Partner portalu

Jest nowy projekt w sprawie zaliczek na inwestycje unijne

  • AKC
  • 5 lipca 2022 - 19:45
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie zaliczek w ramach programów finansowanych z udziałem środków europejskich. Jak czytamy w uzasadnieniu, "nowa regulacja obejmuje zakresem programy kolejnej perspektywy finansowej, dzięki czemu możliwe będzie szerokie stosowanie finansowania zaliczkowego w ramach projektów, co z kolei przyspieszy wydatkowanie środków w ramach programów, przyczyniając się tym samym do szybszego osiągnięcia przez budżet państwa i budżet środków europejskich dochodów z tytułu płatności okresowych przekazywanych Polsce przez KE".
  • Dokument nie przewiduje istotnych zmian w założeniach systemu zaliczkowego w stosunku do mechanizmów przyjętych dla programów perspektywy 2014-2020.
  • Nadrzędnym celem projektu jest objęcie regulacjami analogicznymi jak te obowiązujące w perspektywie finansowej 2014-2020 programów perspektywy 2021-2027. 
  • Mechanizm funkcjonujący w niezmienionym kształcie od 2009 r. okazał się w opinii Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej sprawdzony, umożliwiając sprawne przekazanie beneficjentom dofinansowania zaliczkowego w kwocie ok. 120 mld zł (wg stanu na marzec 2022 r.), i nie ma potrzeby jego istotnej przebudowy.
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!