Partnerzy portalu

Zabrze z dotacją do przedłużenia Alei Korfantego

  • PAP
  • 25 października 2021 - 15:55
Samorząd Zabrza przedłuży na północ kluczową arterię miasta w osi północ-południe, ul. Korfantego. Chodzi o liczący ok. kilometra odcinek trasy od ul. Heweliusza w rejonie Osiedla Kopernika do ul. Tarnopolskiej w dzielnicy Mikulczyce.

Projektowanie przedłużenia Alei Korfantego zabrzański samorząd zakończył w listopadzie ub. roku. Przetarg na prace budowlane zapowiadano wówczas w 2021 r., a zakończenie prac - w 2023 r.

W poniedziałek na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach opublikowano pełną listę ponad 260 samorządowych projektów, jakie w woj. śląskim otrzymają dofinansowanie z Polskiego Ładu. Wśród nich znalazł się zabrzański projekt przedłużenia Alei Korfantego z kwotą dofinansowania 30 mln zł, o jaką wnioskowało miasto.

Zabrzańscy samorządowcy przekonują, że budowa przedłużenia Alei Korfantego służyć będzie lepszemu skomunikowaniu i udrożnieniu ruchu na kierunku północ-południe oraz odciąży centrum miasta.

Inwestycja ma objąć odcinek drogi o długości ok. 1 km, dwóch rond turbinowych, wiaduktu nad jarem po kolei piaskowej w rejonie ul. 11 Listopada i ul. Heweliusza, obiektu mostowego nad jezdniami ulic Św. Wawrzyńca, Nadrzeczną oraz ciekiem wodnym, oświetlenia, zatok autobusowych, ekranów akustycznych oraz ciągów rowerowych i pieszych.

Program Inwestycji Strategicznych to bezzwrotne dofinansowania inwestycji publicznych realizowanych przez gminy, powiaty, miasta i województwa. Obejmuje 35 obszarów gospodarki i jest częścią Rządowego Funduszu Polski Ład.

Zabrze, prócz dofinansowania inwestycji drogowej, otrzymało z tego źródła 5 mln zł na rewitalizację obszarów miejskich - Park im. Poległych Bohaterów oraz wodny plac na osiedlu Janek.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!