Partnerzy portalu

Wojewoda śląski: Zmiany w podatkach korzystne dla wielu grup społecznych

  • PAP/AT
  • Opublikowano: 21 czerwca 2022 - 13:31
Wchodzące w życie 1 lipca zmiany w systemie podatkowym są korzystne dla wielu grup społecznych – powiedział we wtorek w Katowicach wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
  • To duża satysfakcja, że od 7 lat rząd Zjednoczonej Prawicy, rząd Prawa i Sprawiedliwości konsekwentnie buduje politykę fiskalną opartą o zwiększanie dochodów obywateli. Myślę, że z tej drogi nie zejdziemy - powiedział Jarosław Wieczorek.
  • Wprowadzane zmiany uwzględniają postulaty obywateli i przedsiębiorców. Najważniejsze jest to, że te korzystne zmiany podatkowe będą odczuwać bezpośrednio w swoich wynagrodzeniach już od lipca - powiedział dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach Mariusz Cupiał.
  • Od dawna nie mieliśmy tak dużej ilości zmian o tak jednoznacznie pozytywnym charakterze, które upraszczają, porządkują i stabilizują system podatkowy - ocenił wicedyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach Jarosław Szczepański.

14 czerwca prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, która m.in. obniża dolną stawkę PIT z 17 do 12 proc. Zmiany wchodzą w życie 1 lipca 2022 r., choć część przepisów zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2023 r.

"Wchodzące w życia od 1 lipca zmiany podatkowe są korzystne dla wielu grup społecznych" - powiedział wojewoda Jarosław Wieczorek podczas wtorkowej konferencji prasowej. Przypomniał zasadę, zgodnie z którą zmiany w prawie podatkowym wprowadzane w trakcie roku budżetowego mogą być wyłącznie korzystne dla obywateli.

"To duża satysfakcja, że od 7 lat rząd Zjednoczonej Prawicy, rząd Prawa i Sprawiedliwości konsekwentnie buduje politykę fiskalną opartą o zwiększanie dochodów obywateli. Myślę, że z tej drogi nie zejdziemy" - dodał wojewoda.

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach Mariusz Cupiał podkreślił, że wprowadzane zmiany uwzględniają postulaty obywateli i przedsiębiorców. "Najważniejsze jest to, że te korzystne zmiany podatkowe będą odczuwać bezpośrednio w swoich wynagrodzeniach już od lipca" - powiedział.

Poinformował też o bezpłatnych spotkaniach informacyjnych z udziałem ekspertów Krajowej Administracji Skarbowej na temat wprowadzanych zmian, adresowanych przede wszystkim do przedsiębiorców i pracowników działów kadr i płac. Szczegóły i terminy można znaleźć na stronie podatki.gov.pl/niskiepodatki.

"Od dawna nie mieliśmy tak dużej ilości zmian o tak jednoznacznie pozytywnym charakterze, które upraszczają, porządkują i stabilizują system podatkowy" - ocenił wicedyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach Jarosław Szczepański.

Wchodzącą w życie 1 lipca br. nowelizację ustawy o PIT przygotowano w związku z falą krytyki zmian podatkowych wprowadzonych z początkiem tego roku; jej efektem była lutowa dymisja ówczesnego ministra finansów Tadeusza Kościńskiego.

Jedną z głównych zmian, jakie wprowadza ustawa, jest obniżka stosowanej w pierwszym przedziale skali progresywnej stawki z 17 proc. do 12 proc. Nowelizacja uchyla także przepisy dotyczące tzw. ulgi dla klasy średniej, jednak aby zapewnić, że na zmianie podatnicy nie stracą, wyliczany będzie tzw. hipotetyczny podatek należny za rok 2022, liczony z uwzględnieniem tzw. ulgi dla klasy średniej oraz skali podatkowej obowiązującej w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2022 r.

Ustawa zmienia także zasady opodatkowania osób samotnie wychowujących dzieci poprzez przywrócenie wspólnego rozliczania się tej kategorii podatników z dziećmi. Ponadto podniesiony zostaje limit zarobków, jakie może uzyskać dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców, z 3089 zł do 16 061,28 zł. Ustawa poszerza również katalog dochodów dziecka, które nie podlegają doliczeniu do dochodów rodziców, o rentę rodzinną.

W ustawie przywrócono także częściowe odliczenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Podatnicy, którzy rozliczają się z użyciem podatku liniowego, będą mogli obniżyć podstawę obliczenia podatku o składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone w roku podatkowym, przy czym odliczenie nie może przekroczyć 8700 zł rocznie. Z kolei podatnicy płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będą mogli pomniejszyć kwotę przychodów o 50 proc. składek zdrowotnych. Przedsiębiorcy, którzy płacą podatek z wykorzystaniem karty podatkowej, będą mogli obniżyć podatek o 19 proc. składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconej w roku podatkowym.

Ustawa zwiększa także przepisy dotyczące części podatku, jaki można przekazać organizacji pożytku publicznego. Odsetek podatku, jaki może dostać organizacja pozarządowa, rośnie z 1 proc. do 1,5 proc.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!