Partnerzy portalu

Tablice rejestracyjne dla rowerów? "Bo są niebezpieczne"

Pismo z prośbą o rozważenie wprowadzenia tablic rejestracyjnych dla rowerów wysłało do Ministerstwa Infrastruktury Stowarzyszenie LDZ Zmotoryzowani Łodzianie. Większość rowerzystów skrytykowała ten pomysł.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Grupa osób zrzeszonych w Stowarzyszeniu LDZ Zmotoryzowani Łodzianie argumentuje, że tablice rejestracyjne dla rowerów i hulajnóg ułatwiłyby identyfikację użytkowników dróg w razie wykroczeń, kolizji i wypadków.

"Nie można być anonimowym na drodze publicznej. Wyjeżdżając rowerem lub hulajnogą, ten pojazd musi być rozpoznawalny, na przykład w przypadku wykroczeń z jego udziałem" - podkreśla Jarosław Kostrzewa szef stowarzyszenia.

Rowerzyści "jeżdżą jak chcą"

"Mamy filmy i relacje z różnych miast, gdzie rowerzyści jeżdżą, jak chcą" - zaznaczył. "W przypadku kolizji, czy wypadku kierowca pojazdu zmotoryzowanego musi mieć pewność, że to ten konkretny rowerzysta lub jeżdżących na hulajnogach brał udział w kolizji, wypadku lub popełnił wykroczenie" - tłumaczył. "Miałem ostatnio do czynienia z rowerzystą, który jedzie ulicą, a po obu stronach drogi są ścieżki rowerowe" - mówił.

We wniosku wysłanym do Ministerstwa Infrastruktury członkowie Stowarzyszenia LDZ Zmotoryzowani Łodzianie piszą, że z każdym rokiem użytkownicy dróg i piesi obserwują rosnąca liczbę wykroczeń rowerzystów i jeżdżących na hulajnogach.

"Rowerzyści i osoby poruszające się na hulajnogach mają spory udział w wypadkach i kolizjach, gdzie często to oni są winni zaistniałych sytuacji" - argumentują w piśmie do MI zmotoryzowani. Dodają, że często kierowcy aut nie mogą udowodnić, który z rowerzystów porysował im karoserię, bo prowadzący te jednoślady mogą szybko odjechać z miejsca kolizji.

Jarosław Kostrzewa ma nadzieję, że resort infrastruktury podejmie interwencję w sprawie tablic dla rowerów i hulajnóg.

Stowarzyszenie LDZ Zmotoryzowani Łodzianie umieściło postulaty na swoim profilu internetowym. Pod wpisem jest blisko 850 reakcji pozytywnych, a ponad 300 negatywnych i obojętnych.

W jednym z prawie 700 komentarzy zmotoryzowanym łodzianom odpowiedzieli przedstawiciele organizacji pozarządowej Rowerowa Łódź.

"Jak na stronę zmotoryzowanych to niebywałe, z jaką częstotliwością zajmujecie się rowerzystami. Szkoda. Zamiast konstruktywnego przedstawicielstwa zmotoryzowanych dążycie do skupiania się jedynie na konfliktowaniu ludzi" - napisali w komentarzu rowerzyści.

Czytaj też: Nowe przepisy ruchu drogowego budzą wątpliwości

 

KOMENTARZE8

  • Ja 2021-06-03 11:33:01
    Do Kierowca: zacznijcie od siebie! Prawo jazdy na auto to nie obowiązek a przywilej. Nikt nie zmusza cie do tego. Jeżeli się nie nadajecie na kierowców to przesiądce się na komunikację miejska. Jestem zarówno kierowcą jak i rowerzystą i wiem że zarówno jedni i drudzy mają swoje za uszami, ale nies...tety kierowcy aut są gorsi, bo mając przewagę w postaci tony blachy traktują rowezystów jako zło konieczne.  rozwiń
  • Kierowca 2021-06-03 10:53:11
    Rozumiem że jakieś stowarzyszenie płaci kierowcom za rejestrację samochodu, wydanie blach, wyrejestrowanie go na zimę lub podczas sprzedaży itd. Rzecz w tym że kierowca musi dodatkowo wydać pieniądze na OC, AC, kurs na prawo jazdy, dokumenty itp. a rowerzysta może mu pełnoprawnie wjechać w pojazd i ...jeszcze odszkodowanie dostanie bo nikt mu nie udowodni że łamie prawo na przykład mając co najmniej 1m odstępu między rowerem a pojazdem, że nie ma prawa jechać ulicą gdy ma ścieżkę rowerową, że jak podjedzie do czerwonych świateł to nie staje się nagle pieszym i nie może wjechać na chodnik itd., ale nikt nie ukarze takiego delikwenta bo nie ma łatwego sposobu identyfikacji takiego pojazdu  rozwiń
  • Gość 2021-06-02 20:17:30
    Kolejny sposób żeby wyłudzać od ludzi pieniądze co za idiota to wymyślił

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!