Partner portalu

3 mln euro dla polsko-słowackich projektów z Podkarpacia

Rewitalizacja parków miejskich w Jarosławiu i słowackim Svidniku oraz utworzenie szlaku kultury wołoskiej zakładają dwa projekty, które będą realizowane w ramach programu Interreg Polska-Słowacja 2014-2020.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart powiedziała w trakcie uroczystości, że projekty z programu Polska-Słowacja są niezwykle ważnym elementem współpracy. "Tereny po obu stronach granicy mają wyjątkowe ukształtowanie, trudne do zagospodarowania, ale niezwykle bogate, jeśli chodzi o tradycje i kulturę" - dodała.

Natomiast wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak podkreślił, że dofinansowanie dla tych dwóch projektów wynosi niemal 3 mln euro.

Zaznaczył, że już za rok turyści będą mogli korzystać z atrakcji, jakie powstaną w Jarosławiu i Svidniku, a także lepiej poznać wołoskie tradycje w Karpatach.

"Kultura i przyroda to niezaprzeczalne walory polsko-słowackiego pogranicza, które wymagają promowania, ale też dofinansowania. Przyczyniamy się do rozwoju regionu, żeby inwestycje, które powstaną w ramach programu służyły mieszkańcom i turystom" - powiedział wiceminister.

Zdaniem Hamryszczaka, programy transgraniczne mają ważne znaczenie z kilku względów. "Łączą ze sobą społeczności, dzięki nim zawiązywane są trwałe partnerstwa, budowana jest więź sąsiedzka i są źródłem realizacji dalszych inicjatyw" - wymienił.

Wiceminister przypomniał, że wartość programów transgranicznych, w których udział bierze Polska wynosi 820 mln euro.

Projekt "Eskapady na książęcym szlaku" realizowany jest przez samorząd Jarosławia oraz słowackie miasto Svidnik. W jego ramach w obu miastach m.in. zrewitalizowane zostaną parki miejskie. W Jarosławiu powstanie również eksperymentalny plac zabaw, który będzie nie tylko bawił, ale uczył kontaktu z naturą. Wartość tego projektu to ponad 1,3 mln euro.

W piątek została także podpisana umowa na realizację drugiego projektu "Szlak kultury wołoskiej". Partnerem wiodącym jest Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia "Pro Carpathia". W jego ramach powstać ma w regionie Karpat szlak kultury wołoskiej. Przypomniane ma być również dziedzictwo kulturowe osadników wołoskich nazywanych "Ojcami Europy". Budżet projektu to ponad 1,5 mln euro.

Budżet całego Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 wynosi 155 mln euro.

KOMENTARZE1

  • dojna krowa 2017-08-07 08:06:03
    Śmieszne ,,, Rzeszów który leży poza obszarem wsparcia programu PL-SK jest w programie .. PiS totalitarny wymyśli wszystko Jarosław i Svidnik - 200 km od siebie i współraca transgraniczna ?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!