Właściciele gruntów się ucieszą. Wszystko przez zmiany w zagospodarowaniu przestrzennym

Nowelizacja dotyczy wysokości odszkodowań, o które można się ubiegać w związku z uchwaleniem lub zmianą planu zagospodarowania (Fot. rydzyna.pl)
Senatorowie z dwóch komisji pozytywnie rozpatrzyli ustawę o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którą wcześniej przyjął Sejm RP. Dzięki temu na obszarach z luką planistyczną odszkodowanie dla mieszkańców, przysługujące w związku z ograniczeniem albo niemożnością korzystania z nieruchomości lub jej części, będzie równe różnicy między starym a nowym planem zagospodarowania, podobnie jak w gminach bez luki planistycznej.
- – To jest nasza inicjatywa, którą omawialiśmy już parokrotnie. Wyszła z Senatu i poszła do Sejmu. Została przyjęta i wróciła do nas. W stosunku do wyroku Trybunału wnieśliśmy trochę zmian. Myślę, że projekt nie ma wad – powiedział senator Zygmunt Frankiewicz.
- Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego własność nieruchomości objętej luką planistyczną oraz nieruchomości objętej nowym planem zagospodarowania przestrzennego bez luki planistycznej należą do tej samej kategorii praw podmiotowych, a więc sytuacja prawna właścicieli działek nie może być różnicowana.
- Zgodnie z nowelizacją ustawy, w przypadku wprowadzenia nowego planu zagospodarowania przestrzennego po luce planistycznej, gmina płaci sprzedającemu nieruchomość odszkodowanie w wysokości różnicy między dawnym (sprzed 1995 r.) a nowym planem, a nie między wartością wynikającą z faktycznego wykorzystania nieruchomości a nowym planem.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE0
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.