Partner portalu
KOMENTOWANY TEKST

Wałbrzych, jako pierwsze miasto w Polsce, wprowadza całkowity zakaz używania plastików


 • Monty Python, 2019-09-17 21:11:55

  Pozorny sukces Wałbrzycha. Czytając komentarze zwróciłem uwagę na daty euforycznych wpisów. Nie minął tydzień i poszło w niepamieć Drodzy Włodarze. Walka z chałdami niechcianych śmieci musi przekładać się dotkliwie dla użytkowników. Chorwaci od ponad 10 lat ustanowili kaucje na wszyskie opakowania PET po wodzie, piwie, napojach, środkach chemicznych, olejach i nabiale. Trudno dzisiaj znaleźć takie odpady w morzu, plażach, rowach czy na nieużytkach. Na producentach opakowań wymusili % udział surowca z recyklingu. W każdym dużym sklepie jest skup opakowań. Wśród turystów mało kto wie, że kupuje w sklepach okałcjowane produkty. Ze zbierania "surowca" po turystach z calej Europy żyja słabiej sytułowani mieszkańcy. Na chorwackich wzorcach z odpadami walczą Albańczycy. Tam również są zbieracze. A efekty ich pracy są naprawdę widoczne. Tam znika kasa leżąca w rowach i zaroślach. Aby system zadziałał musi być systemem w którym widać prawdziwe pieniądze. Parlament UE proponuje 0,10pln za sztukę. Czyli cytowana ''kostka'' była by warta 500pln. A dla zainteresowanych. Stolica już wprowadziła takie zarządzenie/ nr 886/2019 Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 28 maja 2019.
 • Dalekowidz, 2019-04-09 20:45:30

  Brawo Prezydent Roman Szełemej ! Wałbrzych nie będzie dotował przedsięwzięć, przy których używa się plastikowych jednorazówek. A kiedy Warszawa i inne miasta?
 • Racjonalista, 2019-04-08 08:24:51

  Czy ktoś to przemyślał? Czy da się kupować napoje w nie plastikowych butelkach oprócz piwa? Używanie sztućców metalowych i normalnych naczyń wiąże się z czasem poświęconym na ich przywrócenie do używalności po konsumpcji (mycie), logistyką, zabezpieczeniem przed tłuczeniem i kradzieżą. Co gdy się okaże że dzieciom w bidonach soczek sfermentuje? A gdy w bidonie dzieci wyhodują pleśń lub jakieś inne bakterie? Po pierwszym zatruciu ludzie zaczną doceniać wartość naczyń jednorazowych. p.s. Nie jestem zwolennikiem produkcji plastikowych śmieci, ze sklepu towar pakuję zawsze w kartonowe pudełko wzięte z jakiejś półki, jako pierwszy w regionie wymusiłem lata temu na hipermarkecie wprowadzenie pojemników na selektywną zbiórkę surowców. Najważniejszy jest jednak rozsądek by nie wylać dziecka z kąpielą.
 • adsa, 2019-04-04 11:27:22

  Brawo Walbrzbch ;)
 • A tak w ogóle..., 2019-04-04 08:33:46

  Jak do tego dołożyć by codzienną emisję eko-spotów w TV na temat konieczności selektywnego gromadzenia odpadów domowych - to może rzeczywiście zmieniała by się Polska... youtu.be/kYhq3fICzNU
 • ZERO ODPADOW, 2019-04-04 07:27:16

  OGROMNE GRATULACJE dla Wałbrzycha. Czekamy na kolejne miasta!!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!