Partnerzy portalu

Kasa z programu "Ryby" na Śląsku

  • PAP
  • 25 kwietnia 2012 - 18:42
Przedsięwzięcia związane m.in. z budową i rozwojem punktów bezpośredniej sprzedaży ryb czy budową infrastruktury gminnej w miejscowościach rybackich znalazły się wśród podpisanych już w woj. śląskim 28 umów na projekty w ramach Programu Operacyjnego "Ryby".

Wszystkie podpisane już w regionie projekty opiewają na ok. 10,9 mln zł. Tamtejszy samorząd na realizację Programu dysponuje kwotą ok. 66,5 mln zł - poinformował w środę Aleksander Nowrot, kierownik referatu ds. Programu "Ryby" w urzędzie marszałkowskim woj. śląskiego (zabierz głos/oceń marszałka).

Program Operacyjny "Ryby" ruszył latem ubiegłego roku, jako ostatni spośród finansowanych ze środków UE programów przeznaczonych na lata 2007-2013. Budżet całego PO "Ryby" to ok. 4 mld zł. Na obsługiwaną przez samorządy wojewódzkie i tzw. lokalne grupy rybackie część Programu dotyczącą nie tyle wsparcia dla samego rybactwa, lecz zrównoważonego rozwoju obszarów zależnych od tej branży (tzw. oś IV Programu) przeznaczono 32 proc. środków.

W woj. śląskim w ramach IV osi PO "Ryby" do wzięcia jest 66,5 mln zł. Środkami dysponują dwie lokalne grupy rybackie, wspierające urząd marszałkowski w wyborze kierunków wsparcia i konkretnych projektów. Lokalne grupy rybackie współtworzą samorządy (gminy i powiaty), organizacje pozarządowe związane z rybactwem, osoby fizyczne oraz przedsiębiorcy.

Wiadomo już, że do lokalnej grupy "Bielska Kraina" - utworzonej m.in. przez pięć gmin powiatu bielskiego: Jaworze, Jasienicę, Czechowice-Dziedzice, Bestwinę oraz Wilamowice - trafi łącznie niespełna 23,4 mln zł ze śląskiej puli środków Programu. Do grupy "Żabi Kraj", współtworzonej m.in. przez gminy Chybie, Dębowiec, Goczałkowice-Zdrój, Pawłowice, Skoczów, Strumień i Zebrzydowice, trafi pozostała kwota - ponad 43,1 mln zł

Nowrot zaznaczył, że na różne projekty mające wzmacniać konkurencyjność i utrzymywać atrakcyjność obszarów zależnych od rybactwa na terenie obu grup podpisano dotąd 11 umów opiewających w sumie na ponad 5,5 mln zł.

2,8 mln zł pochłoną cztery projekty związane z funkcjonowaniem obu grup rybackich oraz szkoleniami i aktywizacją lokalnych społeczności. 900 tys. zł wyniesie dofinansowanie trzech przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska lub dziedzictwa przyrodniczego, 765 tys. zł zasili dwa projekty współpracy między różnymi grupami rybackimi, ponad 750 tys. trafi na sześć projektów związanych z podnoszeniem wartości produkcji i rozwojem usług na rzecz lokalnych społeczności, a 140 tys. - na dwa projekty związane z restrukturyzacją produkcji i tworzeniem nowych miejsc pracy.

Wśród już realizowanych projektów w woj. śląskim znalazły się przedsięwzięcia związane m.in. z budową i rozwojem punktów bezpośredniej sprzedaży ryb, magazynów czy punktów gastronomicznych, budową i wyposażaniem łowisk wędkarskich, a także odnawianiem zabytków czy budową infrastruktury gminnej w miejscowościach rybackich.

Według Nowrota, najwięcej umów w ramach Programu "Ryby" powinno być podpisywanych w woj. śląskim w 2012 i 2013 r., pojedyncze - jeszcze w 2014 i 2015 r.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!