CIT ma mniejsze znaczenie dla miast i gmin w sensie liczbowym, ale jest z kolei najważniejszym dochodem własnym dla województw – tłumaczył Andrzej Porawski, szef biura ZMP podczas Kongresu EEC Online.
Rząd szykuje nowy podatek. Co się w nim znajdzie? Rozmawiamy z ministrem Patkowskim

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.