Partnerzy portalu

Więcej pieniędzy na inwestycje w projekcie budżetu Wielkopolski na 2017 r.

• W projekcie budżetu województwa wielkopolskiego na 2017 r. zaplanowano więcej pieniędzy na inwestycje niż w poprzednich latach.
• Projektem zajęli się radni wielkopolskiego sejmiku.

Według przedstawionych na poniedziałkowej sesji założeń projektu, planowane dochody w 2017 roku mają wynieść 1 mld 305 mln zł, a wydatki 1 mld 447 mln zł.

"Budżet roku 2017 będzie bez wątpienia budżetem bardziej inwestycyjnym; wchodzimy już w szereg projektów z wykorzystaniem środków z UE. Będą to środki związane głównie z transportem kolejowym i drogowym. Chcemy kupować kolejne pociągi, będzie modernizacja istniejącego taboru, rozpoczynamy też duży front robót drogowych w całej Wielkopolsce" - powiedział marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Wydatki w 2017 roku będą większe od planowanego wykonania w tym roku o ok. 360 mln zł. Zdecydowanie wzrosną, w porównaniu z tegorocznymi, wydatki majątkowe: z 289 mln zł do niemal 626 mln zł.

"Wracamy do wysokiego poziomu inwestycyjności budżetu - 43 proc. wydatków" - podkreśliła w trakcie poniedziałkowej sesji skarbnik województwa Elżbieta Kuzdro-Lubińska.

Wśród planowanych głównych wydatków samorządu w 2017 r. znalazły się pieniądze na transport i łączność - blisko 712 mln zł, ochronę zdrowia i pomoc społeczną - 226 mln zł, administrację publiczną - 144 mln zł, kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego - 117 mln zł, oraz na oświatę - 66 mln zł.

Według projektu ponad 379 mln zł pochłoną wydatki na przewozy kolejowe, w tym zakup nowego taboru i modernizacja obecnego. Na modernizację i zakup taboru w latach 2016-2018 województwo ma wydać 305 mln zł, w tym ponad 200 mln zł w 2017 roku.

Utrzymanie i modernizacja dróg wojewódzkich ma kosztować w przyszłym roku 279 mln zł, z tego na inwestycje zaplanowano prawie 195 mln zł. "Na liście do wykonania będą tak duże zadania, jak obwodnica Obornik, Wronek, obwodnica Gostynia czy most w Międzychodzie - to nasze sztandarowe projekty, nad którymi pracujemy od lat - teraz przejdziemy do fazy wykonawczej" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom Marek Woźniak.

W przyszłym roku w województwie na ochronę zdrowia trafi ponad 150 mln zł, z tego wydatki inwestycyjne pochłoną 130 mln zł. "Realizujemy duży projekt, wart łącznie 94 mln zł, który dotyczy wyposażenia środowisk informatycznych wojewódzkich, powiatowych i miejskich podmiotów leczniczych w narzędzia informatyczne umożliwiające wdrożenie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej. Na przyszły rok na ten cel planowane są 62 mln zł" - powiedziała skarbnik województwa.

Na dochody w budżecie 2017 r. składać się mają: udziały we wpływach z podatków - 630 mln zł, dotacje celowe w wysokości 558 mln zł, subwencja ogólna 56 mln zł i pozostałe dochody w kwocie blisko 62 mln zł. Planowane udziały w podatkach PIT i CIT mają być nieznacznie większe od przewidywanego wykonania w roku 2016.

Przewodniczący sejmikowego klubu PiS Dariusz Szymczak przyznał, że docenia planowany wzrost nakładów na inwestycje, ale projekt budżetu, w obecnej formie, nie może liczyć na poparcie radnych tego klubu.

"Mamy do niego wiele zastrzeżeń, m.in. dotyczących wynagrodzeń pracowników związanych z urzędem marszałkowskim. Będziemy toczyć wojnę o kolejne pieniądze przeznaczane na Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów. To jest dziś prywatna spółka i nie wiem, dlaczego mamy na nią przekazywać w formie dotacji kolejne pół miliona złotych. Cieszymy się za to, że duża kwota przewidziana jest na drogi, popieramy też pieniądze kierowane na inwestycje w szpitalach" - powiedział.

Szef klubu lewicy Wiesław Szczepański przyznał, że jego zastrzeżenia budzi wzrost planowanych wydatków na promocję, a obawę - straty wykazywane przez dotowane przez wielkopolski samorząd instytucje kultury. Wyraził zaniepokojenie wysokością środków zapisanych w projekcie na procedury adopcyjne. Jak stwierdził, planowana kwota oznacza, że zagrożony jest byt ośrodków adopcyjnych w regionie. Zastrzegł też, że radnym lewicy nie podoba się rosnący poziom zatrudnienia w UMWW. Jednocześnie Szczepański pochwalił planowany wzrost wydatków na budowę dróg i na transport.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!