Partnerzy portalu
KOMENTOWANY TEKST

Pamiętaj o wypowiedzeniu umowy śmieciowej

• diabolic, 2013-04-04 09:31:37

To pytanie już do twórców nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porzadku w gminach. Też uważam, że powinien się tym zając TK, gdyż ustawa narusza prawa nabyte, nie tylko wytwórców smieci, czyli mieszkańców i instytucje, ale też odbiorców smieci, którzy przez wiele lat budowali swoje firmy podpisując m.in. umowy na wywóz odpadów z wieloma wytwórcami. Ponieważ jednak po 18 miesiącach od wejścia w życie znowelizowanej ustawy UCIPG czyli po 30 czerwca 2013 roku, firmy nie mogą świadczyć usług bez zlecenia gminy (obligatoryjnie mieszkańcom i fakultatywnie innym wytwórcom odpadów komunalnych - zależnie od tego czy gmina podjęła odpowiednią uchwałe) nie może zaistnieć sytuacja, że ktoś zapłaci 2 faktury. Firma, która wystawi fakture, za usługe, której nie może swiadczyć z przyczyn nie zaleznych od niej (a tak jest, bo ustawa zakazuje) robi wykroczenie przeciwko Kodeksowi Cywilnemu i może być pozwana z przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu się. Umowa z mocy KC gdy z przyczyn niezależnych od stro umowy i przyczyn nie możliwych do przewidzenia w momencie podpisywania umowy oraz mających charakter trwały (a za taki nalezy uznać nowelizację ustawy UCIPG) - traci swoją wiążącą moc....i tyle w temacie.
  • pllo, 2013-04-04 08:26:30

To mi wytłumacz Diabolic dlaczego moja umowa jest mniej ważna niż umowa gminy. Ja swoją zawierałem świadonmie we własnym imieniu i nie zamierzam jej wypowieać bo jest lepsza od tej którą mi starają sie gwałtem narzucić. Liberum veto
  • 888, 2013-04-03 22:44:46

@czytelnika - jak widać na twoim przykładzie - głupich nie sieją, sami się rodzą!!!
  • czytelnik, 2013-04-03 19:00:21

Te gapy co to zapewne nie chodziły do gimnazjum i nie wypowiedzą umowy - to wpadną w tarapaty. Dostaną się do rejestru dłużników, e-sąd ich zaocznie złupi i zostanie się im tylko szczaw z mirabelkami na platformie…
  • diabolic, 2013-04-03 08:18:05

@ pilo - prawo w Polsce nie kończy, ani nie zaczxyna od ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wręcz odwrotnie, nadrzedną role pełni Kodeks Cywilny. Nie podjadą dwie smieciarki, bo dotychczasowa firma nie może odbierac odpadów jesli nie zostanie wyłoniona w drodze przetargu. ja bym się martwil raczej co bedzie jesli wypowiem umowe dotychczasowej firmie, a gmina nie zdąży wybrać firmy w przetargu (co jest bardzo prawdopodobne, bo 80 % gmin jeszcze nie ogłosiło przetargu)!!!
  • pllo, 2013-04-03 07:59:13

Co sie stanie jeżeli 1 lipca pod mój kosz zajadą dwa śmieciowozy. Jeden z firmy której umowy nie wypowiedziałem i drugi który przyjechał po śmieci na podstawie umowy zawartej przez gminę w moim imieniu. Niech walczą o moje śmieci. Mnie nikt o zdanie nie pytał. Kosz jest firmy która ze mną lata całe współpracowała. Mało tego ostatnio mi opłatę zmniejszyła. Dlaczego zawsze jestem na siłe uszczęśliwiny by później usłyszeć że to co mi zaoferowano było pomyłką a to mi po tej urzędniczej akcji zostaje to jedynie dług do spłacenia zaciągnięty przez urzędnika na mój rachunek. Może niech kazdy w końcu zadba o własny intreres i działa na własny rachunek. Państwo, samorząd również mają wystarczające siły, również militarno-mundurowe aby prawo egzekwować Wystarczy je tylko uchwalić na mądrych zasadach. Nie jak teraz w przypadku śmieci gdy już dzisiaj widać że ta ustawa jest krokiem wstecz, rujnowaniem istniejącego rynku, otwarciem furtki nadużyć. Komu to ma służyć bo na pewno nie mnie.
  • Bolek, 2013-04-03 05:44:37

