Partnerzy portalu

Wielkopolskie: Nabór wniosków o dofinansowanie rozwoju lokalnej infrastruktury kulturalnej

  • PAP
  • 25 marca 2021 - 14:03
Do 30 kwietnia potrwa nabór wniosków o dofinansowanie rozwoju infrastruktury kulturalnej w ramach pilotażowego programu "Kulisy kultury". Samorząd regionu przeznaczył na to 3 mln zł – poinformował w czwartek Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak zaznaczył, że w tym roku w budżecie samorządu regionu na program wsparcia rozwoju lokalnych ośrodków kultury zarezerwowano 3 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania wynosi 100 tys. zł.

"To nasza kolejna propozycja wsparcia, dedykowana sferze kultury w regionie. Tym razem kierujemy ją do samorządów gmin i powiatów, które prowadzą lokalne ośrodki kultury. Program ma służyć poprawie warunków funkcjonowania domów i centrów kultury w małych miastach i miejscowościach naszego województwa. Tym, dla których każdy finansowy zastrzyk jest na wagę złota." - podkreślił Woźniak.

Jak podano w komunikacie urzędu program "Kulisy kultury" ma podnieść atrakcyjność i funkcjonalność instytucji, które służą artystom do prezentacji swoich osiągnięć, koncertów, spektakli czy spotkań ze sztuką. "Wsparcie to nie będzie dotyczyło obiektów, których podstawową funkcją jest gromadzenie i udostępnianie książek i muzealiów" - zaznaczono.

Samorządy za przyznane pieniądze mogą wyremontować istniejące ośrodki kultury, albo przystosować do celów kulturalnych posiadane już obiekty, z zaznaczeniem, że po modernizacji działające w nich instytucje muszą "służyć kulturze przez co najmniej pięć kolejnych lat".

Zgłaszać można remonty lub inwestycje, dotyczące budynków, do których wnioskujący mają tytuł prawny, wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego lub trwałego zarządu. Jak zaznaczono program nie obejmuje finansowania budowy nowych obiektów.

Według regulaminu wysokość otrzymanego wsparcia z budżetu województwa nie może przekroczyć 50 proc. całkowitych kosztów zadania. Na zakup wyposażenia w ramach wniosku będzie można przeznaczyć maksymalnie 20 proc. kwoty dofinansowania. Wsparcie mogą otrzymać zadania, które zostaną zrealizowane nie później niż do końca 2021 r. Z programu wyłączono miasta powyżej 50 tys. mieszkańców.

Urząd marszałkowski podał, że nabór wniosków rozpoczął się 15 marca i potrwa do 30 kwietnia. Przyznane wsparcie Sejmik Województwa Wielkopolskiego zatwierdzi w lipcu.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!