Partner portalu

Inwestycje wodno-kanalizacyjne w podlaskim dofinansowane

  • PAP
  • 27 maja 2012 - 12:48
40 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego trafi do sześciu gmin w regionie na inwestycje wodno-kanalizacyjne. Wartość tych inwestycji to ponad 55,2 mln zł.

Pieniądze rozdzielił zarząd województwa podlaskiego. Trafią do gmin: Czarna Białostocka, Dąbrowa Białostocka, Ciechanowiec, Krypno, Mielnik i Rajgród - poinformował rzecznik marszałka województwa podlaskiego Jan Kwasowski.

Dotacje dostały wszystkie projekty, które zostały pozytywnie ocenione w przeprowadzonym konkursie na najlepsze projekty inwestycyjne w ochronę środowiska. Pierwotnie w konkursie było zaplanowanych do rozdysponowania 30,7 mln zł, ale pula została zwiększona do 40 mln zł dzięki pieniądzom, które nie zostały wykorzystane w poprzednich konkursach - wyjaśnił Kwasowski.

Największe projekty realizują gminy Mielnik i Dąbrowa Białostocka.

Największą dotację - 10 mln zł - dostała gmina Dąbrowa Białostocka na rozbudowę infrastruktury wodno-ściekowej. Wartość tej inwestycji to 13 mln zł.

Jak poinformował Władysław Kalejnik z Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Białostockiej, część inwestycji została już zrealizowana systematycznie od 2007 roku i dotacja będzie formą refundacji.

Łącznie dwa etapy inwestycji obejmują do końca 2012 roku 12 zadań, w ramach których ma powstać 0,8 km sieci wodociągowej, ponad 6,2 km sieci kanalizacji sanitarnej oraz zmodernizowane: stacja uzdatniania wody oraz oczyszczalnia ścieków.

Inwestycję o największej wartości - 14,6 mln zł - będzie realizować gmina Mielnik. Otrzymała 9,9 mln zł unijnego dofinansowania na budowę kanalizacji sanitarnej i modernizację stacji uzdatniania wody.

Gmina wybuduje ponad 14 km sieci kanalizacji sanitarnej w Mielniku, przeprowadzi również remont hydroforni i zbuduje zbiorniki wyrównawcze na stacji uzdatniania wody w Mielniku.

Zbudowane zostaną również 4 przepompownie ścieków. Trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na wyłonienie wykonawcy tej inwestycji - poinformowała Agnieszka Koc z Urzędu Gminy w Mielniku.

Przedsiębiorstwo Komunalne w Czarnej Białostockiej - sp. z o.o. dzięki 8,2 mln zł z UE będzie m.in. przebudowywać ujęcie wody w Czarnej Białostockiej oraz sieć wodociągową i kanalizacyjną. Wszystkie prace mają kosztować 11,9 mln zł.

Gmina Ciechanowiec dostała 5,6 mln zł na budowę kanalizacji i przebudowę oczyszczalni ścieków. Ma to kosztować 6,8 mln zł. Najmniejsze dotacje w wysokości 3,1-3,2 mln zł dostaną gminy Krypno i Rajgród.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!