PARTNERZY PORTALU
  • BGK
  • BGK

55 samorządów otrzyma pieniądze na infrastrukturę kulturalną. Jak je wykorzystają?

  • PAP/MG    15 maja 2019 - 16:29
55 samorządów otrzyma pieniądze na infrastrukturę kulturalną. Jak je wykorzystają?
Samorządy gmin województwa lubelskiego dostały szansę do zatarcia granic między rozrywkami miejskimi a tymi z wiosek (fot. Shutterstock)

Świetlice, domy kultury, place zabaw, obiekty sportowe a także tężnia solankowa i miniplanetarium powstaną w gminach w woj. lubelskim dzięki dotacjom z funduszy unijnych. W środę (15 maja) przedstawicielom 55 gmin wręczono umowy na dofinansowanie inwestycji na ponad 25 mln zł.
  • Samorządy gmin województwa lubelskiego dostały szansę do zatarcia granic między rozrywkami miejskimi a tymi z wiosek. - Kilkusettysięczne dotacje są znaczące dla gmin, pozwalają pokazać mieszkańcom, że inwestujemy w obszary wiejskie. Wiele jest potrzeb, inwestycji w infrastrukturę nigdy nie jest za dużo (...) - powiedział członek zarządu woj. lubelskiego Sebastian Trojak.
  • Pieniądze pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2018, przeznaczone są na rozwój infrastruktury służącej kulturze i kształtowanie przestrzeni publicznej.
  • Przyznane dotacje wynoszą od kilkudziesięciu do ponad 600 tys. zł, stanowią dwie trzecie kosztów inwestycji. Łącznie 55 samorządów otrzyma ponad 25 mln zł dotacji.

- Inwestycje tego typu zmieniają oblicze wsi - powiedział członek zarządu woj. lubelskiego Sebastian Trojak.

- Kilkusettysięczne dotacje są znaczące dla gmin, pozwalają pokazać mieszkańcom, że inwestujemy w obszary wiejskie. Wiele jest potrzeb, inwestycji w infrastrukturę nigdy nie jest za dużo. Lubelska wieś się zmienia, obiekty kulturalne na wsi i w małych miasteczkach wyglądają już inaczej niż kiedyś, nie odbiegają od tych, które są w miastach, a kiedyś to była przepaść - powiedział Trojak.

- W ramach PROW w tej perspektywie finansowej dysponujemy 700 mln zł. To pieniądze na scalanie gruntów, budowę i remonty dróg lokalnych, rozwój gospodarki wodno-ściekowej także na obiekty pełniące funkcje kulturalne oraz kształtowanie przestrzeni publicznej - dodał Trojak.

Przyznane dotacje wynoszą od kilkudziesięciu do ponad 600 tys. zł, stanowią dwie trzecie kosztów inwestycji. Łącznie 55 samorządów otrzyma ponad 25 mln zł dotacji. Gminy zaplanowały za te pieniądze m.in. budowę 21 świetlic i domów kultury, remonty i doposażenie blisko 30 kolejnych tego typu placówek, urządzenie sześciu boisk sportowych, a także nowe place zabaw, siłownie terenowe, skwery, skatepark, tężnię solankową i miniplanetarium.

Nowe zagospodarowanie miejscowości Wisznice zaplanował tamtejszy samorząd, na co otrzyma 364 tys. zł.

- My już zrewitalizowaliśmy jakiś czas temu centrum Wisznic i zauważyliśmy, że na poustawianych ławkach chętnie gromadzi się młodzież. Widać potrzebę takich miejsc, gdzie więcej osób będzie mogło spotkać się, usiąść, porozmawiać. Stworzymy teraz trzy takie miejsca, gdzie będzie więcej ławek, zieleń, nowa fontanna, instalacje do ładowania telefonów komórkowych. To potrzebne dla młodych ludzi, dla rodzin" - powiedział wójt gminy Wisznice Piotr Dragan.

Dwie dotacje, 493 tys. zł na rozbudowę świetlicy wiejskiej w miejscowości Żdanówek i 482 tys. zł na przebudowę kompleksu sportowego w miejscowości Zawada, otrzymała gmina Zamość.

- Świetlica w Żdanówku została zbudowana przez strażaków na przełomie lat 70-tych i 80-tych, wymaga szybkiej przebudowy. Na boisku w Zawadzie będzie nowa płyta i lepsze zagospodarowanie terenu wokół. Nasza gmina to 35 miejscowości wokół Zamościa, prawie 24 tys. mieszkańców, ważna jest sfera życia społecznego, próbujemy przez działania kulturalne, sport wyciągać ludzi z czterech ścian domowych - powiedział wójt gminy Zamość, Ryszard Gliwiński.

Tężnia solankowa i miejsca do rekreacji mają powstać - dzięki ponad 330 tys. zł dotacji - w Rybczewicach.

- Tężnia powstanie na skwerku, gdzie już jest plac zabaw dla dzieci, siłownia pod chmurką dla dorosłych oraz boisko do siatkówki. Powstanie jeszcze park linowy i miejsce do gry w szachy dużymi figurami. Nasza gmina jest przepiękna krajobrazowo, [...] chcemy to wykorzystywać, także przyciągać turystów - powiedziała wójt gminy Rybczewice, Elżbieta Masicz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.