Partnerzy portalu

Warszawa przekazała na cmentarz na Powązkach 7 mln zł

Przez 17 lat władze Warszawy przekazały na cmentarz na Powązkach 7 mln zł - poinformował w poniedziałek (1 listopada) stołeczny magistrat. W tym roku wyremontowano już 14 obiektów.

- Od 17 lat Stołeczny Konserwator Zabytków dba o cmentarz na Powązkach. Na renowacje pomników nagrobnych, kaplic i ogrodzenia najstarszego warszawskiego cmentarza przekazaliśmy już blisko 7 mln złotych - poinformowano. Jak dodano, w tym roku wyremontowano już 14 obiektów.

W poniedziałek i we wtorek trwa na cmentarzu 47. Kwesta Powązkowska. Kwestujących z puszką i opaską na rękawie z napisem "Ratujemy Zabytki Powązek" można spotkać przy bramach i w alejkach cmentarnych. - W większości będą to "starzy znajomi" kwestujący już od wielu lat, przeważnie w tych samych rejonach cmentarza. Nie zawiedźcie ich Państwo także w tym roku - mówił wcześniej przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami Marcin Święcicki.

Podczas tegorocznego kwestowania członkowie Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa - przy wsparciu biur Miasta Stołecznego Warszawa: Kultury i Stołecznego Konserwatora Zabytków - zbierają także podpisy celem poparcia wpisu "Zaduszkowego kwestowania na Starych Powązkach" na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Czytaj też: Cmentarze na Wszystkich Świętych. Specjalne linie, darmowe przejazdy, wyszukiwarki grobów 

Podczas kwestowania jest rozdawany również przewodnik "Niematerialna Warszawa. Wspólne dziedzictwo naszego miasta", który będzie dostępny na stronie https://kultura.um.warszawa.pl oraz pocztówki z podziękowaniem za udział w zbiórce.

Kwestę na Powązkach zainicjował założyciel i patron Komitetu Jerzy Waldorff w 1975 r. - Poparła go elita warszawska aktorów, naukowców, twórców i dziennikarzy. Tak jest do dzisiaj, choć Jerzego Waldorffa nie ma wśród nas już od dwudziestu lat - podkreślił Marcin Święcicki.

Cmentarz Powązkowski powstał dzięki Melchiorowi Szymanowskiemu, który w 1750 r. ofiarował 2,4 ha gruntu z przeznaczeniem na cmentarz katolicki. Pierwszym pochowanym na Powązkach był ksiądz Wincenty Bartłomiej Skrzetuski, którego pogrzeb odbył się w 1791 r. Na cmentarzu pochowano wielu wybitnych Polaków, m.in. Władysława Reymonta, Leopolda Staffa, Marię Dąbrowską, Stanisława Moniuszkę, Henryka Wieniawskiego, Jana Kiepurę i Stefana Wiecheckiego.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!