Partnerzy portalu

Szczecin: Ułatwienia w drodze nad morze

  • PAP
  • 23 czerwca 2021 - 17:18
Dwiema jezdniami, z dwoma pasami ruchu, będą w wakacje poruszać się kierowcy na przebudowywanym węźle Szczecin Kijewo – poinformował w środę szczeciński oddział GDDKiA. Ma to być ułatwienie w dojeździe nad morze.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

"Na przebudowywanym węźle Szczecin Kijewo kierowcy dostali dzisiaj do dyspozycji na czas wakacji dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę" - poinformował w środę rzecznik szczecińskiego oddziału GDDKiA Mateusz Grzeszczuk.

Dotychczas - od rozpoczęcia tego etapu przebudowy wiosną br. - ruch odbywał się jedną jezdnią, a kierowcy mieli do dyspozycji tylko jeden pas ruchu w każdym kierunku. W weekendy powodowało to duże, nawet 10-kilometrowe zatory.

"Teraz przejazd powinien być znacznie bardziej płynny. Będzie to jednak cały czas przejazd przez plac budowy z ograniczeniem prędkości, dlatego prosimy kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności" - wskazał Grzeszczuk.

Jak dodał, w okresie wakacyjnym ruch na drogach prowadzących nad morze na Pomorzu Zachodnim wzrasta trzykrotnie, dlatego też GDDKiA "przewidziała w kontraktach dotyczących przebudowy autostrady A6 wymaganie dotyczące niezawężania przekroju autostrady na czas wakacji".

"Nawierzchnia jezdni w stronę Świnoujścia/Gdańska została już przebudowana. Umożliwiło to udostępnienie jej do ruchu na czas wakacji. Po wakacjach zostanie ponownie wprowadzony ruch jedną jezdnią" - podał rzecznik.

Zakończenie prac planowane jest na połowę przyszłego roku.

Węzeł Szczecin Kijewo łączy drogę A6 z drogą krajową nr 10. Jest to także główny węzeł łączący Szczecin z siecią autostrad i dróg ekspresowych. Został wybudowany w latach 30-tych ub. w., a następnie rozbudowany w latach 70-tych i 80-tych.

Jak informuje GDDKiA, po przebudowie węzeł będzie miał nowe, szersze wiadukty, pod którymi będzie miejsce na dwie jezdnie autostrady (dzięki którym ma się poprawić płynność przejazdu przez węzeł), a także na nowe jezdnie zbiorczo-rozprowadzające.

W rejonie węzła starą, betonową nawierzchnię autostrady zastąpi nowa nawierzchnia bitumiczna. Nowe łącznice będą miały łagodniejsze łuki oraz pasy włączeń i wyłączeń, których dotychczas brakowało. Węzeł drogowy będzie większy, ma zapewnić poprawę płynności i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!