Partnerzy portalu

Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego z absolutorium

Sejmik woj. warmińsko-mazurskiego udzielił zarządowi województwa absolutorium za wykonanie budżetu na 2017 r. Podczas wtorkowej (26 czerwca) sesji w Olsztynie decyzję tę poparła większość radnych, przeciwni byli jedynie radni klubu PiS.
  • Marszałek województwa Gustaw Brzezin (PSL) podał, że dochody zostały zrealizowane na poziomie 84 proc., a wydatki osiągnęły 79 proc. planu.
  • Przemawiający w imieniu klubu radnych PiS Patryk Kozłowski powiedział, że "całoroczna praca zarządu to nie tylko dbanie o prawidłowe wykonywanie budżetu, ale tak jak w przypadku wszystkich samorządów, zaspokajanie potrzeb mieszkańców".
  • Bernadeta Hordejuk z klubu PO pytała radnych PiS, dlaczego w roku budżetowym głosowali za poprawkami do budżetu, skoro teraz są przeciw udzieleniu absolutorium zarządowi.

Absolutorium radni udzielają bezwzględną większością głosów ustawowego składu sejmiku, który w woj. warmińsko-mazurskim liczy 30 radnych. Na wtorkowej sesji obecnych było 28 radnych, za udzieleniem absolutorium opowiedziało się 22 radnych, 6 było przeciw. Przeciw udzieleniu absolutorium głosowali radni PiS natomiast za jego udzieleniem radni tworzący koalicję PSL i PO, a także radny SLD.

Przemawiający w imieniu klubu radnych PiS Patryk Kozłowski powiedział, że "całoroczna praca zarządu to nie tylko dbanie o prawidłowe wykonywanie budżetu, ale tak jak w przypadku wszystkich samorządów, zaspokajanie potrzeb mieszkańców".

"Mamy duże zastrzeżenia, czy potrzeby mieszkańców są zaspokajane. Wydaje się, że budżet w 2017 roku był zrealizowany słabo. Można powiedzieć, że realizacja ubiegłorocznego budżetu była najgorsza w tej kadencji samorządu. Przemawiają za tym niskie wykonanie dochodów województwa wynoszące 84 proc. i niskie wykonanie wydatków - 79 proc. planu. Inwestycje drogowe nie zostały zrealizowane" - wymieniał Kozłowski.

Wspomniał, że zarząd z opóźnieniem wydaje pieniądze unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-20. "Jesteśmy cały czas w ogonie województw. Trzeba też powiedzieć o inwestycji szerokopasmowego internetu, który będzie odbijał się czkawką przez dłuższy czas. Inwestycja jest rozliczona, a nie działa i generuje koszty, które nie były przewidziane w budżecie województwa" - podkreślał.

Bernadeta Hordejuk z klubu PO pytała radnych PiS, dlaczego w roku budżetowym głosowali za poprawkami do budżetu, skoro teraz są przeciw udzieleniu absolutorium zarządowi. "Nie będziemy uprawiać polityki, poprzemy uchwałę udzielającą absolutorium" - powiedziała.

Edward Adamczyk z PSL podkreślił, że mimo mniejszych przychodów, ważne jest, że planowane inwestycje drogowe nie zostały wykreślone z planu zadań, ale przesunięte na lata następne. Wspomniał, że wpływy do budżetu województwa zależne są także od wpływów z podatków CIT i dotacji.

Marszałek województwa Gustaw Brzezin (PSL) podał, że dochody zostały zrealizowane na poziomie 84 proc., a wydatki osiągnęły 79 proc. planu.

Były też takie dochody, których realizacja przekroczyła plan; wpływy z PIT wyniosły 102 proc. planu, z opłat za wieczyste użytkowanie nieruchomości wpłynęło 154 proc. kwoty, którą planowano, a wpływy ze sprzedaży majątkowej osiągnęły 117 proc. planu. Natomiast wpływy z CIT wyniosły 86 proc. zakładanego planu.

Marszałek wspomniał, że samorząd przekazał spółce samorządowej Warmia i Mazury prowadzącej lotnisko w Szymanach 27,8 mln zł na rozwijanie siatki połączeń oraz rozbudowę infrastruktury lotniska, w tym na spłatę zadłużenia, rozbudowę parkingu przed terminalem, rozbudowę płyty postojowej i drogi przeciwpożarowej. Według marszałka na uwagę zasługują także dobre wyniki finansowe placówek służby zdrowia, podlegających samorządowi województwa.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!