Partnerzy portalu

Złota reguła przegrywa z kryzysem

  • AW
  • 15 maja 2012 - 19:18
Złota reguła finansów jednostek samorządu terytorialnego to dla banków żadna nowość. To nie z jej powodu może być trudniej o kredyt ale z powodu obostrzeń dla sektora bankowego.

Złota reguła w finansach publicznych skutkuje tym, że samorząd nie mogą uchwalać budżetu, w którym wydatki bieżące byłyby wyższe niż bieżące dochody. Zatem by móc zaciągać np. kredyty na sfinansowanie inwestycji JST muszą wypracowywać nadwyżkę operacyjną.

Inaczej z inwestowania nici. Nie tylko dlatego, że regułę taką wprowadziła ustawa o finansach publicznych, ale dlatego, że banki od dawna w ten sposób oceniają potencjalnych samorządowych kredytobiorców.

- Stosujemy "złotą regułę" przy ocenianiu zdolności kredytowej samorządów od 2006 roku. Tzn patrzymy, jaką nadwyżkę dana gmina generuje, bo mówi nam to o tym, czy i jak będzie w stanie spłacać swoje zadłużenie. Ta nadwyżka musi być sporo wyższa niż poziom zrównoważenia bieżących wydatków i dochodów – wyjaśnia Michał Bolesławski, wiceprezes ING Banku Śląskiego, ale dodaje, że odkąd samorządy same muszą stosować „złotą regułę” okazuje się, że nadwyżkę można wypracować. – Widzimy to, bo uczestniczymy w większej ilości gminnych inwestycji - dodaje.

Jednak samorządom wcale nie będzie łatwiej sięgać po środki z komercyjnych instytucji finansowych. Te bowiem też dopadł kryzys i obostrzenia.

- W ramach uzgodnień tzw. pakietu Bazylea 3, banki będą musiały podnieść poziom kapitału jakim dysponują, skupić się na depozycie. Oczywiście banki kredytów muszą komuś udzielać, ale prawdopodobnie marża pójdzie w górę, co oznaczać będzie droższe kredyty – ostrzega Michał Bolesławski.

Artykuł powstał na bazie debaty „Złota reguła finansów jednostek samorządu terytorialnego" w ramach IV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!