Partnerzy portalu

Blisko 2,5 mln zł z UE na innowacyjne produkty

Blisko 2,5 mln zł dotacji z UE dostaną łącznie trzy podlaskie firmy na innowacyjne produkty, które chcą wprowadzić na rynek; inteligentny kasownik, implanty dla zwierząt czy ekologiczny beton. W czwartek w Białymstoku firmy odebrały symboliczne czeki na dotacje.
  • Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP) na lata 2014-2020.
  • Marszałek Artur Kosicki wskazał, że udzielane firmom wsparcie poprawi ich konkurencyjność.
  • Ma też pozwolić wychodzić z produktami na nowe rynki.

Firmy dostały dotacje w konkursie na prace badawczo-rozwojowe. Urząd marszałkowski poinformował PAP, że trwa weryfikacja kolejnych ok. 40 projektów związanych z transferem do przemysłu wiedzy, badań naukowych. Urząd przypomniał też, że w latach 2016-2019 przeprowadzono trzy takie konkursy, po których zawarto 48 umów na ponad 108 mln zł dotacji.

Czek na największą dotację - ok. 1,5 mln zł - dostała firma Beeset, która chce wprowadzić na rynek nowe, tzw. inteligentne kasowniki dla komunikacji publicznej. Prezes firmy Grzegorz Kuzło poinformował, że inwestycja będzie kosztowała ok. 2,5 mln zł. Kasownik ma być bezpieczny, ma się komunikować z urządzeniami mobilnymi, np. smartfonami. Produkt ma być gotowy w 2020 r.

Od czterech lat tematyką implantów weterynaryjnych zajmuje się firma Iwet, która teraz dostała z RPOWP ponad 681 tys. zł na opracowanie i wdrożenie do produkcji innowacyjnych implantów dla zwierząt. "Celem naszego projektu jest stworzenie innowacyjnego implantu pokrytego warstwami ceramiki" - powiedziała o projekcie właścicielka firmy Iwet Marta Lubak. Dodała, że chodzi o kilka implantów ortopedycznych na potrzeby chirurgii weterynaryjnej, które będzie można wszczepiać zwierzętom, np. implanty zębowe czy też takie, które są używane do rekonstrukcji zerwanych więzadeł krzyżowych. Firma już kilkakrotnie korzystała z unijnego wsparcia. Wartość całego projektu to ok. 1,2 mln zł.

Ekologiczny beton z wykorzystaniem syntetycznych makrowłókien chce produkować Przedsiębiorstwo Komunalne sp. z o.o. w Siemiatyczach. Prezes tej firmy Mariusz Pyzowski wyjaśnił, że włókna zastąpią metalowe zbrojenie przy produkcji np. betonowych kręgów. Technologia ma także wpływać na to, że produkt będzie bardziej wodoszczelny, mniej podatny na korozje, zniszczenie, może nawet się regenerować.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!