Partnerzy portalu

Więcej pieniędzy na inwestycje w sołectwach. Region wspiera pomysły mieszkańców

Do sołectw w Łódzkiem trafi łącznie 6 mln zł - o 2 mln więcej niż w ubiegłym roku - na realizację pomysłów mieszkańców w ramach programu "Infrastruktura sołecka na Plus". Za przyznane w poprzedniej edycji pieniądze powstały centra zabaw i rekreacji, świetlice, ogrody, tężnie.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

W ramach programu "Infrastruktura sołecka na Plus" do sołectw w całym woj. łódzkim trafi 6 mln zł - o dwa miliony więcej niż w ubiegłym roku.

Pula programu dla łódzkich sołectw wzrosła o 2 mln zł

"Mieszkańcy dają pomysł, samorząd województwa wykłada pieniądze, a jedno plus drugie, to urządzanie sołectw zgodnie z potrzebami ludzi. Nabór wniosków właśnie ruszył. "Infrastruktura sołecka na Plus" to kolejny program, po tzw. małych grantach sołeckich, kierowany do mieszkańców wsi. Łącznie na rozwój sołectw samorząd województwa przeznaczy w tym roku 14 mln zł" - podkreślił marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Place zabaw, altany, tężnie, ogrody - mieszkańcy sołectw mają wiele pomysłów

Ubiegłoroczna edycja programu cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że zarząd województwa w połowie roku zdecydował o podwojeniu puli, która na początku wynosiła 2 mln zł. Dzięki temu skorzystało z niej 40 sołectw. Tegoroczny budżet jest jeszcze większy - wynosi 6 mln zł, dzięki czemu będzie możliwe zrealizowanie co najmniej 60 inwestycji opartych na pomysłach mieszkańców. Każde sołectwo - bo to ono wychodzi z pomysłem i wnioskiem - może się starać o dofinansowanie do 100 tys. zł, a dotacja może pokryć 100 procent inwestycji.

Wśród zrealizowanych do tej pory projektów są m.in. centrum zabaw dla dzieci i dorosłych w Nowym Adamowie w gm. Aleksandrów Łódzki, ogród edukacyjny w podsieradzkich Błaszkach, altana z piecem do chleba w Nowym Wylezinie w gm. Kowiesy, studnia kazimierska w Żarnowie czy mini tężnia solankowa w Ględzianówku w gm. Witonia.

W kilku miejscowościach powstały nowe altany, wiaty czy sale oraz świetlice wiejskie, przybyło też placów rekreacji i zabaw - muzycznych, zielonych czy ze ścieżkami edukacyjnymi. Mieszkańcy sołectwa Czerkiesy mogli położyć dach na nowej świetlicy, a mieszkańcy Bedlna-Parceli mają nową scenę plenerową.

W pierwszej edycji programu doceniono projekty kreatywne, innowacyjne i zrealizowane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Podobnie ma być podczas tegorocznej oceny wniosków - na dofinansowanie mają szansę projekty nieszablonowe, oryginalne, ekologiczne oraz uwzględniające tradycję i kulturę regionu; takie, które będą przyciągać do danej miejscowości mieszkańców całej gminy czy powiatu oraz takie, które wykorzystują położenie wsi czy jej turystyczny potencjał. Równie ważnym kryterium będzie podniesienie jakości życia mieszkańców danego sołectwa.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!