Partnerzy portalu

150 mln z PARP na tworzenie klastrów

  • PAP
  • 9 marca 2012 - 18:13
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) w 2012 roku może przyznać w sumie co najmniej 150 mln zł na tworzenie w Polsce branżowych klastrów - poinformował w piątek rzecznik prasowy Agencji Miłosz Marczuk.
W najbliższych tygodniach, a najpóźniej w połowie maja br. PARP ogłosi, które projekty skorzystają z unijnego programu wsparcia dla klastrów. Wnioski do kolejnej edycji tego konkursu PARP będzie przyjmować od 27 sierpnia do 31 grudnia br. - zaznaczył rzecznik.

Czytaj też: 100 klastrów czeka na pieniądze

Chodzi o unijny Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka (POIG) na lata 2007-2013. Zdaniem przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki program ten jest najważniejszym źródłem dofinansowania dla twórców klastrów. Według danych resortu, od początku działania tego programu na utworzenie klastrów przeznaczono 133 mln (31 proc.) z puli ponad 433,5 mln zł.

Klaster to geograficzne skupisko firm danej branży. Przedsiębiorstwa te konkurują, ale równocześnie, w pewnych obszarach, współpracują ze sobą, dzięki czemu osiągają wspólnie korzyści. Jednym z najsłynniejszych przykładów klastrów jest Dolina Krzemowa w USA, a w Polsce - działająca na Podkarpaciu Dolina Lotnicza.

Według informacji resortu gospodarki, obecnie w Polsce jest zarejestrowanych około 200 klastrów, zaś aktywnych - od 50 do 60.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!