PARTNER PORTALU

KOMENTOWANY TEKST

Bez podwyżek oświatę czeka kadrowa zapaść. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o zmiany

• Nauczyciel emeryt, 2021-10-22 14:21:54

Rodzice już udowodnili w czasie pandemii, że nie wytrzymują ze swymi dziećmi w domu przez 24 godziny na dobę. Nie mają też cierpliwości do tłumaczeniu własnemu dziecku jakiegoś problemu, którego nie zrozumiało, o ile umieją dany przedmiot. Dowiedzieli się też, że ich dziecko nie jest genialne, a usiłowali to wmówić nauczycielom. Wzrosła przemoc w rodzinach, bo ojciec czy matka mieli dosyć rozwrzeszczanych swoich dzieci lub nie mogli się upić, bo dzieci patrzą. Ci bardziej świadomi oczywiście. W przyszłości szkoła będzie tylko dla bogatych, których rodziców będzie stać za płacenie za dobrą edukację. Zastraszanie nauczycieli rozkazami, karami nic nie pomoże.
  • Anka, 2021-10-20 20:47:51

Tak, nauczyciele jeszcze dłuuugo nie będą zarabiać tak, jak na to zasługują. I teraz do młodych: zastanówcie się, czy warto wybierać taki kierunek studiów... Gdy zacznie naprawdę brakować kadry, to ministerstwo obudzi się, co zrobiło z prestiżem zawodu... Ale wtedy będzie już za późno. W każdym razie, ja - moim wychowankom odradzam wybór zawodu, który ministerstwo chce sprowadzić do roli niańki podporządkowanej woli rodziców i spełniającej ich żądania. A Wam mili proponuję przyjść na rok - dwa do pracy w szkole/ przedszkolu, a dopiero wówczas wypowiadać się na tematy, o których na razie nie macie zielonego pojęcia... A i jeszcze: jest możliwość nauczania swojego dziecka w domu, może każdy krytykujący nauczycieli niech podejmie się samodzielnego nauczania własnego dziecka? Wtedy zamkniemy szkoły, nie będą potrzebni nauczyciele i roszczeniowe społeczeństwo zacznie być w pełni szczęśliwe...
  • Lubię to , 2021-09-19 14:16:32

Do Zuza : 👍
  • Zuza , 2021-09-19 10:09:26

Do Lubię to : kiedyś to było całkiem inaczej w przedszkolu. Oprócz pracy z dziećmi mamy tony dokumentacji do zrobienia, o tym już dzieci nie opowiedzą w domach. Kiedyś tego nie było no może nie w takiej ilości jak teraz. Tak świat idzie do przodu a z nim zmiany. Jedno jest pewne w przedszkolu oprócz pracy z dziećmi są inne sprawy którymi się zajmujemy a których nie widać. Ministerstwo wymaga studiów ba nawet nie jednych do pracy. A teraz chciałam Ci podziękować za wymianę zdań w tym temacie. Pozdrawiam i mam nadzieję, że kiedyś będziesz mógł powiedzieć coś dobrego o nauczycielach.
  • Lubię to , 2021-09-19 09:59:14

Do Zuza : naprawdę myślisz, że ludzie nie wiedzą co się robi w przedszkolu? To jest etap który chyba najbardziej interesuje rodzicow, dziadków.... kto nie pyta dzieci co robiliście dzisiaj w przedszkolu???? I to codziennie. Kto szczerze i ze szczegółami nie opowie jak nie przedszkolak! Kiedyś w przedszkolu pracowały panie po liceum i było okej, dziś być może muszą być studia, nie neguje, pytałem i rozumiem świat się rozwija. Co do zarobków jest tak jak napisałaś każdy chce godnie zarabiać, pytanie ile to jest konkretnie, znasz wypowiedzi typu "za 10tys można żyć godnie tylko na prowincji." Problem jest taki, że tak jak teraz protestuje np służba zdrowia, to obok białego miasteczka powinno stać miasteczko edukacyjne. Ale skoro w czasie strajku nikt nie poparł nauczycieli to teraz nauczyciele mają w nosie innych ( to jest tylko przykład i mam na myśli centrale związkowe) A teraz coś optymistycznego, i tak masz szczęście, że robisz to co lubisz.
  • Zuza , 2021-09-18 22:42:24

