Partnerzy portalu

Gmina Bieliny przeprowadzi rewitalizację klasztoru na Św. Krzyżu

  • PAP/MIW
  • Opublikowano: 25 lipca 2016 - 16:30 | Zaktualizowano: 25 lipca 2016 - 16:40
• Dzięki wsparciu z unijnych funduszy gmina Bieliny przeprowadzi rewitalizację klasztoru na Świętym Krzyżu. 
• W ramach inwestycji przewidziana jest też wzbogacenie Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej o multimedialną ekspozycję na temat folkloru Gór Świętokrzyskich.
• Gmina Bieliny ma otrzymać na te inwestycje ponad 12 mln zł unijnego dofinansowania.

Projekt o wartości ponad 15 mln zł będzie współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. W wyniku ogłoszonego przez zarząd regionu konkursu, gmina Bieliny ma otrzymać na ten cel ponad 12 mln zł unijnego dofinansowania.

Jak powiedziała dyrektor bielińskiego Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich Anna Łubek, projekt ma być kontynuacją prowadzonych w ostatnich latach prac remontowanych na Św. Krzyżu. Ma też wzbogacić ofertę turystyczną działającej od 2011 r. Osady Średniowiecznej.

Szerokie prace są planowane na Św. Krzyżu. Będzie to m.in. remont pomieszczeń klasztornych zajmowanych przez zakonników - biblioteki, archiwum, kuchni, pokoi, zakładający także wymianę sieci elektrycznej i wodociągowej. Druga częścią zadania dotyczy prac konserwatorskich w sanktuarium - w kościele (prace przy ołtarzy głównym, wymiana oświetlenia, drzwi), zakrystii, krużgankach i w kaplicy Oleśnickich (wymiana oświetlenia, remont posadzki, renowacja fresków, wymiana drzwi i krat).

Pomieszczenia udostępniane turystom zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Klasztor zyska też urządzenia multimedialne, wspierające organizację konferencji.

- Zakres prac pozwoli na uporządkowanie i dokończenie niezbędnych działań, dotyczących zachowania stanu klasztoru i udostępniania go turystom - oceniła Łubek.

Partnerem w realizacji tej części projektu będzie Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, którzy są gospodarzami sanktuarium. Będą partycypować we wkładzie własnym do tej części projektu.

Na Św. Krzyżu do tej pory, także dzięki wsparciu funduszy UE odbudowano zniszczoną kościelną wieżę, wyremontowano wirydarz, przebudowano północną część klasztoru i odnowiono jego północną i wschodnią fasadę.

Najstarsze polskie sanktuarium, położone na drugim co do wysokości wzniesieniu Gór Świętokrzyskich - 595 m n.p.m (Święty Krzyż nazywany jest też Łysą Górą lub Łyścem), odwiedziło w ubiegłym roku 282,5 tys. pielgrzymów i turystów.

Druga część projektu zakłada urządzenie w Osadzie Średniowiecznej, funkcjonującej w Hucie Szklanej - miejscowości położonej u stóp Świętego Krzyża - Świętokrzyskiej Zagrody Kultury. Na potrzeby muzeum powstanie nowy budynek.

Jak podkreśliła Łubek, miejsce to ma uzupełniać dotychczasową działalność wioski, gdzie odbywają się stałe warsztaty prowadzone przez animatorów, wcielających się w postacie z przełomu XI i XII wieku. Odtworzono tu dawne zagrody, warsztaty i dom zielarki. W każdym z warsztatów pracuje rzemieślnik, pokazujący pradawne techniki pracy garncarza, kowala, tkacza czy zielarza. Zwiedzający mogą sami spróbować tradycyjnych prac.

Nowy obiekt, wypełniony nowoczesną ekspozycją będzie nawiązywał przede wszystkim do niematerialnego dziedzictwa Gór Świętokrzyskich - ma prezentować folklor regionu z XVIII i XIX-wiecznymi obrzędami i tradycjami okolic Św. Krzyża.

"Będzie to multimedialne muzeum wykorzystujące nowoczesne interaktywne techniki. Będziemy pokazywali różne aspekty życia mieszkańców Gór Świętokrzyskich - gwarę, stroje ludowe, obrzędy, muzykę, taniec, wierzenia, tradycje, zwyczaje życia codziennego, także budownictwo" - wyliczała rozmówczyni PAP.

Partnerem tej części przedsięwzięcia jest Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. Na ekspozycji będzie prezentowany m. in. należący do instytucji bogaty cyfrowy zbiór materiałów kultury ludowej Gór Świętokrzyskich.

W najbliższym czasie będzie ogłoszony konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej oraz scenariusza programu edukacyjno-kulturalnego Zagrody. Wkładem własny w tej części projektu zapewni gmina Bieliny.

W 2015 r. Osadę Średniowieczną odwiedziło ok. 37 tys. osób.

Wg szacunków, prace związane z realizacją obu przedsięwzięć w ramach projektu "Podwyższenie walorów dziedzictwa kulturowego oraz rozbudowa infrastruktury kulturalnej i turystycznej poprzez rewitalizację Zespołu Klasztornego na Świętym Krzyżu wraz z rozbudową Osady Średniowiecznej", mogłyby się rozpocząć w 2018 r.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!