Partnerzy portalu

Wielkopolska: Sejmik województwa przyjął budżet na 2017 rok

• Budżet województwa na rok 2017 przyjął w poniedziałek (19 grudnia) Sejmik Województwa Wielkopolskiego.
• Zaplanowano w nim więcej pieniędzy na inwestycje, niż w poprzednich latach.
• Radni przyjęli też uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Wielkopolskiego.

Za przyjęciem budżetu zagłosowało 27 radnych, głównie rządzącej koalicji PO-PSL, przeciwni byli radni PiS, od głosu wstrzymali się dwaj radni. Według przyjętego budżetu, dochody w 2017 roku mają wynieść 1 mld 341 mln zł, a wydatki 1 mld 483 mln zł. "Jest to wreszcie budżet proinwestycyjny, oparty na czerpaniu z funduszy UE" - powiedział w poniedziałek marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

"Do tej pory mieliśmy sytuację pewnego ograniczenia wydatków inwestycyjnych, czekaliśmy na uruchomienie nowej perspektywy UE. W roku 2017 będziemy mieli wyraźnie widoczną absorpcję funduszy unijnych, środki w znacznej mierze trafią na projekty infrastrukturalne, zarówno drogowe, jak i kolejowe" - powiedział Woźniak. Jak dodał, przyszłoroczne wydatki na przewozy kolejowe wyniosą 380 mln zł, zaś na utrzymanie i modernizację dróg trafi blisko 280 mln zł.

"W budżecie skupiamy się też na opiece zdrowotnej; nasze szpitale otrzymają wsparcie w postaci ponad 50 mln zł na wydatki inwestycyjne. Także nasze instytucje kultury otrzymają większą dotację - to będzie ponad 116 mln, z czego część to będą wydatki inwestycyjne" - podkreślił marszałek.

"Kontynuujemy silne wsparcie dla promocji rolnictwa, w tym małych producentów, oferujących żywność nieprzemysłową. Wspieramy obszary wiejskie w kwestii poprawy przestrzeni i komfortu życia na wsi. Wspieramy też całą grupę organizacji pozarządowych, działających w najróżniejszych dziedzinach: od kultury, poprzez sport, kończąc na edukacji, czy ochronie środowiska" - zaznaczył Woźniak.

Czytaj też: Budżet Mazowsza z nadwyżką. Ale inwestycji mniej

Przewodniczący sejmikowego klubu PiS Dariusz Szymczak podkreślił, że radni PiS nie są w stanie poprzeć budżetu w zaproponowanej formie. "To budżet różnych prędkości, bo o niektórych sektorach zapomina, wprowadza niezrozumiałe decyzje" - ocenił.

"Cieszymy się, że budżet jest dużo większy od ubiegłorocznego i że jest dużo wydatków inwestycyjnych - w szczególności na drogi i służbę zdrowia. Ten budżet jest jednak pozornie inwestycyjny. W wielu wypadkach jest stagnacja, lub nawet ograniczenie" - zauważył radny PiS.

Za to, jak podkreślił, jest wzrost zatrudnienia w Urzędzie Marszałkowskim o kolejne osoby, czy kolejna dotacja na prywatną spółkę: Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów. "Niezrozumiałe jest też dla nas podejście do obchodów 100. rocznicy powstania wielkopolskiego: zaplanowano na ten cel 4 mln zł - nie wiadomo dokładnie na co" - dodał.

Według Szymczaka, zaplanowane w budżecie nakłady na inwestycje drogowe to gra polityczna zarządu województwa, który rozpoczyna je "na dwa lata przed wyborami".

Szef klubu Lewicy Wiesław Szczepański przyznał, że docenia wzrost nakładów na inwestycje, ale jego klub podczas głosowania wstrzyma się od głosu.

Czytaj też: Deficyt budżetu Podlasia zwiększony m.in. przez referendum

"Ten budżet jest wreszcie proinwestycyjny, znaczna część jego dochodów jest przekazywana na realizację oczekiwanych w Wielkopolsce inwestycji. Mamy do niego kilka uwag, to chociażby wzrost administracji, duże pieniądze na promocję, także kwestia prywatyzacji i zarządzania szpitalami. Nie będziemy głosować przeciwko temu budżetowi, klub wstrzyma się od głosu" - powiedział.

W trakcie głosowania, jeden z trzech radnych lewicy ostatecznie zagłosował za budżetem.

W poniedziałek radni przyjęli też uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Wielkopolskiego (WPF) na 2017 rok i lata następne.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!