Partnerzy portalu

W Polsce jest ok. 360 tys. koni, połowa - to konie zimnokrwiste

  • PAP
  • 7 marca 2023 - 22:14
Według danych Polskiego Związku Hodowców Koni, tych zwierząt w Polsce jest ok. 360 tys. sztuk. Dominują konie zimnokrwiste, które stanowią ok. 49 proc. populacji, 36 proc. - to konie szlachetne oraz 15 proc. - kuce i konie małe - poinformował wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Sejmowa komisja rolnictwa zapoznała się we wtorek z informacją resortu rolnictwa o stanie i perspektywach hodowli koni w Polsce z uwzględnieniem roli gospodarstw Skarbu Państwa w tym zakresie.

Hodowla koni w Polsce jest realizowana na podstawie zatwierdzonych programów hodowlanych, realizowanych przez uznane związki hodowców koni. Takimi związkami hodowców są: Polski Związek Hodowców Koni (prowadzący księgi dla koni ras: małopolska, śląska, konik polski, koń zimnokrwisty, wielkopolska, huculska, polski koń sportowy, arden polski oraz kuc); Polski Klub Wyścigów Konnych, Polskie Towarzystwo Kuce Szetlandzkie, Stowarzyszenie Hodowców i Użytkowników Kłusaków oraz Związek Hodowców i Przyjaciół Wschodniopruskiego Konia Pochodzenia Trakeńskiego - wyliczał wiceminister.

Związki hodowców koni zrzeszają ponad 45 tys. hodowców utrzymujących konie wpisane do ksiąg hodowlanych. W 2021 r. do ksiąg i rejestrów wpisano 5610 sztuk koni.

Hodowla koni wspomagana jest ze środków budżetowych na postęp biologiczny w produkcji zwierzęcej m.in. subsydiowane są koszty usług, wykonanych na rzecz hodowców małych i średnich przedsiębiorstw, polegających na prowadzeniu ksiąg hodowlanych koni oraz prowadzeniu oceny wartości użytkowej lub hodowlanej koni.

Ponadto - jak mówił Kołakowski - w ramach tych środków udzielane są dotacje na refundacje nagród przyznanych i wypłaconych za konie, które zdobyły tytuły czempionów lub wiceczempionów na regionalnych, okręgowych, wojewódzkich, branżowych i specjalistycznych wystawach zwierząt hodowlanych. Zapewnił, że wsparcie to będzie kontynuowane w kolejnych latach.

Wiceminister zaznaczył, że niektóre rasy koni objęte są programem ochrony zasobów genetycznych. Są to: konik polski, huculska, małopolska, wielkopolska, śląska, zimnokrwista (w typie sztumskim i sokólskim). "Mając na względzie przyszłość hodowli zwierząt gospodarskich, rolnikom realizującym programy ochrony zasobów genetycznych tych ras koni udzielane jest wsparcie finansowe ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich" - poinformował Kołakowski.

Dodał, że działanie to będzie kontynuowane w ramach interwencji "Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie" ujętej w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej, a także przewidziany jest ekoschemat "Dobrostan zwierząt", który obejmie także poprawę warunków utrzymywania koni.

Nadzór nad hodowlą koni w gospodarstwach Skarbu Państwa sprawuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który nadzoruje 16 spółek rolnych, w których prowadzona jest hodowla koni reprezentujących łącznie 8 ras. Łączna liczba koni w spółkach hodowli roślin i zwierząt gospodarskich na dzień 1 stycznia 2023 r. wynosiła 2 337 szt., w tym 1 951 koni hodowlanych (w tym 791 klaczy i 223 ogiery).

"Mając na względzie perspektywę rozwoju hodowli koni w Polsce minister rolnictwa w maju 2022 roku polecił dyrektorowi generalnemu KOWR podjęcie działań mających na celu opracowanie nowej kompleksowej koncepcji funkcjonowania państwowej hodowli koni w Polsce z uwzględnieniem racjonalizacji tej hodowli oraz stopniowej poprawy działalności tego obszaru rolnictwa" - poinformował Kołakowski.

Kazimierz Plocke (KO) pytał m.in. o stan finansowy stadniny koni w Janowie Podlaskim i Michałowie, po nieudanej ubiegłorocznej aukcji koni arabskich "Pride of Poland". O aukcje pytała także obecna na posiedzeniu komisji autorka blogu - Beata Kumanek.

Natomiast Krzysztof Ardanowski (PiS) uważa, że sytuacja polskiej hodowli koni nie jest zła. Nie mniej jednak jest ona deficytowa i należy zastanowić się jak można wspierać gospodarstwa hodowlane. Zdaniem posła, trzeba też przygotować narodowy program hodowli koni i określić w nim, jaki typ hodowli rozwijać i jaka rolę ma pełnić państwo. Takie rozwiązania powinny być uzgodnione z prywatnymi hodowcami. "Nie można mieszać polityki z hodowlą" - mówił.

Przedstawiciel KOWR odpowiadając na pytania poinformował, że na razie nie są znane wyniki finansowe spółek hodowlanych, ale per saldo wynik wszystkich 16 spółek będzie dodatni. "Będzie on wynikiem dobrym oscylującym powyżej średnich z poprzednich lat" - powiedział.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!