Partner portalu

Będą wspólne inwestycje Płocka i ościennych samorządów

  • PAP
  • 10 kwietnia 2014 - 18:26
Porozumienie w sprawie Regionalnego Instrumentu Terytorialnego (RIT) podpisali w czwartek prezydent Płocka Andrzej Nowakowski i przedstawiciele jedenastu samorządów powiatowych i gminnych. Celem umowy są wspólne inwestycje z wykorzystaniem środków unijnych.
RIT to mechanizm stworzony przez samorząd woj. mazowieckiego, który ma wspierać wspólne przedsięwzięcia samorządów lokalnych, związane z rozwojem regionu w nowym okresie polityki spójności Unii Europejskiej 2014-20.

Do partnerstwa w ramach RIT przystąpiły: powiat płocki, gostyniński i sierpecki, gminy Słupno, Radzanowo, Stara Biała, Nowy Duninów i Łąck oraz miasta Gąbina, Sierpc i Wyszogród - poinformował płocki Urząd Miasta. Płock jest liderem grupy.

Zgodnie z założeniami, RIT służyć ma m.in. rozwojowi przedsiębiorczości, rynku pracy i integracji społecznej, a także rozbudowie systemu transportowego i rozwiązywaniu problemów w zakresie ochrony środowiska. Partnerzy RIT mają określać wspólne cele i dokonywać wspólnego wyboru przedsięwzięć do realizacji.

W ramach płockiego RIT planowana jest realizacja kilkunastu inwestycji strategicznych oraz towarzyszących, w tym rewitalizacja nabrzeża Wisły w samym Płocku, a także w Wyszogrodzie, jak również rewitalizacja najstarszej części Gąbina. Przewiduje się też budowę tzw. "małej obwodnicy" Płocka oraz ścieżek i szlaków rowerowych, m.in. na trasie Gąbin-Dobrzyków-Płock, Płock-Soczewka, a także wokół Jeziora Zdworskiego, największego naturalnego zbiornika wodnego na Mazowszu o powierzchni 353 ha.

"Finalizujemy prace, które od kilku miesięcy były prowadzone w ramach RIT. Pozwoli to miastu i całemu regionowi sięgnąć po środki z nowej perspektywy unijnej na realizację wyznaczonych celów" - powiedział prezydent Płocka. Według starosty płockiego Michała Boszko, porozumienie o partnerstwie w ramach RIT dowodzi, że samorządy nauczyły się "myśleć regionalnie i ze sobą rozmawiać o problemach, które są ważne dla każdego środowiska".

RIT ma być realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-20 m.in. w miastach regionalnych, jak Płock i Radom oraz subregionalnych - Ciechanów, Ostrołęka i Siedlce. Jego mechanizm opiera się na koncepcji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, czyli nowym sposobie współpracy samorządów, gdzie miasta, sąsiednie gminy i władze województw wspólnie wybierają istotne dla danego regionu przedsięwzięcia do realizacji. W przypadku RIT jeden z samorządów pełni rolę ośrodka wiodącego.

Pierwsze założenia płockiego RIT zostały określone wstępnie w 2013 r. W wyniku kolejnych rozmów z przedstawicielami samorządów poszerzono ostatecznie jego obszar o trzy powiaty: gostyniński, płocki i sierpecki oraz o miasto Sierpc.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!