Partnerzy portalu

Zabrze: Od 13 lutego odcinek ul. Wolności zamknięty dla samochodów i tramwajów

  • PAP
  • 8 lutego 2023 - 08:43
W poniedziałek, 13 lutego br. w Zabrzu rozpocznie się przebudowa torowiska tramwajowego w ciągu przelotowej ul. Wolności - od ul. Torowej do ul. gen. de Gaulle’a. W tym czasie ten odcinek ul. Wolności będzie wyłączony z ruchu samochodów i tramwajów. Wytyczono objazdy.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Będzie to pierwszy etap zamówionego na początku br. przez spółkę Tramwaje Śląskie, w uzgodnieniu z władzami miasta, remontu torowiska w ciągu ul. Wolności - od ul. Miarki do ul. Torowej (do budynków przy ul. Wolności 203-205), współfinansowanego środkami europejskimi na lata 2014-20. Stan tego liczącego 500 metrów odcinka torowiska w ścisłym centrum miasta, po którym jeżdżą też samochody, był dotąd bardzo zły.

Jak wynika z informacji miasta, w poniedziałek, 13 lutego rozpocznie się trzymiesięczny etap robót, w którym odcinek ul. Wolności zostanie wyłączony z ruchu pojazdów od ul. Torowej do ul. gen. de Gaulle'a za wyjątkiem: dojazdu zaopatrzenia i dojazdu do ul. Torowej oraz łącznika z ul. Staromiejską (wjazd możliwy będzie tylko od strony Gliwic).

Objazd tego wyłączonego odcinka ul. Wolności ma zostać poprowadzony od strony Gliwic i dzielnicy Maciejów ulicami: Piłsudskiego, Roosevelta i Gen. de Gaulle'a, a o od centrum Zabrza ulicami: Dubiela, Niedziałkowskiego i Trocera.

Do środy rano Zarząd Transportu Metropolitalnego, który organizuje komunikację miejską w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w tym w Zabrzu, nie przekazał informacji nt. tras objazdowych licznych kursujących tym odcinkiem ul. Wolności linii autobusowych oraz dwóch tramwajowych.

Remont torowiska wzdłuż tego odcinka ul. Wolności wykonuje firma Tor-Krak za 12,3 mln zł brutto. Opis przedmiotu zamówienia wskazywał, że obecne torowisko, wspólne z jezdnią, jest skonstruowane z szyn rowkowych z zabudową torów w postaci płyt betonowych. Ma ono zostać wymienione na torowisko w technologii bezpodsypkowej z płyt prefabrykowanych - z odtworzeniem nawierzchni jezdni przylegającej do torowiska.

Samorząd Zabrza nie przewidział przy tej okazji szerszej modernizacji odcinka ul. Wolności, po którym odbywa się intensywny ruch samochodów. W ramach innych przedsięwzięć z Tramwajami Śląskimi okoliczne miasta - jak Bytom, Chorzów, Katowice, Mysłowice czy Sosnowiec - kończą lub zakończyły szereg kompleksowych modernizacji ulic (z podziemnymi instalacjami, nowymi jezdniami i chodnikami), powiązanych z inwestycjami TŚ.

Przebudowa odcinka torowiska w ciągu ul. Wolności od ul. Miarki do ul. Torowej jest kolejną inwestycją TŚ w Zabrzu w ramach unijnego projektu modernizacji infrastruktury tramwajowej na terenie GZM na lata 2014-20.

Ponieważ rozliczenie unijnego projektu jest możliwe do końca br. władze Zabrza, których główny wysiłek inwestycyjny koncentruje się na budowie miejskiego stadionu (w ub. roku miasto zdecydowało o emisji obligacji za ponad 100 mln zł, w celu dokończenia stadionu za ok. 330 mln zł, wykupując ponadto akcje klubu Górnik Zabrze i spłacając przy tym wyemitowane przezeń obligacje), zgodziły się na zamknięcie głównej drogi, aby zdążyć z zaplanowaną w poprzednich latach inwestycją.

Największa, planowana od lat modernizacyjna inwestycja tramwajowa w Zabrzu rozpoczęła się w marcu ub. roku, gdy TŚ zamówiły przebudowę linii tramwajowej wzdłuż innego odcinka ul. Wolności: od browaru na skraju centrum miasta do granicy z Rudą Śląską (łącznie 8 km toru pojedynczego). Prace te w umownym terminie 12 miesięcy wykonuje za 49 mln zł brutto, przy możliwym utrzymaniu ruchu tramwajowego w systemie mijankowym, firma NJN.

Zakres tych robót podzielono na trzy odcinki, co wynikało z wykonaniem już na tej trasie dwóch krótkich fragmentów wraz z budową przed dekadą równoległej Drogowej Trasy Średnicowej.

Pierwszy przebudowywany odcinek rozpoczyna się w rejonie browaru przy ul. Wolności, na wysokości przystanku Św. Floriana, a kończy za przystankiem Elektrociepłownia. Drugi odcinek rozpoczyna się przed skrzyżowaniem ul. Wolności z ul. Wyciska (przylega do niego pętla Lompy), a kończy wjazdem pod market Aldi. Trzeci odcinek rozpoczyna się na wschód od skrzyżowania z wiaduktem nad DTŚ (naprzeciw marketu Lidl) i biegnie do granicy miast Zabrze i Ruda Śląska.

Również z tą inwestycją wiążą się utrudnienia, m.in. od soboty rano do poniedziałku wcześnie rano w związku z pracami torowymi między przystankami Św. Floriana i Zaborze Lompy Pętla, wprowadzone zostaną zmiany w kursowaniu tramwajów.

Linia tramwajowa nr 1 ma w tym czasie kursować na trasie Gliwice Zajezdnia - Biskupice Pętla, linia nr 4 pojedzie taborem dwukierunkowym trasą Gliwice Zajezdnia - Zabrze Św. Floriana, a linia nr 9 ma kursować według specjalnego rozkładu zakładającego kursy zjazdowe 11 lutego oraz wyjazdowe 12 lutego do lub z Placu Sikorskiego w Bytomiu trasą linii 2. 12 lutego linie 1, 2, 3, 4 i 9 wykonają kursy zjazdowe do zajezdni Chorzów Batory lub Bytom Stroszek.

Rozpoczynające się w poniedziałek, 13 lutego prace torowe na ul. Wolności w centrum Zabrza spowodują kilkumiesięczne odcięcie zajezdni tramwajowej Gliwice od pozostałej części sieci Tramwajów Śląskich.

TŚ realizują oba te zadania w Zabrzu w unijnym projekcie modernizacji infrastruktury tramwajowej w GZM. Wartość projektu początkowo szacowano na ok. 885 mln zł kosztów kwalifikowanych (ok. 1,1 mld zł brutto; przy ponad 560 mln zł unijnego dofinansowania); według ostatnich informacji przekroczyła już ona jednak 1,5 mld zł. Modernizacja zakłada remonty ok. 100 km torowisk, budowę dwóch nowych odcinków linii oraz zakup 55 tramwajów.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!