Partnerzy portalu
KOMENTOWANY TEKST

Wodór, energia z wiatraków i fotowoltaika przy torach. Kolej przesiada się na OZE


 • Analityk, 2023-04-18 08:41:26

  Do Zgryźliwy. Analogicznie w XIX wieku, w okresie jeszcze 1 rewolucji przemysłowej i rozwoju przemysłu na bazie maszyny parowej można by stwierdzić, że rozwój elektryczności jaki dokonał się kilka dekad później miałby być bez sensu, no bo po co wytwarzać prąd w elektrowniach spalających węgiel a później tym prądem zasilać pierwsze samochody elektryczne, które na przełomie XIX/XX wieku zaczęły powstawać skoro mniejsze straty energii będą, gdy zbuduje się pojazdy zasilane maszyną parową, albo 100 lat później w okresie już 4-tej rewolucji technologicznej po co rozwijać fotowoltaikę, skoro podczas produkcji paneli fotowoltaicznych wiele prądu proces produkcji zużywa, analogicznie po co stawiać wiatraki wytwarzające prąd skoro do produkcji komponentów tych wiatraków niezbędna jest także energia elektryczna itd. Oczywiście realne parodie występują jedynie w krajach zacofanych technologicznie i posiadających archaiczną energetykę opartą głównie na węglu jak np. w Polsce, w której niby ekologiczna kolej zasilana jest energią głównie z węgla, niby ekologiczne elektryczne samochody zasilane są głównie energią z węgla. Ale dlaczego tak jest. Czy ta parodia to efekt kalkulacji finansowych i biznesowych. Nie, to efekt ignorancji, braku wiedzy, niedouczenia itd. decydentów, którzy sterowali polityką energetyczną w Polsce w okresie ostatnich 3 dekad, a szczególnie ostatnich 8 lat.
 • zgryźliwy, 2023-03-23 10:14:13

  Do Mokry: ale tu piszą nie o magazynowaniu, tylko o wyprowadzeniu energii z systemu el.en. do systemu transportu. Czyli w okresie niedoboru OZE wracamy do węgla. Podstawowe zasady bilansu. Nie ma czegoś takiego, że w przyszłości to będzie lepiej, bo słabości OZE nie da się pokonać postępem techniki. OZE wymaga dużych mocy zainstalowanych, ale krótko wykorzystanych - z tego nigdy nie będzie biznesu, nawet w 2150 roku. Stawiasz 1000 MW foto, więc musisz postawić 1000 MW elektrolizerni. Średnia produkcja foto 150 MW. Po przepuszczeniu przez proces prąd-wodór-prąd dostaniesz średnio rocznie 50 MW prądu z prądu z wodoru. Czyli stawiasz 2050 MW urządzeń i masz 50 MW sterowalnego prądu. Nawet z zielonym kałachem przy głowie nie zrobisz z tego biznesu.
 • Mokry, 2023-03-23 09:15:36

  Do zgryźliwy: Koszty magazynowania zawsze podnoszą koszty produktu. Tak należy rozumieć wykorzystanie wodoru - jako magazyn energii. Na dzisiaj drogi, ale...
 • zgryźliwy, 2023-03-22 17:50:19

  A wodór skąd? Z rosyjskiego gazu ? Z amerykańskiego gazu? Inżynierska, precyzyjna ocena tego tekstu jest taka, że powinno się go hejtować bez kultury. Czy ci marzyciele kiedykolwiek wzięli excela do ręki i zapoznali się z prawdopodobieństwem powstawania nadwyżki OZE do przerobienia a wodór? Podpowiem, nawet po dwukrotnym zwiększeniu udziałów OZE w Polsce prawdopodobieństwo to wynosi ZERO. Wodór tańszym paliwem? Cena paliwa z wodoru wynika z ceny prądu. Energia w wodorze jest zawsze droższa od energii w prądzie źródłowym. Prąd z wodoru z prądu będzie zawsze trzy razy droższy od prądu surowca. Kto chce jechać na 3x droższej energii?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!