Partnerzy portalu

Zarząd województwa dolnośląskiego zostaje

Na specjalnej sesji radni sejmiku dolnośląskiego głosowali nad uchwałą o odwołaniu zarządu województwa. To efekt nieudzielenia absolutorium za wykonanie budżetu za 2022 rok i wotum zaufania na poprzedniej sesji. Uchwała nie otrzymała wystarczającego poparcia.

Do odwołania zarządu potrzeba było 22 głosów w 36-osobowym sejmiku. Za odwołaniem zarządu głosowało 16 radnych opozycji, a przeciw było 18 radnych koalicji. Nikt się nie wstrzymał, a w sobotniej sesji uczestniczyło tylko 34 radnych.

Głosowanie nad odwołaniem zarządu to skutek głosowań na poprzedniej sesji.

Na sesji sejmiku 18 maja zarząd woj. dolnośląskiego nie uzyskał wotum zaufania i absolutorium za 2022 rok. Radni sejmiku głosowali remisowo: 18 z koalicji było za, 18 z opozycji sprzeciwiło się. Do uzyskania poparcia potrzebna jest bezwzględna większość głosów. Głosowania m.in. nad bieżącymi zmianami w tegorocznym budżecie województwa również zakończyły się remisem (18 do 18) i z tego powodu nie przegłosowano np. ponad 5,7 mln zł na ratę spłaty kredytu wziętego na wybudowany szpital w poprzedniej kadencji czy na dofinansowanie szkół i działań dla dzieci.

Zgodnie w ustawą o samorządzie, jeśli sejmik nie przyjmie uchwały o wotum zaufania lub absolutorium, to nie doprowadza to automatycznie do odwołania zarządu województwa. Można to było zrobić na kolejnej, zwołanej po dwóch tygodniach sesji, ale w 36-osobowym sejmiku potrzeba do odwołania 22 głosów. Opozycja na razie nie ma takiego poparcia, ponieważ będące w koalicji rządzącej Prawo i Sprawiedliwość ma 14 radnych, a Bezpartyjni i Samorządowcy - 4. Stracili w koalicji większość ponad dwa lata temu, gdy odeszło z BiS dwóch radnych. Dotychczas jednak w ważnych głosowaniach koalicja zdobywała poparcie. Opozycję tworzą radni KO, Nowej.pl i Koalicji Samorządowej utworzonej z radnych, którzy zmienili barwy w trakcie kadencji.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!