Partnerzy portalu

Wzrośnie opłata uzdrowiskowa w Kołobrzegu

Od 1 stycznia 2022 r. opłata uzdrowiskowa w Kołobrzegu wzrośnie do 4,80 zł z 4,40 zł pobieranych obecnie od osób fizycznych za każdą dobę powyżej jednego dnia pobytu w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych. Uchwałę w tej sprawie podjęto w środę.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Rada Miasta Kołobrzeg przyjęła uchwałę w sprawie opłaty uzdrowiskowej od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w Kołobrzegu w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych.
  • Od 1 stycznia 2022 r. opłata uzdrowiskowa wzrośnie do 4,80 zł z pobieranej obecnie w kwocie 4,40 zł.
  • Miasto szacuje, że wpływy do budżetu w 2022 r. z tego tytułu wyniosą 19 mln zł.

Podczas obrad Rady Miasta Kołobrzeg w środę rozpatrywano projekt uchwały w sprawie opłaty uzdrowiskowej. Za jego przyjęciem zagłosowało 15 radnych z klubów Kołobrzescy Razem, Nowy Kołobrzeg, Radni Niezależni oraz jeden nienależący do żadnego klubu. Pięcioro wstrzymało się od głosu, w tym radni PiS oraz radna nienależąca do żadnego klubu. Kolejna nie brała udziału w głosowaniu.

Zgodnie z przyjętą uchwałą od 1 stycznia 2022 r. opłata uzdrowiskowa od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w Kołobrzegu w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych wzrośnie do 4,80 zł z pobieranej obecnie w kwocie 4,40 zł.

Miasto szacuje, że wpływy do budżetu w 2022 r. z tego tytułu wyniosą 19 mln zł.

Podczas sesji radni zgodzili się także na przyjęcie maksymalnych stawek podatku od nieruchomości ustalonych przez ministerstwo finansów, które obowiązywać będą od 1 stycznia 2022 r. Za ich przyjęciem zagłosowało 12 radnych (Nowy Kołobrzeg, Kołobrzescy Razem) przy sprzeciwie sześcioro radnych z PiS, z klubu Radni Niezależni oraz nienależących do żadnego klubu. Trzech radnych wstrzymało się od głosu (PiS i Radni Niezależni).

Zgodnie z zapisami przyjętej uchwały stawki podatku od nieruchomości wzrosną średnio o 8 proc. w stosunku do obecnie obowiązujących.

W Kołobrzegu stawka za 1 metr kwadratowy od budynków mieszkalnych wynosić będzie 0,89 zł, od tych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wzrośnie do 25,74 zł. Podatek od 1 metra kwadratowego gruntów związanych z działalnością gospodarczą wyniesie 1,03 zł. Dla tzw. gruntów pozostałych stawka od 1 metra kwadratowego wzrośnie do 0,54 zł.

Wprowadzenie maksymalnych stawek podatku od nieruchomości oznacza, że od budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych trzeba będzie płacić 5,25 zł za 1 metr kwadratowy, a od tzw. pozostałych stawka wyniesie 8,68 zł. Nadal podatek od budowli pobierany będzie w wysokości 2 proc. ich wartości.

Magistrat prognozuje, że wpływy do budżetu 2022 z podatku od nieruchomości wyniosą ponad 39 mln zł. W wyniku wprowadzenia maksymalnych stawek wpływy powinny wzrosnąć w stosunku do br. o kwotę ponad 2,8 mln zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!