Tauron Ciepło w pięć lat zamierza rozbudować sieć o blisko 122 megawaty
"W najbliższych latach planujemy przyłączyć do sieci ciepłowniczej średnio około 45 MW ciepła rocznie. Chcemy, aby około 20 proc. przyłączeń stanowiły budynki przyłączane w ramach likwidacji smogu, czyli takie, w których dotychczas funkcjonowało ogrzewanie węglowe" - poinformował prezes spółki Tauron Ciepło Jacek Uhryn, cytowany w środowym komunikacie firmy.
Jak tłumaczą przedstawiciele Taurona, rosnąca liczba przyłączeń nowych odbiorców do sieci ciepłowniczej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii to efekt ożywienia w budownictwie i programu walki z niską emisją. Zakładana rozbudowa sieci o blisko 122 megawaty termiczne do 2026 roku wynika z zawartych już umów z odbiorcami ciepła.
Jeszcze w tym roku Tauron przyłączy do sieci ciepłowniczej 78 nowych budynków mieszkalnych i biurowych w aglomeracji, zaś na przyszły rok zaplanowano przyłączenie kolejnych 76 nowych obiektów.
W najbliższych miesiącach do grona odbiorców ciepła sieciowego dołączą m.in. kompleks usługowy Stary Dworzec i dawna siedziba banku przy ul. Warszawskiej w centrum Katowic oraz kompleks biurowo-usługowy Global Office Park. Także w tym roku zakończą się prace związane z przyłączeniem ciepła do nowych osiedli mieszkaniowych w stolicy Górnego Śląska - przy ulicach Bytkowskiej, Barbary, Ceglanej, Sikorskiego i Baildona.
Ponadto, ogrzewanie sieciowe zyskają budynki nowego katowickiego osiedla przy ulicy Słonecznej oraz Domino Park w Siemianowicach Śląskich. W tym roku zaplanowano również zakończenie prac przyłączeniowych dla drugiego biurowca KTW przy ulicy Roździeńskiego w Katowicach - najwyższego obecnie budynku Katowic.
Dodatkowo, w ramach programu walki z niską emisją, Tauron przyłączy do sieci istniejące nieruchomości - w najbliższych latach będą to w sumie 184 budynki w całej aglomeracji. W samych Katowicach do końca 2021 r. przyłączonych zostanie 16 domów wielorodzinnych, a kolejnych 40 uzyska ogrzewanie sieciowe w roku 2022.
Do 2023 r. w ramach Programu Likwidacji Niskiej Emisji Tauron Ciepło liczy na dofinansowanie przyłączenia 22 MW mocy cieplnej do budynków objętych wymianą ogrzewania z nieekologicznego na sieciowe. To obiekty, których podłączenie do sieci bez dofinansowania byłoby niemożliwe. Dotąd ustalono warunki przyłączenia dla 16 MW mocy cieplnej, a kolejne 6 MW jest w trakcie uzgodnień.
Tauron Ciepło to jedna z największych spółek ciepłowniczych w Polsce. Należą do niej elektrociepłownie w: Katowicach, Tychach, Bielsku-Białej, Czechowicach-Dziedzicach oraz Obszar Ciepłowni Lokalnych. Ich łączna zainstalowana moc wynosi 1170 MW, a całkowita wartość mocy zamówionej - 2132 MW. Długość sieci ciepłowniczej Taurona to ok. tysiąc km. Przez prawie 4 tys. węzłów spółka dostarcza ciepło do 250 tys. gospodarstw domowych. Obsługuje prawie 4 tys. klientów (jak spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe), ogrzewając blisko 9 tys. budynków w aglomeracji.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.