Partnerzy portalu

Wybrano projekty z budżetu obywatelskiego Gdańska na 2022 r.

  • PAP/AT
  • Opublikowano: 22 października 2021 - 21:26
W ramach 9. edycji gdańskiego budżetu obywatelskiego do realizacji zostało wybranych 121 projektów. Większość z nich zakłada poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, zagospodarowanie terenów zielonych, tworzenie nowych terenów rekreacyjno-sportowych.
  • Pula środków, które były do dyspozycji w tej edycji BO wynosiła ponad 20,8 mln zł. Ponad 16,5 mln zł przeznaczonych było na projekty dzielnicowe, a na zadania ogólnomiejskie - blisko 4,3 mln zł.
  • Pierwsze miejsce zajął projekt pn. "Pogotowie dla zwierząt" warty 277 tys. zł. Na drugim miejscu znalazł się "Rowerowy górny taras Gdańska (Jasień, Kokoszki, Matarnia, Osowa)", którego realizacja pochłonie 2 mln zł.
  • Trzecie miejsce zdobył projekt pn. "Doposażenie placów zabaw w Parku im. Reagana", na który przeznaczonych zostanie 350 tys. zł. Czwartym i ostatnim projektem ogólnomiejskim, który zostanie zrealizowany jest "Chrońmy Gdańsk przed dzikami i dziki przed Gdańskiem" o wartości 80 tys. zł.

O wynikach głosowania nad projektami zgłoszonymi do budżetu partycypacyjnego na rok 2022 poinformowano na konferencji prasowej z udziałem prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz p.o. dyrektora Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami Sylwii Betlej.

Dulkiewicz przypomniała, że pula środków, które były do dyspozycji w tej edycji BO wynosiła ponad 20,8 mln zł. Ponad 16,5 mln zł przeznaczonych było na projekty dzielnicowe, a na zadania ogólnomiejskie - blisko 4,3 mln zł. Na realizację zwycięskich pomysłów w ramach zielonego budżetu zarezerwowano blisko 5 mln zł, z czego 3,48 mln w ramach puli dzielnicowej. Pozostałe 1,51 mln zł wydzielono z puli ogólnomiejskiej.

Dulkiewicz poinformowała, że głosowaniu, które trwało od 4 do 18 października, wzięło udział 43 190 mieszkańców Gdańska, w tym 24 199 kobiet i 18 991 mężczyzn. "Najstarszy głosujący miał 101 lat, a najmłodszy zaledwie 9 dni"- powiedziała.

Nowością tegorocznej edycji było docenienie dzielnicy z największą frekwencją głosujących. Wygrała Letnica, gdzie zagłosowało 17,23 proc. mieszkańców. W przyszłym roku zostanie tam zasadzona łąka kwietna. Kolejne miejsce zajęły Orunia Górna - Gdańsk Południe z frekwencją 16,82 proc. i Olszynka, gdzie w głosowanie zaangażowało się 14,77 proc. mieszkających tam osób.

Jak przekazała Dulkiewicz, w tym roku na kartach do głosowania znalazło się 387 inicjatyw, w tym 116 w ramach zielonego budżetu obywatelskiego. Do realizacji wybrano 121 zadań, w tym 47 projektów zielonego BO. "Wartość wygranych projektów wyniosła w sumie ponad 19,6 milionów złotych, dlatego niewykorzystane środki z puli 20,8 mln przechodzą na następny rok. To łącznie 1 228 117 zł"- dodała.

Sylwia Betlej poinformowała, że na realizację zwycięskich projektów ogólnomiejskich przeznaczonych zostanie łącznie ponad 2,7 mln zł.

Pierwsze miejsce zajął projekt pn. "Pogotowie dla zwierząt" warty 277 tys. zł. Na drugim miejscu znalazł się "Rowerowy górny taras Gdańska (Jasień, Kokoszki, Matarnia, Osowa)", którego realizacja pochłonie 2 mln zł. Trzecie miejsce zdobył projekt pn. "Doposażenie placów zabaw w Parku im. Reagana", na który przeznaczonych zostanie 350 tys. zł. Czwartym i ostatnim projektem ogólnomiejskim, który zostanie zrealizowany jest "Chrońmy Gdańsk przed dzikami i dziki przed Gdańskiem" o wartości 80 tys. zł.

Dzięki tej edycji zostanie zrealizowanych także siedem zielonych projektów ogólnomiejskich. Ich łączna wartość to ponad 1,5 mln zł.

Zwycięskie projekty dzielnicowe zakładają m.in. uporządkowanie i zagospodarowanie dojścia na Wronią Górkę od ul. Wroniej w Aniołkach, budowę skateparku dla młodzieży w Brętowie i stworzenie bezpiecznej drogi dla użytkowników rowerów wzdłuż ulicy Gdańskiej w Brzeźnie.

Na Chełmie przy ul. Hebanowskiego wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni i chodników, powstaną też nowe miejsca parkingowe. Natomiast wzdłuż ul. Wilanowskiej, Rogalińskiej i Nieborowskiej zagospodarowane zostaną pasy zieleni. Zaplanowano także utworzenie łąki kwietnej przy ulicy Lubuskiej.

Na Jasieniu powstaną zielone strefy sportu i rekreacji oraz budki lęgowe dla ptaków. Pojawią się również ogrody deszczowe oraz nasadzenia drzew przy rondzie łączącym ul. Myśliwską, Jasieńską i Andersa oraz przy ul. Przytulnej.

Kokoszki zyskają m.in. nowe tereny rekreacyjne. Na Krakowcu Górkach Zachodnich przeprowadzony zostanie remont ul. Łowickiej. Na Letnicy usunięte zostaną nielegalne wysypiska śmieci, zmodernizowany zostanie teren sportowy u zbiegu ulic Letnickiej i Starowiejskiej.

Matarnia zyska m.in. nowe nasadzenia. Na Młyniskach przy SP nr 69 powstanie przestrzeń rekreacyjno-sportowa, dzięki której mieszkańcy dzielnicy i uczniowie, będą mogli bawić się i odpoczywać w bezpiecznych i atrakcyjnych warunkach.

W Nowym Porcie utworzone zostanie zielone torowisko na odcinku trasy tramwajowej wzdłuż ul. Marynarki Polskiej. Oliwa zyska m.in. książkomat zewnętrzny z 42 skrytkami. Planowana jest też odbudowa historycznego pomostu nad Stawem Łabędzim w Parku Oliwskim.

Na Olszynce pojawi się park kieszonkowy, a przy Opływie Motławy zainstalowane zostaną latarnie. Na Oruni Górnej rozbudowana zostanie przestrzeń rekreacyjno-sportowa. Orunia Św. Wojciech Lipce planuje modernizację boiska do gry w piłkę nożną oraz boiska wielofunkcyjnego na terenie Szkoły Podstawowej nr 56.

Na Osowej powstanie m.in. mobilne boisko sportowe, altanki, a na Pieckach Migowo - park. Na Przeróbce wybudowany zostanie skatepark, z kolei na Przymorzu Małym dokończona zostanie budowa parku przy Potoku Oliwskim. Na Przymorzu Wielkim pojawią się stoły piknikowe w Parku Reagana, dodatkowe oświetlenie i ławki. W Parku Na Zboczu w Siedlcach utworzone będzie pole discgolfowe.

Na Stogach powstanie nowy plac zabaw. W dzielnicy Strzyża zaplanowano m.in. modernizację istniejących terenów zieleni. Suchanino zyska oświetlenie przejścia dla pieszych przy ul. Beethovena 21. W Śródmieściu rozbudowana zostanie infrastruktura sportowo-rekreacyjna przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6. Na Ujeścisku Łostowicach powstanie tor rowerowy dla dzieci i młodzieży. We Wrzeszczu Dolnym zainstalowany zostanie monitoring, natomiast we Wrzeszczu Górnym utworzone zostanie nowe miejsce do rekreacji. Na Wyspie Sobieszewskiej powstanie teren do rekreacji z placem zabaw, na Zaspie Młyniec - parkour park i plac zabaw przy SP 92. Zaspa Rozstaje pozyska boisko do piłki nożnej i plac zabaw.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!