Ulgi dla mieszkańców przyjmujących uchodźców. Samorządy na razie ostrożne

Wielu Polaków przygarnia uchodźców pod swój dach. To niestety rodzi także koszty (Fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Za udzielenie schronienia uchodźcom z Ukrainy rząd ma przekazywać mieszkańcom środki finansowe, ma również przekazywać je samorządom na organizację zakwaterowania, wyżywienia czy transportu do miejsc zakwaterowania. Niektóre JST decydują się też na wprowadzenie ulg dla mieszkańców przyjmujących Ukraińców pod swój dach. Być może niebawem stanie się to normalnością, ale na razie samorządowcy sygnalizują, że jeszcze zbyt dużo jest niewiadomych.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
- Zwolnienie z podatku od nieruchomości w 2022 r. dla osób nieodpłatnie oferujących zakwaterowanie uchodźcom - Ciechanów już tę opcję umożliwia, w Radomiu rada miasta będzie na ten temat głosować 11 marca. Chełm z kolei proponuje bony komunalne.
- Generalnie samorządy jednak na razie koncentrują się na doraźnej pomocy Ukraińcom, a ewentualne ulgi dla mieszkańców dopiero zaczynają analizować i kalkulować, oczekując zarazem na specustawę, której zapisy być może uzupełnią własnymi inicjatywami.
- Na razie nie ma nawet narzędzia do pełnego zewidencjonowania uchodźców wojennych przebywających w domach prywatnych. Do miasta uchodźcy docierają różnymi drogami i nie zawsze posiadają potwierdzenie przekroczenia granicy - zwraca uwagę Włodzimierz Tutaj z UM Częstochowy.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE1