PARTNER PORTALU

KOMENTOWANY TEKST

Opłata za śmieci według zużycia wody. Gminom stoją na przeszkodzie niejasne przepisy

• Buntowniczy, 2020-05-12 21:46:30

Zmuszanie Polaków aby byli brudni i śmierdzieli ciekawe czy PREZYDENT MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY i RADNI WARSZAWY to odczują przy ich ditach i zarobkach ??? cha cha ! Zmuszani jesteśmy do wszystkich kiepskich pomysłów i nic z tym nie możemy zrobić ???
  • klm, 2020-02-14 14:07:05

kolejny pomysł aby jeszcze bardziej upodlić ludzi - skorzystają tylko brudasy...
  • ewaj, 2020-01-27 13:00:41

A co z korzystających z wody komunalnej i własnej studni??
  • T.P., 2020-01-22 08:37:47

Do Ewik: Nie można rozliczać w ten sposób gdyż każdy samorząd płaci oddzielnie za wywóz śmieci a co za tym idzie człowiek powinien płacić tam gdzie faktycznie mieszka. Jest masę gmin gdzie jest spory napływ ludzi nie zameldowanych którzy wytwarzają śmieci a ich opłaty wędrowały by do gmin gdzie są zameldowani.
  • Nie rozumiem, 2019-12-30 21:45:55

Nie bardzo rozumiem kto to liczył i jak.jem w fastfoodach na wynos.po jedzeniu pozostaja smieci.no jak już to przerobić na G...o to rzeczywiście spędzam wodę.a co z całą reszta?opakowania po chrupkach itd,telewizorach itd,też mam to spuszczac w kiblu?
  • Ewik, 2019-12-05 08:26:37

Może dobrym i w miarę sprawiedliwym rozwiązaniem byłoby płacenie za śmieci od posiadanego numeru pesel. Czyli każda osoba posiadają pesel miałaby opłatę np. 20-25 zł i wtedy nieważne gdzie wyrzuca śmieci czy w Warszawie czy w innym mieście lub miejscowości bo płaciłaby za to ,że produkuje śmieci bo ma pesel co jest logiczne. Wtedy nieważne ile osób zamieszkuje dany budynek czy mieszkanie lub ile każda z osób zużywa wody bo każdy by za siebie zapłacił uczciwie po np. 20 lub 25zł. co miesiąc.
  • Artur Lencznarowicz, 2019-08-07 21:14:30

Do Oli76: Ciekawy jestem, co nasza Gmina zrobi z powstałą nadwyżką. Jeżeli zgodnie z Uchwałą VI/70/2019 podwyżka (w moim przypadku) miała wynosić około 12 %, to po odrzuceniu przez RIO omówionej części Uchwały podwyżka u mnie wyniesie około 50 %. Myślę, że u innych mieszkańców proporcje są podobne. Zakładam, że pierwotna Uchwała była oparta o kalkulację kosztów (tak przynajmniej Gmina to argumentowała). Z takiej nadwyżki chyba będziemy mieli fontanny na każdym skrzyżowaniu w Gminie Dobra.
  • Oli76, 2019-08-05 14:29:49

No to ponownie Gmina Dobra (pow. Police). Mam spory ogród i system podlewania, do tego używam wody do mycia elewacji czy tarasu, żeby było ładnie i czysto. Efekt. Podwyżka z 52 PLN na prawie 150 PLN miesięcznie. Mam automatyczną kosiarkę, trawy w ogóle nie wyrzucam, wszystko zostaje na trawniku zmulcowane. W ciągu roku może 6 - 8 worków chwastów. To będą bardzo drogie worki. Gmina tłumaczy metodę wodną tym, że mieszkańcy gminy oszukują i są zameldowani w Szczecinie... czyli dlatego, że ktoś oszukuje i nie melduje się tam, gdzie mieszka, a gmina nie potrafi sobie z tym poradzić, ja mam płacić absurdalne stawki.
  • Artur Lencznarowicz, 2019-07-23 09:40:43