Do Lubię to : kiedy ja Ciebie zaatakowałam? Odpowiedziałam na Twoje pytanie co do wykształcenia. Sam napisałeś, że Twoim zdaniem wystarczy szkoła średnia. Odniosłam się w swojej wypowiedzi do tego, że ludzie nie wiedzą co robi się w przedszkolu i tyle. Dodatkowo tylko stwierdziłam, że jeżeli ja nie wiem czegoś to nie mówię i tyle. Doskonale wiem jak jest w środowisku nauczycielskim. Swoje zdanie podtrzymuje, za swoją pracę chciałabym zarabiać wiecej i tyle. Zaraz napiszesz, że jak każdy i tak to prawda każdy chce godnie zarabiać. Ja nie chcę tylko, aby społeczeństwo wypowiadało się ogólnie o nauczycielach. Są tacy którzy robią to z powołania. Jeżeli chodzi o etap przedszkolny to oddając dziecko bardzo bym chciała aby nauczycielka mojego dziecka była taką właśnie kobietą, taka która robi to co lubi( bo inaczej praca z dziećmi nie ma sensu) i jest doceniana bo każdy by chciał tak.
  • Lubię to , 2021-09-18 22:17:09

Do Zuza : może zacznij czytać i odnosić się wprost do moich wypowiedzi zamiast je po swojemu interpretować i do tej interpretacji się odnosić. Wiem, że to wygodne ale nie fer. Jakiś powód jest skoro tak podzielone społeczeństwo utworzyło wspólny front przeciwko nauczycielom. Może to pretensjonalna postawa nauczycieli? Może wybujałe ego? Może społeczeństwo już tak ma? Nie wiem? Pytałem czy nie wystarczy wiedza z liceum, zamiast odpowiedzieć, że nie bo..... To mnie zaatakowałaś, skoro zapytałem to znaczy, że nie wiem. Ale wiem jedno nauczyciele dłuuugo jeszcze będą mieli przechlapane i o dobrych zarobkach będą mogli tylko pomarzyć, czy to za tej czy innej władzy. Za bardzo jesteście między sobą skonfliktowani, żeby cokolwiek i kiedykolwiek coś ugrać.
  • Zuza , 2021-09-18 20:57:47

Do Lubię to : a co do stwierdzenia "pretensje wyrażane na forach", to nie są pretensje tylko może Ci nauczyciele którzy w swojej pracy się starają, robią dużo czują się źle gdy właśnie też na tych forach każdy pisze, że nauczyciel to zło konieczne itd. Może to o to też chodzi...
  • Zuza , 2021-09-18 20:53:24

Do Lubię to : Nie rozumiem dlaczego ciągle czepiasz się moich słów. Przecież ja napisałam, że te xx lat temu nie myślałam o zarobkach idąc na studia. A Ty że życie to nie koncert życzeń. No nie wiedziałam o tym serio. Nieststy wiedzą wyniesiona z liceum nijak się na do tego co musisz wiedzieć pracując jako nauczyciel wychowania przedszkolnego. Czy Ty wiesz co robi się w takiej pracy, że tak mówisz? Powiem Ci tak ja jeżeli nie wiem o czymś to nie mówię np.murarz budując domy wie jaka i co zrobić ja nie więc głosu nie zabieram. Każdy myśli, że w tej pracy to patrzysz na dzieci aby nic im się nie stało, ewentualnie puścisz piosenkę i tyle. Otóż nie musisz się znać na psychologii, pomocy psychologiczno - pedagogicznej bo musisz jej udzielić dzieciom. Zresztą nie muszę tego tłumaczyć bo to nie o to teraz chodzi. Studia są potrzebne o tyle w temacie
  • Lubię to , 2021-09-18 14:08:04

