PARTNER PORTALU

KOMENTOWANY TEKST

Kto będzie uczył? Kadrowy kryzys w polskiej oświacie

• Kasia , 2021-08-10 10:02:06

Do Iuh: Doradco znów mnie ubawiłaś 😁 od 30 lat nic innego nie słyszę jak to, że już już za chwileczkę nie będzie miał kto uczyć. Z tymi czterema tysiącami za półtora etatu poprostu kłamiesz. Ciebie jakoś skusiła ta praca. Nie ma chętnych ale etat po znajomości "kuzynki z kuratorium" 😏 pracujesz kilkanaście lat i jaki masz stopień awansu po tych wszystkich podyplomowkach, że podobna za półtora etatu zarabiasz 4tys zł? A może tak jak większość nauczycieli nie potrafisz czytać tzw kwitka z wypłatą, idź do kogoś z administracji to Ci wytłumaczy. Jest łatwiejszy sposób, podziel rozliczenie roczne na 12 chyba dasz radę co? A teraz najciekawsze, z opisu można wywnioskować, że pracujesz w szkole podstawowej, jaka to specjalność w której nie ma chętnych do pracy? Może ręce myj częściej skoro tak regularnie zakażasz się, maseczkę noś czy inną przyłbice możesz się chronić nikt Ci przecież nie broni. Lub możesz iść do innej pracy gdzie pachnie fiołkami, wszyscy są tak inteligentni jak ty.
  • Iuh, 2021-08-10 08:46:12

Półtora etatu, 4 tysiące na rękę. Półtora, bo o dziwo w mojej specjalności jakoś chętnych do pracy nie ma. I jakoś nie kuszą młodych te kokosy w postaci minimalnej przez pierwsze kilka lat, konieczność wydania ok. 7 tysięcy na doskonalenie w postaci podyplomówek, bo takie dzieci rodzice posyłają do szkół, że co rusz jakaś dysfunkcja, a państwo nie finansuje zdobywania koniecznych kwalifikacji. Nie kusi mityczne 18h w tygodniu, bo szybko się taki orientuje ile musi faktycznie pracować, a o sprzęcie i prądzie pracodawcy niech zapomni. Nie kuszą liczne przeziębienia, grypy, jelitówki, w podstawówce regularne zakażenia pasożytami różnymi, bo rodzic dziecka leczyć nie musi, wspominać nie wolno, bo święta krowa rodzicielska jeszcze się obrazi. Nie kusi smród i brud niektórych wychowanków, bo ponownie, rodzic nic nie musi. Nie kusi schamienie, odmóżdżenie, lenistwo i kontakt ze szlachtą co nie pracuje. Nie kuszą komisje dyscyplinarne i szczucie patologii rodzicielskiej, która za kłamstwa nie ponosi odpowiedzialności. Tak więc kto te kilkanaście lat przepracował i się przyzwyczaił i już nie chce zmieniać zawodu, z nadgodzinami jakoś sobie poradzi. Wyrobi grubą skórę, będzie miał wszystko w nosie- zresztą coraz więcej rodziców taką postawę wymaga. Z czasem mając dobre kwalifikacje trafi na etat w dobrej dzielnicy i odetnie się od zwykłej masowki, o ile etat nie ma trafić do niedojdy z kuzynką w kuratorium. Ale młodzi? Zapomnijcie. Zbyt delikatni. Za 10 lat wybucha bomba wiekowa.
  • Rodzic , 2021-08-09 21:06:25

Do xxxxx ...: oooo Doradca metodyczny znów rozmawia sam ze sobą, jak tata przy radiostacji 🤓😎🤓😎🤓
  • xxxxx ..., 2021-08-09 12:43:19

Do Agnieszka nie ZNP nie jesteś nauczycielem, a tym bardziej doradcą metodycznym. Ten wpis zrobił pewnie Rodzic- Troll, żeby narobić zamieszania. W ogóle te ostatnie komentarze, to typowy trolling.
  • Kasia , 2021-08-07 11:08:04

Do Agnie nieZNP: Oczywiście, że były podstawy do przedłużenia umowy. Dyrekcja chciała się Ciebie pozbyć bo widocznie się nie sprawdziłaś. Z takimi kwalifikacjami i podobno przy takich brakach kadrowych, dyrektor znalazłby bez problemu sposób, żeby Cię zatrzymać.
  • Rodzic , 2021-08-07 09:25:01

