Warszawa przekazała na cmentarz na Powązkach 7 mln zł

- Od 17 lat Stołeczny Konserwator Zabytków dba o cmentarz na Powązkach. Na renowacje pomników nagrobnych, kaplic i ogrodzenia najstarszego warszawskiego cmentarza przekazaliśmy już blisko 7 mln złotych - poinformowano. Jak dodano, w tym roku wyremontowano już 14 obiektów.
W poniedziałek i we wtorek trwa na cmentarzu 47. Kwesta Powązkowska. Kwestujących z puszką i opaską na rękawie z napisem "Ratujemy Zabytki Powązek" można spotkać przy bramach i w alejkach cmentarnych. - W większości będą to "starzy znajomi" kwestujący już od wielu lat, przeważnie w tych samych rejonach cmentarza. Nie zawiedźcie ich Państwo także w tym roku - mówił wcześniej przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami Marcin Święcicki.
Podczas tegorocznego kwestowania członkowie Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa - przy wsparciu biur Miasta Stołecznego Warszawa: Kultury i Stołecznego Konserwatora Zabytków - zbierają także podpisy celem poparcia wpisu "Zaduszkowego kwestowania na Starych Powązkach" na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Czytaj też: Cmentarze na Wszystkich Świętych. Specjalne linie, darmowe przejazdy, wyszukiwarki grobów
Podczas kwestowania jest rozdawany również przewodnik "Niematerialna Warszawa. Wspólne dziedzictwo naszego miasta", który będzie dostępny na stronie https://kultura.um.warszawa.pl oraz pocztówki z podziękowaniem za udział w zbiórce.
Kwestę na Powązkach zainicjował założyciel i patron Komitetu Jerzy Waldorff w 1975 r. - Poparła go elita warszawska aktorów, naukowców, twórców i dziennikarzy. Tak jest do dzisiaj, choć Jerzego Waldorffa nie ma wśród nas już od dwudziestu lat - podkreślił Marcin Święcicki.
Cmentarz Powązkowski powstał dzięki Melchiorowi Szymanowskiemu, który w 1750 r. ofiarował 2,4 ha gruntu z przeznaczeniem na cmentarz katolicki. Pierwszym pochowanym na Powązkach był ksiądz Wincenty Bartłomiej Skrzetuski, którego pogrzeb odbył się w 1791 r. Na cmentarzu pochowano wielu wybitnych Polaków, m.in. Władysława Reymonta, Leopolda Staffa, Marię Dąbrowską, Stanisława Moniuszkę, Henryka Wieniawskiego, Jana Kiepurę i Stefana Wiecheckiego.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.