Partnerzy portalu

Wawrzyk o wznowieniu rozmów ws. Turowa: jest to kwestia najbliższych dni; najwyżej dwóch tygodni

  • PAP
  • 25 października 2021 - 09:49
Myślę, że jest to kwestia najbliższych dni, najwyżej dwóch tygodni, kiedy rozmowy z Czechami w sprawie kopalni Turów zostaną wznowione - powiedział w poniedziałek wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Dodał, że już pojawił się sygnał ze strony czeskiej, że chcą wrócić do rozmów.

Wawrzyk pytany był w poniedziałek w radiu RMF FM o to, kiedy zostaną wznowione rozmowy z Czechami w sprawie kopalni Turów. "Myślę, że jest to kwestia najbliższych dni, najwyżej dwóch tygodni, kiedy te rozmowy zostaną wznowione" - oświadczył wiceszef MSZ.

Dodał, "że już pojawił się sygnał ze strony (czeskiego) ministerstwa środowiska - bo ten temat u nas i w Czechach prowadzi ministerstwo środowiska - że chcą wrócić do rozmów".

Wawrzyk podkreślił, że Czesi chcieli zgłosić dodatkowe żądania, podczas gdy umowa była już wynegocjowana. "Ona cały czas jest na stole, więc możemy w każdej chwili do tego wrócić" - podkreślił wiceminister.

Strona czeska wniosła skargę przeciw Polsce w sprawie Turowa w lutym br. Wnioskowała też o tzw. zastosowanie środka tymczasowego, czyli zakazu wydobycia. Skargę skierowano w związku z rozbudową kopalni, która zagraża, zdaniem Pragi, dostępowi do wody mieszkańców Liberca uskarżających się także na hałas i pył związany z eksploatacją węgla brunatnego.

W maju br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiadając na wniosek Czech, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął rozmowy ze stroną czeską. 20 września TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

W ramach dwunstronnych rozmów odbyło się 17 spotkań przedstawicieli resortów ochrony środowiska i spraw zagranicznych. Rozmawiali także eksperci i przedstawiciele samorządów oraz kierownictwo kopalni. 30 września minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka poinformował, że rozmowy polsko-czeskie ws. kopalni Turów zakończyły się fiaskiem.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!