Do Agnie nieZNP: Doradco metodyczny Ty naprawdę myślisz,, że wszyscy są tacy durni i jak ty? Z wpisu widać, że nie masz pojęcia o organizacji pracy w szkole. Jeszcze jesteś w trakcie doktoratu???? Ja pozdrawiam serdecznie 😎🤓😎🤓😎
  • Agnie nieZNP, 2021-08-06 22:51:06

Do Kasia : niestety nie dane mi było pracować on line, ponieważ no cóż, skończyła mi się w październiku umowa na zastępstwo, a nie było ,,podstaw" do nowej umowy, ponieważ nie było dzieci w szkole. A jeżeli masz dzieci w wieku szkolnym, to raczej wiesz że świetlica on line jest bez sensu. A jeżeli uważasz że powinnam się uczyć, to raczej Ty. Ja mam mgr, podyplomowe i w trakcie doktoratu. Jeżeli ktoś nie umie czytać ze zrozumieniem, to już nie mój problem. Nie pozdrawiam.
  • Kasia , 2021-08-06 20:09:08

Do Agnie nieZNP: ale jakie plany pokrzyżowała? Jeszcze Ty napisz jak ciężko pracowałaś online ha ha, w Niemczech czekają na Ciebie, spytaj doradcy metodycznego o adresy niemieckich szkół. Ludzie dostała ponad 1,5 tys zł za 13x45minut i jeszcze narzeka, jednocześnie chce pracować dalej choć tak źle i mało płatne. Trzeba było się uczyć a nie teraz narzekać.
  • Agnie nieZNP, 2021-08-06 19:44:21

Do Ciekawy: niestety, nie 18 godzin, tylko 26- świetlica. A tak, mam nadzieję że będę od 1 września, ponieważ pandemia pokrzyżowała plany...
  • Rodzic , 2021-08-06 18:05:25

Do Agnie nieZNP: to jednak nauczyciele mają dodatki, a twierdzą, że to nie prawda. Tak cieńko płacą a ty masz nadzieję, że bedziesz nauczycielem od września? Brak logiki charakterystyczny dla Doradcy metodycznego 🤓😎🤓😎🤓
  • Ciekawy, 2021-08-06 14:30:46

Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma. Narzekasz na wynagrodzenie, ale powiem, jak to może wyglądać z boku. Pełny etat nauczycielski to 18 godzin tygodniowego pensum x 45 minut lekcyjnych. W Twoim przypadku to daje 27 godzin pracy w miesiącu (1/2 etatu x 18h pensum x 0,75h realnych x 4 tygodnie) za 1540 zł. Za godzinę 57 zł z groszem. Wiem, wiem - wyliczenie naciągane. Ale to wydaje się zdecydowanie więcej niż średnia krajowa (jakieś 20 zł netto). Oczywiście są jeszcze te inne zajęcia, poza tablicą - wychowawczo-opiekuńcze i związane z przygotowaniem do zajęć. Ale ile ich faktycznie jest, to tylko wiedzą nauczyciele. Wiadomo, niektórzy nauczyciele są lepiej ustosunkowani, co ma odzwierciedlenie w godzinach i wynagrodzeniu. Ale analogicznie jest w każdej branży. Nauczyciele, nie róbcie z siebie męczenników, a reszta - nie róbcie z nauczycieli totalnych nierobów. Zawód jak każdy inny, a prawda leży gdzieś pośrodku.
  • Agnie nieZNP, 2021-08-06 12:44:33

Do Ciekawy: pół. A co, za mało, czy za dużo?
  • Eryk, 2021-08-06 12:13:56

I odpowiedz sobie, dlaczego...
  • Ciekawy, 2021-08-06 12:03:53

Do Agnie nieZNP: 1540 zł za jaką część etatu?
  • Agnie nieZNP, 2021-08-06 10:27:47

Do kanu: nie wrzucaj wszystkich do jednego worka. Ja Byłam nauczycielem, (mam nadzieję że będę od 1 września) i nie zarabiałam 8 koła, tylko dokładnie 1540 zł na rękę - z dodatkami, typu dodatek mieszkaniowy, stażowy i motywacyjne.

Wyszukiwarki

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!