Partnerzy portalu

Szczecin: Wybrano wykonawcę przebudowy al. Wojska Polskiego

  • PAP
  • 31 marca 2021 - 12:17
Firma Budowlano-Drogowa MTM przebuduje śródmiejski odcinek al. Wojska Polskiego - poinformował w środę rzecznik spółki Szczecińskie Inwestycje Miejskie. Koszt przebudowy części najdłuższej ulicy miasta ma wynieść ponad 80,7 mln zł.

"Firma Budowlano-Drogowa MTM SA została wybrana w postępowaniu na przebudowę śródmiejskiego odcinka al. Wojska Polskiego. Zgodnie ze złożoną ofertą koszt prac ma wynieść 80 728 637,11 zł brutto" - poinformował w środę rzecznik miejskiej spółki Szczecińskie Inwestycje Miejskie Piotr Zieliński.

Zadanie podzielono na dwa etapy. Pierwszy obejmuje przebudowę układu drogowego al. Wojska Polskiego na odcinku od pl. Zwycięstwa do pl. Szarych Szeregów, odcinka ulicy Jagiellońskiej od al. Piastów do al. Wojska Polskiego oraz fragmentu ul. Śląskiej - od ul. Więckowskiego do drogi wewnętrznej za budynkami Spółdzielni Mieszkaniowej "Śródmieście".

W tym etapie przebudowane mają być kolidujące sieci uzbrojenia terenu, sygnalizacje świetlne, a zbudowane - oświetlenie uliczne, elementy małej architektury i fontanna. Planowana jest także m.in. zmiana organizacji ruchu.

"Istotną częścią prac będzie zagospodarowanie terenu w postaci nasadzeń drzew i krzewów. Aleja Wojska Polskiego, na odcinku od pl. Zwycięstwa do ronda Szarych Szeregów, stanie się +zielonym salonem+ naszego miasta. W ramach nasadzeń pojawią się drzewa o randze reprezentacyjnej dla naszego miasta, długowieczne i monumentalne. Znajdą się tam m.in. kolumnowe platany, będą również charakterystyczne dla Szczecina przepiękne magnolie" - podał Zieliński.

Drugi etap ma objąć wykonanie dokumentacji projektowej, a następnie przebudowę układu drogowego i torowego w rejonie pl. Zwycięstwa. Na odcinku od Bramy Portowej do ul. Krzywoustego mają pojawić się wspólne pasy tramwajowo-autobusowe. Przebudowane mają być perony przystankowe na północnym wlocie skrzyżowania przy Bramie Portowej, na pl. Zwycięstwa przed skrzyżowaniem z al. Wojska Polskiego i ul. Krzywoustego w kierunku pl. Kościuszki zbudowany będzie też nowy przystanek tramwajowy.

Przebudowa obejmie także nawierzchnię jezdni, chodników, sygnalizacji świetlnych, tramwajowej sieci trakcyjnej i system sterowania rozjazdu oraz oświetlenie uliczne. Pojawić się mają ścieżki rowerowe i system informacji pasażerskiej. Teren ma zostać zagospodarowany elementami małej architektury i nasadzeniami drzew i krzewów.

Jak podano, termin wykonania zamówienia nie może być dłuższy niż 24 miesiące, licząc od dnia podpisania umowy dla I i II etapu realizacyjnego.

Projekt "Rewitalizacja obszaru przestrzeni publicznej i zabudowy śródmiejskiego odcinka al. Wojska Polskiego w Szczecinie" jest realizowany od 2014 r. Otrzymał dotację w konkursie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju "Modelowa Rewitalizacja Miast".

O wyglądzie przebudowanej ulicy decydowali m.in. mieszkańcy miasta podczas konsultacji. Za projekt na zagospodarowanie przestrzeni publicznych w obszarze al. Wojska Polskiego odpowiada Pracownia Architektoniczna ARCHAID Jacek Szewczyk. Na stronie wojskapolskiego.szczecin.eu dostępne są wizualizacje ulicy po przebudowie.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!