Sprostowanie: Gmina Uchwałą podniosła obie stawki, ale stawkę "na dom" nieznacznie.
  • Artur Lencznarowicz, 2019-07-23 09:11:08

Bardzo ciekawą sytuację mamy teraz w Gminie Dobra (pow. policki). Od kilku lat funkcjonował tutaj system "wodny" z podziałem stawki ze względu na zużycie wody "w domu" i osobnej niższej stawki "na ogród". Gmina Uchwałą VI/70/2019 podniosła stawki, ale tylko w części "na ogród" argumentując to wzrostem kosztów zagospodarowania odpadów (głównie tzw. zielonych). I słusznie mieli za to dopłacić ci, którzy mają ogródki. Zrobił się trochę szum medialny, bo stawka wzrosła znacznie, ale ja obliczyłem sobie kwotę i wyszło mi do dopłaty 5 PLN miesięcznie. Właśnie otrzymałem zawiadomienie o zmianie wysokości opłaty, z którego wynika, że RIO stwierdziła nieważność Uchwały Gminy w części dotyczącej podlicznika "na ogród". Efekt jest taki, że z tytułu wody zużytej "na ogród" płacę taką samą stawkę na śmieci jak za wodę "na dom", czyli ponad dwukrotnie wyższą. Zamiast 5 zł mam około 20 zł podwyżki. O ile rozumiałem konieczność podwyżki argumentowaną wzrostem kosztów zagospodarowania odpadów, to teraz nie rozumiem już nic. Mam płacić więcej, niż faktycznie Gmina potrzebuje, bo RIO musi udowadniać swoje kompetencje? Inaczej mówiąc: ja chcę płacić mniej, Gmina che ode mnie mniej, ale RIO, które zupełnie nie jest związane ze sprawą każe płacić więcej?. Tak jak pisałem powyżej, system dwóch liczników funkcjonował w Dobrej od kilku lat i świetnie się sprawdzał... aż do dzisiaj.
  • RDF, 2019-05-20 16:00:49

Zastanawiające tylko dlaczego w woj. mazowieckim na początku roku (Lesznowola) uchwała od wody przeszła przez RIO, a teraz podobne uchwały są uchylane (Marki, Radzymin, Podkowa Leśna)... Ustawodawca dał gminom możliwość naliczania opłat od wody (najsprawiedliwsza metoda - każdy płaci za siebie) - ale nie doprecyzował zapisów przez co RIO wymyśla własne interpretacje... czytając uchwały RIO można paść ze śmiechu!
  • bk, 2019-05-20 13:02:10

Ta. Ktoś się kąpie co dzień w wannie pełnej wody, a ktoś drugi ogranicza się do szybkiego prysznica. Można dyskutować o teoretycznej ilości wytworzonych przez nich śmieci. Można dyskutować o zamożności, o sposobie życia, rodzaju i poziomie konsumpcji. Rozumiem gminy, że szukają sposobów "obliczania śmieci". Jednakowoż te sposoby też są obciążone różnego rodzaju błędami.
  • Staruch, 2019-05-13 17:03:28

W Radomiu to metraźe produkują śmieci nie ludzie. Placi sie za metraź i za wynajem pojemników,Starzy ludzie samotni nie maja sily i kasy na zamianę np 70m wlasnego lokalu w bud zarzadzanym przez SM i placa tyle za śmieci ile 6 osobowa rodz w tym pionie, Gdyby to było Zakopane czy Sopot no to moźe dziadek gości turystów,ale toRadom ,50zl i2,20 to za 70,m lokal. A dziadek ma papierek po serku masle i leku. Obiad mu przynosza i niedojadki zabieraja dla psow
  • w.potega@neostrada.pl, 2019-05-13 14:49:59

Co ma piernik do wiatraka, co ma frak do kamizelki, Stach na plecach zapiął szelki bo kapelusz miał za wielki, a że droga była mała to skarpetka opadała. Płacić trzeba za konkretne ilości konkretnych odpadów, którymi gospodarowanie ileś kosztuje. Tym sposobem będziemy pomniejszać koszty, a zwiększać efekty gospodarowania. Zasada znana od zawsze.

Wyszukiwarki

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!