Partnerzy portalu

Jessica i kolejne śląskie projekty

  • PAP
  • 22 lipca 2013 - 13:45
Siedem projektów, przywracających świetność zdegradowanym obiektom, jest realizowanych w woj. śląskim dzięki unijnej inicjatywie Jessica. W ostatnich tygodniach pożyczki z tej puli przyznano kolejnym projektom - w Tychach i Gliwicach.

Samorząd Tychów był pierwszym w regionie, który w ubiegłym roku skorzystał z inicjatywy Jessica. Dzięki unijnej pożyczce budynek dawnego kina "Andromeda" zmienia się w "pasaż kultury" na potrzeby imprez, usług i handlu.

Teraz miasto zamierza realizować inny większy projekt - stworzenie "Mediateki XXI wieku" w niszczejącym budynku, gdzie miał powstać Zespół Szkół Municypalnych. Koszt inwestycji przekracza 42 mln zł, z czego ponad 20 mln zł to pożyczka z inicjatywy Jessica.

Czytaj też: Gdzie Jeremie i Jessica radzą sobie najlepiej?

Budowę zespołu szkół rozpoczęto w końcu lat 90., a kilka lat później zaniechano. Z czasem udało się oddać do użytku halę sportową; pozostała część gotowej już konstrukcji niszczała. Teraz część obiektu ma zyskać nowe funkcje. Znajdą się tam: nowoczesna, wyposażona w liczne multimedia siedziba Biblioteki Głównej w Tychach, sala widowiskowo-konferencyjna oraz powierzchnie pod wynajem dla firm handlowych, usługowych i wystawienniczych. Przewidziano też miejsce na restauracje.

W czerwcu podpisano umowę pożyczki z Zarządem Budynków Miejskich i Towarzystwem Budownictwa Społecznego w Gliwicach. Zdewastowany budynek biurowy w tym mieście, położony przy przelotowej ulicy Pszczyńskiej, ma być zmodernizowany. Powstaną tam lokale biurowe i usługowe na wynajem. Realizacja projekt ma kosztować ponad 5,5 mln zł, z czego ponad 1,7 mln zł to środki z inicjatywy Jessica.

Z udziałem środków tej inicjatywy nastąpi też m.in. przekształcenie dawnego Hotelu Śląskiego w centrum Katowic w kompleks turystyczno-kulturalny z trzygwiazdkowym hotelem, restauracją i minibrowarem. Przedsięwzięcie będzie kosztować 14,7 mln zł, a pożyczka na ten cel wynosi 6,4 mln zł.

Wcześniej zdecydowano także o realizacji projektów w Świętochłowicach, gdzie niszczejący basen ma być przekształcony w nowoczesny kompleks basenowy oraz w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie budynki dawnej fabryki kabli będą zamienione w kompleks łączący funkcje komercyjne, kulturalne i rekreacyjne. W Jastrzębiu Zdroju powstanie natomiast nowa infrastruktura sportowa dla dzieci i młodzieży, a kilka placów zabaw zostanie zmodernizowanych.

Jessica (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to inicjatywa powstała we współpracy Komisji Europejskiej z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i Bankiem Rozwoju Rady Europy. Jej celem jest wsparcie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich. Chodzi m.in. o przywracanie blasku niszczejącym obiektom poprzemysłowym oraz o rewitalizację zdegradowanych terenów w miastach.

Woj. śląskie jest jednym z pięciu polskich regionów, które zdecydowały się na wdrożenie mechanizmu Jessica, polegającego na wspieraniu konkretnych projektów miejskich w formie pożyczek czy gwarancji. Na Śląsku Jessica dysponuje ok. 60 mln euro, które są wydawane głównie w postaci pożyczek na realizację projektów rewitalizacyjnych. Pieniądze zarezerwowano w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego, lokując je następnie w stworzonym specjalnie funduszu.

Jessica wdrażana jest w województwach: wielkopolskim (ponad 66 mln euro), zachodniopomorskim (33 mln euro), pomorskim (56,8 mln euro), śląskim (60 mln euro, z czego 51 mln euro to środki UE) oraz mazowieckim (40 mln euro).

Wśród projektów, które mogą ubiegać się o wsparcie, jest m.in. przekształcanie zdegradowanych obiektów przemysłowych np. w kina, galerie, teatry czy centra konferencyjne, odnowa obszarów powojskowych i poprzemysłowych czy odnowa centrów miast, dzielnic oraz infrastruktury miejskiej o unikalnej wartości historycznej.

Zaletą mechanizmu Jessica jest właśnie odejście od tradycyjnego sposobu udzielania bezzwrotnych dotacji na rzecz mechanizmu odnawialnego - zwrotnych instrumentów finansowych (pożyczek, wkładów kapitałowych, gwarancji). Umożliwia ona - w odróżnieniu od dotacji - wielokrotne wykorzystanie tych samych środków. Tym samym Jessica spowoduje, że unijne fundusze na projekty rewitalizacyjne będą dostępne dłużej.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!