Partnerzy portalu
KOMENTOWANY TEKST

Odwołany włodarz nie powinien być komisarzem


 • To prawda, 2013-09-03 12:55:05

  ...i niech tak już pozostanie.
 • Chełmianin N, 2013-09-03 11:34:49

  Świat ziemski jest tak urządzony, że bąk nie może być zabroniony. Wypociny,to zjawisko naturalne, a Waści porównanie jest fatalne. Waści IQ udaje,że coś tam widzi, a czego pojąć nie umie,to szydzi.
 • Kamil Tymiński, 2013-09-03 10:11:08

  Zgadzam się w części z przedmówcą. Trzeba odróżnić prawo prywatne od prawa publicznego, a przede wszystkim zakres uprawnień podmiotów tych praw. Co do prawa prywatnego (gdzie wszystkie podmioty mają pozycję prawną równorzędną) to należy nadmienić, że co do zasady prawo to określa swobodę działania i tylko czasami przewiduje zakazy określonego zachowania (dotyczy to również państwa Skarbu Państwa, który działa w sferze gospodarczej). Inną techniką przyznawania uprawnień organom władzy publicznej posługuje się prawo publiczne. Zasadami naczelnymi są tu konstytucyjne zasady legalizmu i praworządności, tj., (w skrócie) że organy władzy publicznej działają zawsze tylko na podstawie i w granicach przepisów prawa. Oznacza to, że jeżeli przepisy prawa, na podstawie, którego działa organ władzy publicznej, nie przewidują konkretnego działania tego organu, to nie można domniemywać tego działania i rozszerzać jego kompetencji. Organ ma takie kompetencje i zadania jakie przewidują przepisy prawa i nie może wykraczać poza ich krąg, inaczej działa nielegalnie tj. bez podstawy prawnej i taka decyzja powinna być uchylona jako nielegalna (sprzeczna z prawem). Przy okazji wątpię, że ustawodawca tworząc te prawo chciał, aby dochodziło do takiej sytuacji, gdzie odwołana osoba pełniąca mandat prezydenta miasta może zostać powołana na komisarza. Moim zdaniem kłóciłoby to się z charakterem referendum odwoławczego (byłoby nielogiczne) i powodowałoby niechęć obywateli. Takie ukształtowanie uprawnień władzy jest spowodowane tym, że w prawie publicznym ma ona uprzywilejowaną pozycję prawną względem obywateli - jednostek . Dlatego też jednostka musi mieć określone w ustawie obowiązki publiczne (aby było sprawiedliwie), które przyjmują postać zakazów i nakazów określonego zachowania, a wszystko co jest zakazane lub nakazane jest dozwolone. Pozdrawiam
 • To prawda, 2013-09-03 09:02:46

  W prawie cywilnym rzeczywiście obowiązuje taka zasada że co nie jest zabronione jest dozwolone. Jednak w prawie publicznym obowiązuje odwrotna: dozwolone jest tylko to, na co prawo wyraźnie pozwala. Nie w tym jednak rzecz. To chodzi o istotę Referendum, o to że w referendum mieszkańcy DECYDUJĄ o tej czy innej sprawie. Jeśli więc mieszkańcy Warszawy ZDECYDUJĄ o odwołaniu HGW, to Premier musi powołać osobę, która ten organ będzie zastępować. Gdyby była nią HGW DECYZJA mieszkańców Warszawy sprowadzałaby się do poziomu nic nieznaczącego symbolu a przecież nie o symbole chodzi w referendum lokalnym. Kończąc, w sprawie tej Premier w zasadzie nie jest niczym związany. Może na tzw komisarza wskazać każdego jednak - moim zdaniem - za wyjątkiem osoby która została odwołana a w tym przypadku HGW. Wolę, gdy piszesz wierszem Chełmianinie. W prozie się zupełnie nie sprawdzasz.
 • podpisałem, 2013-09-02 22:45:15

  Raz zdobytej władzy nigdy nie oddamy!
 • do Chełmianin N, 2013-09-02 21:37:19

  Dużo rzeczy nie jest zabronione w ty swoimi wypocinami "puszczasz bąka".
 • To prawda, 2013-09-02 15:57:47

  Droga Gosiu, gdybyś przeczytała to, co napisano na temat referendum i ewentualnego powołania jako tzw komisarza osobę, która została w jego wyniku odwołana, może byś zrozumiała w czym tkwi problem. Szkoda, że tego nie zrobiłaś, bo Twoja wypowiedź jest nie na temat i niepotrzebnie zaniża poziom dyskusji w tej sprawie.
 • Gosia, 2013-09-02 12:21:32

  dlaczego nie powinien ...czyzby ktos nie mógł doczekać się miejsca Prezydenta Stolicy i rozpieprzania wszystkiego co sie da...Wytrzymaliscie z Hanna Gronkiewicz Walc 7 lat to wytrzymacie jeszcze i ten jeden rok ...Premier RP powinien byc cwańszy od Guział i Jemu podobnych czyli Wipnera i innych z PiS!!!
 • Chełmianin N, 2013-09-02 12:12:27

  Przestańcie mówić o jakimś duchu prawa, Konstytucja Polski to najważniejsza ustawa i jeśli nie zabrania,to wyjaśniona jest sprawa. Natomiast Panów gadanie,to prywatne zdanie, a co jest niezabronione może być wykonane. W Polsce jest wybiórcze prawo i wykładnia jego, które wyprostowało nie jednego,a TK broni tego! Polskie ustanowione prawo,to zagmatwany busz, w którym znawca się porusza i odkrywa pąki róż!
 • To prawda, 2013-09-02 08:51:31

  Nareszcie ktoś tę oczywistość wprost wyraził... W zasadzie powinna to zrobić PKW ale ciało to już od dawna nie jest w stanie pełnić swojej państwowo twórczej roli .

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!