Partnerzy portalu

Dotacje dla samorządów na rozwój e-usług w administracji

Blisko 35 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego trafi do 50 podlaskich samorządów na rozwój e-usług w administracji. Przedstawiciele tych wnioskodawców podpisali w środę w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku umowy w tej sprawie i odebrali symboliczne czeki.
  • Wsparcie otrzyma 15 projektów, w tym jeden zbiorowy, który wspólnie złożyło 36 gmin ze Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego. Związek odstanie ponad 12,1 mln zł.
  • Ponad 1,4 mln zł dostanie Wysokie Mazowieckie. Za pieniądze powstanie nowa serwerownia, będą opłacane licencje oprogramowania, szkolenia i kupione laptopy dla radnych. 1 mln zł dostanie Jedwabne, dzięki czemu wymieni serwerownię.
  • Również blisko 1 mln zł dostanie samorząd Goniądza. W urzędzie miejskim będzie zmodernizowana cała infrastruktura informatyczna.

Łącznie, po przeprowadzonym konkursie, wspartych będzie 15 projektów, w tym jeden zbiorowy, który wspólnie złożyło 36 gmin ze Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego. Umowy są sukcesywnie podpisywane - poinformował urząd marszałkowski.

W środę umowy podpisali: Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego oraz samorządy Wysokiego Mazowieckiego, Jedwabnego i Goniądza.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki przypomniał, że pierwotnie pula środków w konkursie wynosiła 15 mln zł, ale została zwiększona do blisko 35 mln zł, a zainteresowanie ze strony samorządów pozyskaniem tych środków było "bardzo duże".

"To nie tylko usprawnienie pracy urzędów, instytucji, to nie tylko informatyzacja, ale to też przedsięwzięcie, które bardzo dobrze sprawdziło się podczas pandemii, bo wiemy, że wiele spraw można było załatwić drogą elektroniczną tak, żeby można było nie narażać ani urzędników, ani samego siebie na COVID" - mówił w środę marszałek.

Kosicki zaznaczył, że e-usługi to nie tylko rozwój danej gminy, ale też większa dostępność dla osób z niepełnosprawnościami, które mogą załatwiać sprawy bez konieczności stawiania się w urzędzie.

"Tak naprawdę nadrabiamy zaległości, bo w tej dziedzinie, e-usług, naprawdę dużo trzeba się starać, żeby dogonić czołówkę światową, a wydaje mi się, że to właśnie robimy"- dodał wicemarszałek Marek Olbryś. Zaznaczył, że wszystkie te projekty będą służyć poprawie życia w poszczególnych miejscowościach.

Ponad 12,1 mln zł dostanie Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego. Wniosek złożyło wspólnie 36 gmin, do których trafi to wsparcie. Przewodniczący związku, wójt gminy Turośń Kościelna Grzegorz Jakuć powiedział, że pieniądze pomogą samorządom w dostosowywaniu się do przejścia na komunikację cyfrową.

"Skraca to czas, pozwala na szybsze procedowanie i przede wszystkim oszczędza środowisko (brak konieczności dojazdów - red.) i w pewnym sensie też zdrowie. Myślę, że naszym mieszkańcom poprawi to kontakt z urzędami i przyspieszy procedury" - powiedział Jakuć.

Ponad 1,4 mln zł dostanie Wysokie Mazowieckie. Burmistrz tego miasta Jarosław Siekierko poinformował, że za te pieniądze powstanie nowa serwerownia, będą opłacane licencje oprogramowania, zostaną kupione laptopy dla radnych; zaplanowano też szkolenia dla pracowników. Podkreślał, że współcześnie wiele spraw załatwianych jest drogą elektroniczną, a dzięki projektowi sytuacja jeszcze się poprawi.

1 mln zł dostanie miasto i gmina Jedwabne. Burmistrz Jedwabnego Adam Niebrzydowski mówił, że gmina wymieni serwerownię. Zaznaczył, że rozwój różnych usług drogą elektroniczna ma duże znaczenie w pandemii, bo daje szanse na większe bezpieczeństwo.

Również blisko 1 mln zł dostanie samorząd Goniądza. Burmistrz Grzegorz Dudkiewicz poinformował, że w urzędzie miejskim będzie zmodernizowana cała infrastruktura informatyczna, a wszystko wpłynie na poprawę sprawności załatwiania spraw przez mieszkańców. Dodał, że pandemia pokazała, jak ważna jest dostępność i sprawne funkcjonowanie urzędu.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!