Partner portalu

Fundusze europejskie 2014-2020. Czy samorządy podołają?

Aquaparki, stadiony i nowe chodniki już mamy. Pieniądze z nowej unijnej perspektywy mają być wydawane na działania innowacyjne i rozwój. Samorządy muszą ściślej współpracować z biznesem i nauką. Czy potrafią?

W unijnej perspektywie finansowej na lata 2014-20 władze wojewódzkie będą miały do rozdysponowania 31,3 mld euro, czyli 14 mld euro więcej niż w perspektywie 2007-13. Ale czy miasta i gminy skorzystają z tego w takim samym stopniu jak w latach 2007-14?

Z jednej strony bowiem do województw trafi aż 40 proc. środków, które otrzyma Polska, z drugiej - inne są unijne priorytety, mają być wspierane innowacyjność, nowoczesność, nie będzie już wielkich pieniędzy na aquaparki, stadiony, inwestycje turystyczne czy kulturalne. Siłą rzeczy, łatwiej będzie pozyskiwać dotacje przedsiębiorstwom, uczelniom, instytucjom badawczym, trudniej gminom czy powiatom.

strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE2

  • artmetic ekonsulting 2015-07-31 20:22:04
    Pomoc w przygotowaniu dokumentacji projektowej: artmetic.pl
  • w.potega@neostrada.pl 2015-07-31 10:28:02
    Trzeba przebudować zarządzanie Polską oraz zmienić filozofię wykorzystywania pieniędzy w ogóle, w tym tych z UE. Należy uruchomić samorządność w gminach, rozumianą jako rządzenie się mieszkańców, przede wszystkim gminną gospodarką. Powiaty są zbędne. Administrację trzeba radykalnie odchudzić, dając ...ambitnym urzędnikom szansę pracy na własny rachunek na rzecz rozwoju na przykład jego (jej) gminy. Województwa powinny zajmować się tylko tym czemu gminy nie są w stanie podołać. Zarówno centralę jak i województwo trzeba uspołecznić, dopuszczając woluntariat do wszystkich procesów decyzyjnych. Sejmowe ustawy powinny być tylko ramową propozycją dla województw i gmin. Dofinansowania można lokować tylko w efektywnych projektach. Jeśli gmina nie dysponuje odpowiednim potencjałem efektywnego projektowania rozwoju, to można dofinansować think tank-i tworzące projekty dla gmin, pod społeczną kontrolą (zawsze - na każdym szczeblu). Upowszechnić referenda w kluczowych dla gmin, województw i kraju sprawach. Pieniądze są ważne, ale same mogą zaszkodzić, co widać w Grecji. Polska samorządność wymaga radykalnej przebudowy w kierunku obywatelskiej aktywizacji. Wyrzucone pieniądze na antygospodarkę odpadami są ilustracją szkodnictwa dofinansowań, bo zamiast uruchomić uczenie się recyklingu, blokuje się segregację odpadów. Innowacje to nie jest abstrakt, ani budowanie obiektów. One są w ludzkich głowach i nie przede wszystkim uczelnianych, w polskich warunkach. Przed dawaniem uczelniom jakichkolwiek pieniędzy trzeba je radykalnie podporządkować gospodarowaniu poza uczelniami.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!