Do Zuza : chodziło mi czy nie mogłaby uczyć dzieci w przedszkolu absolwentka szkoły średniej po kursie pedagogicznym tak jak to już było. Teraz oczywiście wiem, że przepisy na to nie pozwalają. Ale przepisy można zmienić prawda? I tu pytanie do Ciebie czy wiedzą wyniesiona z liceum nie jest wystarczająca. Ja uważam, że tak każdy może mieć inne zdanie. Nie wiem tego. Zarobki oczywiście są małe tyle, że pretensje wyrażane na forach nic nie dadzą, zresztą generalnie w kraju są niskie zarobki. Kiedyś usłyszałem od nauczyciela "życie to nie koncert zyczeń" to w kontekście chcę robić to co lubię i kocham. Pozdrawiam
  • Zuza , 2021-09-18 12:35:04

Do Lubię to : faktycznie nie zabrałam głosu o tej podstawie programowej, obowiązuje w przedszkolu rozporządzenie i myślę, że o to chodziło. Obowiązek realizacji mają dzieci 6 letnie.,ale mniejsza o to. Dziwi mnie, że uważasz że w przedszkolu może uczyć pani po kursie lub szkole średniej. Skąd takie informacje? Wymagane są studia i bez tego ani rusz. Szkoda, że ludzie tak myślą o nauczycielach wychowania przedszkolnego. I ja się nie użalam bo sama wybrałam ten zawód, ok może wtedy nie myślałam o zarobkach. Faktycznie mój błąd, chciałam robić to co lubię i kocham. Tylko to nie jest powód do tego abym zarabiała tak mało.
  • Ewa, 2021-09-18 12:14:00

To może zamiast marzyć zatrudnij się w szkole, masz teraz okazję.
  • Ewa, 2021-09-18 12:07:45

No i jaki z tego wniosek? To jest właśnie potwierdzenie tezy RPO. Uczą nauczyciele bez kwalifikacji, bo za takie wynagrodzenie nikt bardzo dobry nie chce przyjść do szkoły.
  • Greg, 2021-09-18 11:58:20

Radburg, zgadza się, tylko w liceum już wuefista, czy polonista nie może uczyć innego przedmiotu. Tacy nauczyciele muszą mieć co najmniej studia podyplomowe z innego przedmiotu i naprawdę ten przedmiot dobrze umieć.
  • Radbug, 2021-09-18 11:47:31

Do Lubię to : Nie ma już od jakichś dobrych 20 lat czegoś takiego jak kurs pedagogiczny. Jesteś zacofany/a i nadal żyjesz w okolicach tego 2000 roku gdzie nauczycieli nie brakowało a ich pensja była niezła w porównaniu do średniej krajowej i minimalnej. Odgrażali się, ze pójdą do Biedronki i... poszli. Przeczytaj artykuł zanim skomentujesz. W prawie 50% szkół, POŁOWIE SZKÓŁ (!!!) brakuje nauczycieli odpowiednich do nauczania konkretnych przedmiotów! Wieesz jak sie taki problem rozwiązuje? Daje się na rok nauczanie fizyki wuefiście (albo komukolwiek innemu) jeśli tylko kuratorium sie zgodzi (a muszą sie zgodzić, bo inaczej szkoła nie funkcjonuje). I już wszystko w papierach według MEN jest ok. Pojmujesz to swoim małym rozumkiem? W POŁOWIE SZKÓŁ fizyki, matematyki, chemii itp. nie uczy fizyk, chemik, matematyk... No ale dla ciebie wystarczy umieć policzyć do 500, żeby móc odebrać pińcetplusa i sprawdzic, czy w okienku się urzędniczka nie pomyliła i za mało nie dała. Reszta - niepotrzebna.

Wyszukiwarki

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!