Partnerzy portalu

160 projektów z Wrocławia do SEIP

  • PAP
  • 16 kwietnia 2013 - 17:38
Wrocławski magistrat zgłosił ok. 160 projektów do Systemu Ewidencji Inicjatyw Projektowych prowadzonego przez Dolnośląski Urząd Marszałkowski. Wartość wszystkich planowanych projektów, o dofinansowanie których ze środków UE chce zabiegać miasto, to ok. 4 mld zł.

System Ewidencji Inicjatyw Projektowych (SEIP) prowadzony jest przez zarząd każdego w województw. "Celem tego systemu jest zbadanie potrzeb, co pomoże w kształtowaniu Regionalnych Programów Operacyjnych na najbliższe sześć lat" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj.

Propozycje projektów do SEIP mogą składać samorządy i organizacje, które chcą ubiegać się przy realizacja swoich inicjatyw o wsparcie unijne w perspektywie finansowej na lata 2014-2020.

"Cześć zgłoszonych przez nas propozycji to projekty już dobrze zdefiniowane; inne to programy, w których podaliśmy szacunkowe kwoty realizacji" - mówił Bluj.

Zgłoszone przez wrocławskich urzędników projekty koncentrują się na dwóch priorytetach: transporcie i rewitalizacji przestrzeni miejskiej.

Łączna wartość projektów związanych z rozbudową infrastruktury transporterowej w mieście to niemal 1,3 mld zł. W planach jest m.in. budowa obwodnicy podwrocławskiej Leśnicy czy budowa Alei Wielkiej Wyspy, czyli ostatniego fragmenty obwodnicy śródmiejskiej Wrocławia. Koszt pierwszej z inwestycji oszacowano na ponad 250 mln zł, drugiej zaś na 350 mln zł. Miasto liczy, że na obie inwestycje uda się pozyskać dofinansowanie unijne.

Wartość wszystkich projektów związanych z rewitalizacją przestrzeni miejskiej, które mają być realizowane przez najbliższe lata, to ponad 1,2 mld zł. Chodzi m.in. o program rewitalizacji wrocławskich kamienic, który magistrat wycenił na ponad 220 mln zł. "Dużym planowanym projektem jest również zagospodarowanie Placu Społecznego, który dziś jest jedynie dużym węzłem komunikacyjnym" - dodał Bluj. Miasto wyceniło tę inwestycję na 760 mln zł.

Oprócz projektów transportowych i związanych z rewitalizacją przestrzeni miejskiej, wrocławscy urzędnicy zgłosili również m.in. projekty z zakresu oświaty na łączną kwotę niemal 500 mln zł. Najkosztowniejszy ma być program budowy i przebudowy szkół podstawowych w mieście. Został on wyceniony na niemal 200 mln zł.

Łącznie magistrat zgłosił 160 projektów, których wartość sięga niemal 4 mld zł.

Dyskusje na temat samorządowych inwestycji oraz przyszłego unijnego budżetu będą ważniejszymi punktami spotkań 14 maja w trakcie najbliższego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Więcej na ten temat tutaj www.eecpoland.eu

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!