Umowa o świadczenie usług odbioru odpadów komunalnych bez wątpienia ma charakter cywilnoprawny. Według powszechnie stosowanych w prawie cywilnym klasyfikacji jest to umowa nienazwana, dwustronnie zobowiązująca, odpłatna i wzajemna. Podstawowym aktem prawnym regulującym stosunki cywilnoprawne jest kodeks cywilny. Dla omawianego problemu warto zwrócić uwagę na następujące przepisy kodeksu cywilnego: - Art. 58. § 1. Czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy. - Art. 353(1). Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. - Art. 387. § 1. Umowa o świadczenie niemożliwe jest nieważna. - Art. 475. § 1. Jeżeli świadczenie stało się niemożliwe skutkiem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi, zobowiązanie wygasa. - Art. 495. § 1. Jeżeli jedno ze świadczeń wzajemnych stało się niemożliwe wskutek okoliczności, za które żadna ze stron odpowiedzialności nie ponosi, strona, która miała to świadczenie spełnić, nie może żądać świadczenia wzajemnego, a w wypadku, gdy je już otrzymała, obowiązana jest do zwrotu według przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.
  • pllo, 2013-04-02 13:38:35

Nie do końca. W umowach jasno określone są waruki jej wypowiedzenia. Nawet wojna światowa nie rozwiązuje umowy na wywóz śmieci ty bardziej te głupawe gierki w śmieci. Inną historią jest czy firmy śmieciowe będą dochodziły swoich spraw z tytułu niezrealizowanych usług. Oni nie mają wypowiedzenia i są przecież gotowi do świadczenia usług. Może będą te śmieciowozy jeżdziły do kontrahentów przez kolejne 6 lat. Może Bracia TVN-u nie oglądają. Umów mnakeży dochowywać Wyjątkiem jest rza który zawsze może olać obywatela. Raz się OFE tworzy potem się go okrada by w końcu go zlikwidować. Ja umowy nie wypowiedam bo mi się nie chce i na znaczek szkoda. Swidom jestem zagrożeń jakie na mnie czyhają. Zablokuję zlecenie stałe i jak chcą niech sprawę do sądu oddają. W końcu te bidne sądy z czegoś żyć muszą.
  • Julek, 2013-04-02 09:25:46

Oczywiście, że bzdury. Kto mógł w ministerstwie taką rzecz wymyślić, nie mogę pojąć. Myślę. że i portal samorządowy mógłby trochę bardziej krytycznie podejść do takich informacji.
  • diabolic, 2013-04-02 07:58:52

Co z bzdury. Świadczy to nie tylko o beznadziejnym przygotowaniu ministerstrwa, ale też dziennikarzy. Po pierwsze w Polsce obowiązuje nie tylko ustawa o utzymaniu porzadku i czystościa, ale kilka wazniejszych kodeksów. jak chocby kodeks cywilny!!!! Za co i kto bedzie płacił podwójnie, chciałbym się dowiedzieć. Umowy na wywóz odpadów do tej pory były tak konstruowane, ze mieszkaniec płacił od ilości wywiezionych odpadów, a nie ryczałt. Więc jesli firma nie moze z mocy ustawy wywozic odpadów, to nie może naliczac opłat. Urzedasy mysla (hihihi), ze wszyscy są tak pazerni i bezduszni jak oni! Na szczescie prowadzący firmy, mają wiecej wyczucia, poszanowania códzego dobra i poczucia przyzwoitości niż urzedasy!
  • ehh, 2013-03-29 17:54:04

W telewizji dzisiaj trąbili, że umów nie trzeba rozwiązywać.. firmy wywozowe też tak wszystkim wmawiają - ludzie.. pretensje będziecie mogli mieć tylko do samych siebie jak będzie trzeba dwie opłaty ponosić.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!