Partnerzy portalu

CBA ujawniło wyłudzanie pieniędzy z Urzędu Marszałkowskiego

Funkcjonariusze CBA ujawnili wyłudzenie pieniędzy na szkodę Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego. Miało do niego dojść przy realizacji projektu badawczego, który uzyskał dofinansowanie z funduszy unijnych. Do sprawy zatrzymano pięć osób.
  • Jak przekazało CBA, pieniądze były wyłudzane poprzez zawyżone koszty projektu badawczego, puste faktury i fałszywe oświadczenia. Do sprawy zatrzymano pięć osób - to osoby związane z kilkoma spółkami, w tym zarządzające spółką, której przyznano unijne dofinansowanie.
  • Dofinansowanie było przeznaczone na realizację projektu badawczego dotyczącego opracowania technologii oczyszczania zużytych drewnianych podkładów kolejowych ze szkodliwych substancji, którymi były zakonserwowane - powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze Ewa Antonowicz.
  • Instytucjami pokrzywdzonymi jest samorząd woj. lubuskiego, którego szkoda została oszacowana na 1,3 mln zł oraz Główny Instytut Górnictwa w Katowicach, który miał stracić na procederze 800 tys. zł - dodała.

Pieniądze były wyłudzane poprzez zawyżone koszty projektu badawczego, puste faktury i fałszywe oświadczenia

Jak przekazało Centralne Biuro Antykorupcyjne, pieniądze były wyłudzane poprzez zawyżone koszty projektu badawczego, puste faktury i fałszywe oświadczenia.

Na polecenie nadzorującego śledztwo Wydz. do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze funkcjonariusze CBA zatrzymali pięć osób na terenie województwa mazowieckiego oraz zachodniopomorskiego. Dokonali też przeszukań w miejscach ich zamieszkania.

Jak poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze Ewa Antonowicz, do sprawy zatrzymano dwie kobiety i trzech mężczyzn - to osoby związane z kilkoma spółkami, w tym zarządzające spółką, której przyznano unijne dofinansowanie.

Rzeczniczka wyjaśniła, że dofinansowanie było przeznaczone na realizację projektu badawczego dotyczącego opracowania technologii oczyszczania zużytych drewnianych podkładów kolejowych ze szkodliwych substancji, którymi były zakonserwowane.

Podejrzani usłyszeli zarzuty oszustwa i wyłudzenia funduszy unijnych

"Dzisiaj podejrzani usłyszeli zarzuty oszustwa i wyłudzenia funduszy unijnych, poświadczenia nieprawdy w dokumentach i prania brudnych pieniędzy. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. Jako środki zapobiegawcze zastosowano wobec podejrzanych dozory policji i zakazy opuszczania kraju" - powiedziała prokurator Antonowicz.

Dodała, że instytucjami pokrzywdzonymi jest samorząd woj. lubuskiego, którego szkoda została oszacowana na 1,3 mln zł oraz Główny Instytut Górnictwa w Katowicach, który miał stracić na procederze 800 tys. zł.

CBA przekazało, że czynności zrealizowano w ramach śledztwa dot. wyłudzenia dofinansowania do projektu badawczego podmiotu gospodarczego ze środków finansowych Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020.

Według CBA podmiot gospodarczy doprowadził urząd marszałkowski do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości poprzez złożenie nieprawdziwych informacji oraz nierzetelnych oświadczeń, które warunkowały pozytywne rozpatrzenie wniosku o przyznanie dofinansowania na realizację projektu.

Ponadto, podmioty gospodarcze zaangażowane w proceder miały sztucznie zawyżać koszty projektu poprzez wystawianie zawyżonych lub nieodzwierciedlających rzeczywistych zdarzeń gospodarczych faktur, dotyczących rzekomych kosztów poniesionych w ramach realizacji projektu - napisano w komunikacie.

CBA zaznaczyło, że to pierwsza realizacja procesowa będąca wynikiem przeprowadzonej kontroli przez Delegaturę CBA w Poznaniu. Zaznaczono, że sprawa ma charakter rozwojowy.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!