Partnerzy portalu

Kluczowe inwestycje w stolicy. Miasto chce dofinansowania z Unii

Część decyzji w sprawie wysokości alokacji środków unijnych w perspektywie finansowej 2021-2027 już zapadła. Jakie plany w związku z nimi mają władze Warszawy? Sytuację nakreślił podczas XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego wiceprezydent stolicy Michał Olszewski.

Zastępcę Rafał Trzaskowskiego zapytaliśmy, na jakie kluczowe inwestycje Warszawa zamierza aplikować o dofinansowanie z puli przewidzianej w kolejnej perspektywie finansowej. 

- Przede wszystkim transport publiczny. To priorytet. Zgodnie z deklaracją prezydenta Trzaskowskiego zamierzamy kontynuować budowę linii metra i już teraz pozyskaliśmy grant ze specjalnego instrumentu, z którego korzystamy chyba jako jedyny samorząd, czyli Connection Europe Facility. Pozwala on nam także zaplanować projekty pod nową perspektywę – powiedział Michał Olszewski.

W spektrum zainteresowania władz stolicy są też środki na zadania z dziedziny ochrony środowiska i drogowe.

- Przede wszystkim chodzi o gospodarkę odpadami. Zamierzamy realizować projekty już nie spalarniowe, ale w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym – zwrócił uwagę wiceprezydent. - Bezwzględnym priorytetem są też dla nas projekty drogowe, w szczególności te dotyczące połączeń komunikacyjnych pomiędzy węzłami sieci transeuropejskiej a naszym układem wewnętrznym drogowym. Nie ukrywam, że we współpracy z PKP zamierzamy też realizować węzły przesiadkowe. Mobilność jest na pewno bardzo ważnym aspektem na najbliższe lata – precyzuje.

Sprawdź też Opolskie liczy na około 800 mln euro z UE.

Michał Olszewski podkreślił, że - mając na uwadze priorytety, jakie na najbliższe lata wyznaczyła Unia Europejska - samorząd warszawski chce wnioskować również o środki na inteligentny rozwój czy przedsięwzięcia zwiększające potencjał kapitału ludzkiego (tu mowa o projektach dotyczących edukacji czy rozwoju zawodowego mieszkańców Warszawy).

- Co ważne, zamierzmy kontynuować podejście, które stosowaliśmy w obecnej perspektywie, czyli pracujemy nie tylko jako Warszawa, ale jako cała metropolia – skwitował zastępca Rafała Trzaskowskiego.

KOMENTARZE2

  • hugon 2020-09-15 19:48:35
    No zobaczymy, czy "unia" będzie taka skora do wysyłania warszawskim nieudacznikom jakichkolwiek pieniędzy na zatratę.
  • dziara 2020-09-15 13:25:27
    Przy takich zarobkach v-ce prezydentów wszelkie dofinansowania powinny być wstrzymane.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!