Partnerzy portalu

Tauron Ciepło w pięć lat zamierza rozbudować sieć o blisko 122 megawaty

  • PAP
  • 23 czerwca 2021 - 13:40
W ciągu najbliższych pięciu lat sieć ciepłownicza spółki Tauron Ciepło zostanie rozbudowana poprzez przyłączenie do niej nowych odbiorców, zamawiających blisko 122 megawaty mocy cieplej - wynika z informacji tego największego dostawcy ciepła sieciowego w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

"W najbliższych latach planujemy przyłączyć do sieci ciepłowniczej średnio około 45 MW ciepła rocznie. Chcemy, aby około 20 proc. przyłączeń stanowiły budynki przyłączane w ramach likwidacji smogu, czyli takie, w których dotychczas funkcjonowało ogrzewanie węglowe" - poinformował prezes spółki Tauron Ciepło Jacek Uhryn, cytowany w środowym komunikacie firmy.

Jak tłumaczą przedstawiciele Taurona, rosnąca liczba przyłączeń nowych odbiorców do sieci ciepłowniczej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii to efekt ożywienia w budownictwie i programu walki z niską emisją. Zakładana rozbudowa sieci o blisko 122 megawaty termiczne do 2026 roku wynika z zawartych już umów z odbiorcami ciepła.

Jeszcze w tym roku Tauron przyłączy do sieci ciepłowniczej 78 nowych budynków mieszkalnych i biurowych w aglomeracji, zaś na przyszły rok zaplanowano przyłączenie kolejnych 76 nowych obiektów.

W najbliższych miesiącach do grona odbiorców ciepła sieciowego dołączą m.in. kompleks usługowy Stary Dworzec i dawna siedziba banku przy ul. Warszawskiej w centrum Katowic oraz kompleks biurowo-usługowy Global Office Park. Także w tym roku zakończą się prace związane z przyłączeniem ciepła do nowych osiedli mieszkaniowych w stolicy Górnego Śląska - przy ulicach Bytkowskiej, Barbary, Ceglanej, Sikorskiego i Baildona.

Ponadto, ogrzewanie sieciowe zyskają budynki nowego katowickiego osiedla przy ulicy Słonecznej oraz Domino Park w Siemianowicach Śląskich. W tym roku zaplanowano również zakończenie prac przyłączeniowych dla drugiego biurowca KTW przy ulicy Roździeńskiego w Katowicach - najwyższego obecnie budynku Katowic.

Dodatkowo, w ramach programu walki z niską emisją, Tauron przyłączy do sieci istniejące nieruchomości - w najbliższych latach będą to w sumie 184 budynki w całej aglomeracji. W samych Katowicach do końca 2021 r. przyłączonych zostanie 16 domów wielorodzinnych, a kolejnych 40 uzyska ogrzewanie sieciowe w roku 2022.

Do 2023 r. w ramach Programu Likwidacji Niskiej Emisji Tauron Ciepło liczy na dofinansowanie przyłączenia 22 MW mocy cieplnej do budynków objętych wymianą ogrzewania z nieekologicznego na sieciowe. To obiekty, których podłączenie do sieci bez dofinansowania byłoby niemożliwe. Dotąd ustalono warunki przyłączenia dla 16 MW mocy cieplnej, a kolejne 6 MW jest w trakcie uzgodnień.

Tauron Ciepło to jedna z największych spółek ciepłowniczych w Polsce. Należą do niej elektrociepłownie w: Katowicach, Tychach, Bielsku-Białej, Czechowicach-Dziedzicach oraz Obszar Ciepłowni Lokalnych. Ich łączna zainstalowana moc wynosi 1170 MW, a całkowita wartość mocy zamówionej - 2132 MW. Długość sieci ciepłowniczej Taurona to ok. tysiąc km. Przez prawie 4 tys. węzłów spółka dostarcza ciepło do 250 tys. gospodarstw domowych. Obsługuje prawie 4 tys. klientów (jak spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe), ogrzewając blisko 9 tys. budynków w aglomeracji.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!