Partnerzy portalu

Trzaskowski: Rząd rozdziela tylko ułamek zabranych samorządom pieniędzy

  • PAP/AT
  • Opublikowano: 25 października 2021 - 16:32
Rząd postanowił oddać Warszawie część pieniędzy na niektóre inwestycje. Presja ma więc sens - ocenił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jego zdaniem, jedną ręką rząd zabiera samorządom miliardy i zmusza do cięć wydatków, a drugą rozdziela tylko ułamek zabranych pieniędzy.
  • Jedną ręką rząd zabiera samorządom miliardy i zmusza do cięć wydatków, a drugą rozdziela tylko ułamek zabranych pieniędzy - zaznaczył Rafał Trzaskowski.
  • Prezydent przedstawił grafikę, na której wskazuje, że 1,7 mld zł to pieniądze, które Warszawa będzie tracić rocznie na tzw. Polskim Ładzie a 149 mln zł to "rekompensata" przyznana Warszawie przez rząd w ramach funduszu Polski Ład.
  • Niszczenie samorządów i rządowa propaganda Na Twój Koszt - to Polski ROZkład w pigułce - podsumował w Trzaskowski.

"Rząd postanowił oddać Warszawie część pieniędzy na niektóre inwestycje. Presja ma więc sens. Pamiętajmy jednak, że jedną ręką rząd zabiera samorządom miliardy i zmusza do cięć wydatków, a drugą rozdziela tylko ułamek zabranych pieniędzy" - napisał prezydent Warszawy.

Do wpisu dołączona jest grafika, na której przekazano, że 1,7 mld zł to pieniądze, które Warszawa będzie tracić rocznie na tzw. Polskim Ładzie a 149 mln zł to "rekompensata" przyznana Warszawie przez rząd w ramach funduszu Polski Ład. "Niszczenie samorządów i rządowa propaganda #NaTwójKoszt - to #PolskiROZkład w pigułce" - podsumował w uzupełniającym wpisie prezydent stolicy.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że dziś jest ten szczególny dzień, kiedy możemy "otworzyć nową księgę inwestycji lokalnych, samorządowych".

"Okazuje się, że można, że można przygotować właściwą odpowiedź na kryzys. Rządowy program Polski Ład jest przede wszystkim dobrą, mocną odpowiedzią na kryzys. Jest propozycją wyjścia z tych tarapatów, w które wpadł cały świat wraz z pandemią Covid-19" - zapewniał szef rządu. Jak dodał, naprawione finanse publiczne pozwoliły zbudować fundament do "skoku w nowoczesność, w szybki rozwój gospodarczy".

Premier podkreślał, że Program Inwestycji Strategicznych jest programem wyjątkowym i bezprecedensowym. "Program rządowy Polski Ład, program inwestycji dla samorządów o wielkości powyżej 23 mld zł, to program jedyny i największy taki przez ostatnie 30 lat, w czasach wolniej Polski" - podkreślił Morawiecki.

Z kolei wiceszef MSWiA, przewodniczący komisji ds. wsparcia Rządowego Funduszu Polski Ład Paweł Szefernaker dodawał, że 97 proc. polskich samorządów będzie mogło skorzystać z konkretnych inwestycji w ramach Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. "Dzisiaj bardzo się cieszę, że mam państwu możliwość powiedzieć, że od Bogatyni po Sejny, od Świnoujścia po Ustrzyki Dolne - cała Polska samorządowa, gminy, powiaty - 97 proc. polskich samorządów będzie mogło skorzystać z konkretnych inwestycji w ramach Programu Funduszu Inwestycji Strategicznych Polski Ład" - powiedział.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 r. W tym czasie każda jednostka samorządu terytorialnego, czy związek JST, mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł, oraz jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł.

KOMENTARZE1

  • padół 2021-10-26 09:22:39
    Trzaskowski bredzi, jak to zwykle trzaskowski.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!