Partner portalu

Jerzy Kwieciński: Ustawa wdrożeniowa pozwoli sprawniej wykorzystywać unijne pieniądze

Jak najprostsze i przyjazne, głównie dla samorządów oraz małych i średnich firm, korzystanie z funduszy UE - taki ma być skutek tzw. ustawy wdrożeniowej, która wchodzi w życie. O przewidywalnych efektach ustawy powiedział wiceszef Ministerstwa Rozwoju Jerzy Kwieciński.

• Ustawa wdrożeniowa ma pozwolić sprawniej i bardziej równo wykorzystywać pieniądze unijne w skali całego kraju.

• Resort rozwoju chce, aby w regionach powstawały silne instytucje finansowe, które będą wspierały lokalny rozwój.

• Powołanie regionalnych banków rozwoju jest perspektywą najbliższych paru lat.

Jerzy Kwieciński powiedział w wywiadzie dla PAP jakie będą główne skutki ustawy wdrożeniowej, która właśnie wchodzi w życie. Wspomniał, że w tej chwili widzimy spore zróżnicowanie w wykorzystaniu funduszy unijnych w regionach: z jednej strony mamy wyraźnych liderów, jak województwo pomorskie, opolskie, wielkopolskie czy dolnośląskie. A z drugiej strony mamy regiony, które bardzo mocno odstają, na przykład województwa: świętokrzyskie, podlaskie, lubelskie czy kujawsko-pomorskie. Ustawa ma pozwolić sprawniej i bardziej równo wykorzystywać pieniądze unijne w skali całego kraju.

- Jedną z ważniejszych zmian, które mają temu służyć, jest powołanie tzw. Rzeczników Funduszy Europejskich. Chcielibyśmy, żeby byli oni umiejscowieni przy wszystkich programach, również regionalnych. Mają być łącznikiem pomiędzy beneficjentami i administracją publiczną – powiedział Kwieciński.

Czytaj też: Samorządy będą mieć swoje banki?

Dodał, że resortowi rozwoju zależy na tym, żeby - tak jak na poziomie krajowym funkcjonuje silna instytucja rozwojowa, Polski Fundusz Rozwoju - również w regionach powstawały silne instytucje finansowe, które będą wspierały lokalny rozwój.

- Takimi instytucjami już w tej chwili mogą być tzw. regionalne fundusze rozwoju. Umożliwiliśmy ich tworzenie zapisami tzw. ustawy wdrożeniowej. Zakładamy, że niektóre z tych instytucji będą na tyle silne, że na ich bazie będą mogły być tworzone regionalne banki rozwoju – stwierdził wiceminister rozwoju.

Zaznaczył, że musimy przygotować się pod względem nowych struktur organizacyjnych na kolejną perspektywę finansową UE. Następna na pewno nie będzie tak hojna dla naszego kraju, jak obecna. Przede wszystkim dlatego, że nasz kraj i nasze regiony bogacą się. A to oznacza, że będziemy otrzymywali z tego tytułu mniejsze wsparcie unijne. Poza tym przed UE stoją nowe wyzwania, jest też kwestia Brexitu.

Czytaj też: Samorządy jednym z filarów nowej strategii BGK

Kiedy będą powoływane regionalne banki rozwoju? – Jest to perspektywa najbliższych paru lat – powiedział Kwieciński. – I dobrze, żeby takie silne regionalne instytucje finansowe - jak w tej chwili regionalne fundusze rozwoju, a w przyszłości regionalne banki rozwojowe - powstawały.

W kwestii tego, kto będzie zarządzał bankami, Kwieciński powiedział: - Regionalne fundusze rozwoju są w gestii samorządów wojewódzkich. Będziemy chcieli, żeby tak samo było z przyszłymi bankami regionalnymi.

Zobaczcie naszą najnowszą "Moc Opinii". Grubo ponad godzinę rozmawialiśmy z kandydatami na prezydenta Rudy Śląskiej Michałem Pierończykiem i Krzysztof Mejerem. Głosowanie w mieście w centrum Śląska - to wg politologów - najważniejsze wybory w tym roku.

 
KOMENTARZE1

  • artmetic ekonsulting 2017-09-15 04:27:31
    Dotacje UE, biznesplany dla firm: zajrzyj na stronę Artmetic!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!