Partnerzy portalu
KOMENTOWANY TEKST

Inwestycje komunalne będą zyskowne

• Matlaczący selektywnie, 2012-05-27 20:22:59

‘Innym się opłaca a nam nie ? wyliczę zysk’… To nie trzeba płacić za odpady? Trzeba??? To skąd ten ‘zysk” – z mojej opłaty??? Takie ‘zyski’ to może każdy głupi mieć – nawet na trzech kontynentach…Najpierw każe płacić – a później mówi że ma ‘zyski”…
  • T. Garlicki odpady@wp.pl, 2012-05-26 00:00:43

Eko_Edukator - to teoretyk bazujący na opinii i swoim widzimisię a nie na praktyce - Odpadami komunalnymi zajmuję się od 1985r, mam praktykę 3 kontynentów. Innym się opłaca a nam nie ? Proszę do mnie napisać to odpowiem i wyliczę zysk.
  • Eko_Edukator, 2012-05-25 21:22:51

Do Redakcji: bełkot niektórych samorządowców powinien spotkać się z profesjonalizmem Redakcji. Już dawno dziennikarze powinni opisać dlaczego gospodarka odpadami w gminach zachodnich to domena samorządów - a u nas wpycha się obywateli w łapy chcących kręcić śmieciowe lody... Gdyby śmieci istotnie były cenne i dawały "zyski" - to byłoby już dawno tak, że zamiast płacić za śmieci - to firmy płaciłyby za śmieci... Tak więc Redakcjo poczytaj sobie co mówi Wojciech Janka z Krajowego Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast: - „Byłem przekonany do selektywnej zbiórki i na spotkaniach szefów firm komunalnych zachęcałem do tych działań, myśląc, że zacznie się to opłacać – mówi Wojciech Janka. Jednak jak twierdzi, (…) już tego nie czyni, ponieważ nie spełniły się jego oczekiwania, a DOCHÓD UZYSKANY ZE SPRZEDAŻY ZEBRANYCH SUROWCÓW POKRYWA MNIEJ WIĘCEJ JEDNĄ TRZECIĄ KOSZTÓW PROWADZENIA SELEKTYWNEJ ZBIÓRKI. Prezes Janka wskazał też, że te brakujące dwie trzecie musi ktoś zapłacić... Dzisiaj, chociaż w art. 10 ustawy o odpadach jest zapisany obowiązek selektywnego gromadzenia śmieci - nie mam moralnego prawa do zachęcania do ich selektywnej zbiórki – podkreśla W. Janka z Forum Dyrektorów. To się nie opłaca w ramach opłaty wnoszonej przez mieszkańców”... Tak więc ino się pochlastać - i pozostają nam rowy, pola, łąki, lasy...
  • do eko_edukatora, 2012-05-23 12:02:06

Od redakcji: Artykuł ten to nie opinia dziennikarza, ale jakby ktoś nie zauważył - RELACJA z panelu dyskusyjnego, podczas którego opiniami swoimi dzielili się samorządowcy i przedstawiciele innych branż. A że problem z inwestycjami komunalnymi jest, świadczą różne zdania na ten temat
  • dsav, 2012-05-23 09:15:35

Z tego co wiem to prowadzenie muzeum wybudowanego za unijne nie może być zyskowne, tak jak jest z autostradami. Tylko zwrot nakładów ;-)
  • Eko_Edukator, 2012-05-23 08:31:10

Pani Agnieszka Widera popełnia podobny błąd jak niejaki T.GATLICKI odpady@wp.pl – gdyby uczęszczanie do muzeum za opłatą było obowiązkowe – to nawet muzeum z triumfem ogłaszałoby „mamy ZYSKI”… Dochody w gospodarce odpadami biorą się w zasadniczej części z obowiązkowej opłaty jaką trzeba wnosić za odpady i jeśli ktoś mówi o „zyskach” – to oznacza, że tak podnosi opłatę za odpady, że może jej część po odliczeniu kosztów nazwać „zyskiem”. Jeśli ktoś naiwnie myśli, że selektywna zbiórka to „czysty zysk” - to niech wreszcie do jego zakutej pały dojdzie to, że przykładowo na każde sto złotych wydane na organizacje i funkcjonowanie selektywnej zbiórki – zwraca się co najwyżej 30 złotych. Deficyt na selektywnej zbiórce odpadów musi pokryć opłata obywatelska za usuwanie odpadów. „Zyski” w gospodarce odpadami biorą się więc z zachłanności tych którzy konsumują nasze opłaty za usuwanie odpadów – po opłaceniu niezbędnych kosztów jak największą część opłat chcą dać na kupkę nazwaną „zysk” – dlatego firmy tak nie lubią selektywnej zbiórki, stąd takie widoki które można obejrzeć na google.pl po wklejeni hasła „Karolak uczy synów segregacji śmieci”… I nawet dziennikarze ciągle bredzą o jakichś "zyskach" i "dochodach" w odpadach zapominając, że im wyższy "zysk" - tym wyższe opłaty...
  • T. Garlicki odpady@wp.pl, 2012-05-21 23:37:10

Inwestycje komunalne winne być w eksploatacji nie drogie i mieć dochód. Opłacalna są inwestycje:wod-can,segregacja odpadów pod warunkiem iż wybierze sie technologie BAT. Segregatornia odpadów komunalnych [strumień mieszany] jest opłacalny i inwestycja zwraca się do dwóch lat, obsługująca co najmniej 50 tysięcy mieszkańców do 150 tys. Odpadów nie potrzeba składać, frakcje sprzedać lub wykorzystać. Można to zrobić stosując technologię innowacyjna i opatentowaną, którą mogę wdrożyć - T.Gatlicki odpady@wp.pl

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!