Partnerzy portalu

Wielkopolskie: Przetarg na przebudowę peronów kolejowych w powiecie wrzesińskim

  • PAP
  • 2 listopada 2021 - 20:48
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na przebudowę peronów na dwóch stacjach i jednym przystanku w pow. wrzesińskim (woj. wielkopolskie). Według szacunków prace mają kosztować prawie 10 mln zł i zakończyć się w 2022 r. - podała we wtorek spółka.

Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP PLK poinformował, że spółka ogłosiła przetarg na przebudowę peronów na stacjach Orzechowo i Miłosław oraz na przystanku Książno na linii kolejowej łączącej Wrześnię z Jarocinem. Inwestycje zostaną przeprowadzone w ramach rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.

"Zadanie jest podzielone na trzy przedsięwzięcia: w Książnie, Orzechowie i Miłosławiu. Otwarcie ofert planowane jest w grudniu br. Szacunkowa wartość prac to ok. 9,6 mln zł ze środków budżetowych. Podróżni skorzystają z efektów inwestycji w 2022 r." - wskazał Śledziński.

Po przebudowie perony mają mieć większą wysokość, co ułatwi wsiadanie do pociągów. Obiekty zostaną wyposażone w wiaty, jasne oświetlenie, czytelne tablice i gabloty informacyjne. "Na nowej, antypoślizgowej nawierzchni przewidziano ścieżki naprowadzające, pomocne osobom niedowidzącym i niewidomym. Będą także pochylnie ułatwiające dojścia. Przejścia w poziomie torów zyskają nową nawierzchnię i oznakowanie, aby zwiększyć bezpieczeństwo" - wyliczył Śledziński.

Dodał, że na przystanku Książno jest planowana zmiana lokalizacji peronu wyspowego, który będzie obok toru w stronę Jarocina.

Prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Ireneusz Merchel zaznaczył, że rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych pozwala, w zależności od potrzeb, przebudować perony, korzystnie zmienić ich lokalizację lub przygotować dodatkowy dostęp do kolei.

Na liście podstawowej "programu przystankowego" znajduje się 13 wielkopolskich miejscowości. Nowe przystanki kolejowe mają powstać w Białężycach i Pile, natomiast perony w Bożacinie, Golinie, Koźminie Wielkopolskim, Krotoszynie, Książnie, Miłosławiu, Obrze Starej, Orzechowie, Radlinie, Patrzykowie i Słupcy mają zostać zmodernizowane.

Śledziński wskazał, że na liście rezerwowej znajduje się dziewięć projektów z regionu. Budowa nowych miejsc zatrzymań pociągów jest rozważana w Jastrowiu, Koninku, Wronkach, Rogaszycach i Barłogach, a modernizacja istniejących peronów w Pleszewie, Wolenicach, Żerkowie i Ostrowie Wielkopolskim.

Wart około 1 mld zł rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 - 2025 uwzględnia 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej znalazło się 173 lokalizacji, a na rezerwowej - 182. Przewidywana jest budowa 177 i modernizacja 178 przystanków.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!